Aynı dokümanda yatay ve dikey sayfalar birlikte nasıl yapılır.

Libreoffice Türkiye Vikisi sitesinden
Atla: kullan, araSayfa Yapılandırma

OpenOffice.org Writer programı her kelime işlem programında olduğu gibi temel nesne olarak sayfaları baz alır. Bu sayfalar üzerine yazacağınız metin, grafik, tablo v.b. nesneleri kullanıcının isteğine bağlı olarak uygun şekilde yerleştirebilir. Temel bileşen sayfa olduğuna göre Writer'da sayfa yapılandırmasının nasıl yapıldığını aşağıda bulabilirsiniz.

Sayfa Biçemleri

Writer'da sayfa biçemleri, dokümanınız içerisinde kullanmayı planladığınız farklı kağıt boyutları, farklı kenar boşlukları, farklı alt bilgi ve üst bilgi satırları ve farklı kağıt yerleşimleri (Yatay veya Dikey) gibi tüm farklı kağıt türleri için tanımlamak zorunda olduğunuz ayarlardır. OpenOffice.org ile birlikte önceden tanımlanmış ve sık kullanılan 9 farklı biçem hazır gelmektedir. Ancak yinede aynı doküman içerisinde farklı biçemlere sahip kağıtlar olmasını isteyebilirsiniz. Bu yüzden hazır gelen bu 9 biçem genellikle basit dokümanlar için yeterli olsa bile daha ayrıntılı dokümanlar hazırlamak isteyenler için yeterli değildir.

OpenOffice.org Writer ile hazır gelen biçemleri görebilmek için Writer içerisinde F11 tuşunu veya Biçim --> Biçemler ve biçimlendirme menüsünü kullanabilirsiniz. Ekrana gelen diyalog kutusunda Sayfa biçemleri butonuna bastığınızda aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşırsınız.

Bicem1.png

Hazır gelen biçemleri inceleyecek olursak;

 • Dipnot : Standart Dikey A4 kağıdı ve 2 cm kenar boşlukları olan ve dipnot özelliği etkinleştirilmiş sayfa biçemidir.
 • Dizin : Standart Dikey A4 kağıdı ve 2 cm kenar boşlukları olan ve dizin özelliği etkinleştirilmiş sayfa biçemidir.
 • HTML : Standart Dikey A4 kağıdı ve Soldan 2 cm, Üst, Alt ve Sağdan 1 cm. kenar boşlukları olan, HTML etkinleştirilmiş sayfa biçemidir.
 • İlk sayfa : Standart Dikey A4 kağıdı ve 2 cm kenar boşlukları olan biçemidir.
 • Sağ sayfa : Standart Dikey A4 kağıdı ve 2 cm kenar boşlukları ile karşılıklı kitap sayfaları yazılırken sayfanın SAĞ sayfa olduğunun tanımlandığı biçemidir.
 • Sol sayfa : Standart Dikey A4 kağıdı ve 2 cm kenar boşlukları ile karşılıklı kitap sayfaları yazılırken sayfanın SOL sayfa olduğunun tanımlandığı biçemidir.
 • Sonnot : Standart Dikey A4 kağıdı ve 2 cm kenar boşlukları ile ilaveten sonnot bölümü eklenmiş biçemidir.
 • Varsayılan : Standart Dikey A4 kağıdı ve 2 cm kenar boşlukları olan biçemdir. Aksi belirtilmedikçe Writer varsayılan biçemi kullanır.
 • Zarf : Yatay C6/5 kağıt ve 0 cm kenar boşlukları olan genellikle mektup zarflarının üzerine bir şeyler yazmak için kullanılan sayfa biçemidir.

Yukarıda listesini gördüğünüz hazır gelen sayfa biçemleri arasında yatay sayfa biçemi yoktur. Dokümanınızda birkaç sayfa dikey ve sonrasında yatay bir sayfa oluşturup daha sonrasında devam eden sayfaların tekrar dikey olmasını istediğinizde ne yapmak gerekir? Bu sorunun en kestirme cevabı yeni bir sayfa biçemi eklemektir.

Yeni Sayfa Biçemi Ekleme

OpenOffice.org Writer'a doküman içerisinde yatay yerleşime sahip bir sayfa biçemi eklemek için F11 tuşuna basın veya Biçim --> Biçemler ve biçimlendirme menüsünü kullanarak ekrana gelen diyalog kutusunda boş bir alanda farenin sağ tuşuna basın. Aşağıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi Yeni adında bir menü görüntülenecektir.

Bicem2.png

Yeni menüsünü seçtiğimizde standart sayfa yapılandırma diyalog kutusu ekrana gelecektir. Bu diyalog kutusunda sayfa ayarlarının tamamını yapabileceğiniz seçenekler mevcuttur. Ekrana gelen diyalog kutusu aşağıdaki gibidir.

Bicem3.png

Diyalog kutusunda ilk ayarlanması gereken yer, yeni oluşturacağınız sayfa biçemi için Yönet ayarlarıdır.

Yönet sayfasında sırasıyla;

 • Ad : Sayfa biçeminize vereceğiniz isimdir. Biz örneğimizde Yatay Sayfa adını vereceğiz.
 • Sonraki biçem : Bu bölümde genellikle Ad kısmında tanımlanan biçemin kendisi seçilir. Bunun sebebi sayfa biçeminin değiştirildiği sayfa ve sonrasındaki sayfalarda da geçerli olsun anlamındadır. Eğer siz arada tek bir sayfanın Yatay Sayfa olmasını ve sonrasındaki sayfaların dikey olmasını istiyorsanız bu durumda seçeneğimizi Varsayılan olarak ayarlayabilirsiniz. Openoffice.org Writer işlemi yaptığınız sayfayı Yatay Sayfa biçemine getirecek ve bir sonraki sayfanın biçeminin Varsayılan olmasını sağlayacaktır.
 • Bağlanılan :
 • Kategori :

Bu ayarların altında ayrıca İçerir başlığı altında yeni oluşturacağınız Sayfa Biçeminin ufak bir özeti görüntülenmektedir.

Biz örneğimizde sayfamızın Yatay durmasını istediğimizden Yönet bölümünü ayarladıktan sonra Sayfa bölümüne geçip istediğimiz kağıt türünü, kağıdın duruş pozisyonunu, kenar boşluklarını ve diğer ayarlarımızı yapıp Tamam butonuna basıyoruz.

Artık Biçemler ve Biçimlendirme penceresi aşağıdaki gibi görünecektir.

Bicem4.png

Resimde de gördüğünüz gibi adı Yatay Sayfa olan yeni bir sayfa biçemi eklendi listemize.

Artık bu yeni biçemi dokümanlarımızda nasıl kullanacağımızı görelim.

Doküman içerisinde farklı sayfalara farklı biçem nasıl uygulanır?

OpenOffice.org Writer'ı açın ve yeni bir doküman oluşturun. Ardından ilk sayfa üzerindeyken F11 tuşuna veya menüden Biçim-->Biçemler ve biçimlendirme seçeneğini seçin. Ekrana gelen diyalog kutusundan Varsayılan veya İlk sayfa biçemine çift tıklayarak üzerinde bulunduğunuz sayfanın biçemini ayarlayın.

Biz örneğimizde ilk sayfanın Dikey, 2. sayfanın Yatay ve 3. sayfanın yeniden Dikey olmasını istiyoruz. Bu yüzden ilk sayfadayken Varsayılan veya İlk sayfa biçemini kullandık. Şimdi sıra geldi 2. sayfanın biçemini ayarlamaya. Bunun için Ekle-->Elle sonlandır menüsünü kullanıyoruz.

Ekrana aşağıdaki diyalog kutusu gelecektir.

Bicem5.png

Resimde de gördüğünüz gibi mevcut sayfayı sonlandırıp yeni bir sayfaya geçmek istediğimizi belirtiyoruz. Üstelik bu yeni sayfamızın biçeminin de Yatay sayfa olmasını istediğimizi belirtebiliyoruz. (Hatırlarsanız bir önceki konuda Yatay Sayfa adında bizim tanımladığımız bir Sayfa Biçemi vardı.)

Üstelik yeni sayfaya geçerken sadece biçemini değil isterseniz sayfa numarasını da istediğiniz değerden başlatabilirsiniz.

Biz örneğimize dönecek olursak; 1. sayfayı dikey yaptık sonrasında 2. sayfayı yatay yaptık. Şimdi 3. sayfayı tekrar dikey yapmak için 2. sayfa üzerindeyken yeniden Ekle-->Elle sonlandır menüsünü kullanıyoruz.

Bu sefer sayfa biçemi olarak Varsayılan seçiyoruz ve Tamam butonuna basıyoruz. Şu ana kadar yaptığımız işlemler sonucunda dokümanımız 3 boş sayfadan oluştu ve bunlardan 1. sayfa dikey, 2. sayfa yatay ve son sayfa olan 3 sayfa da dikey olarak ayarlandı. Eğer işlemleri hatsız yaptıysanız OpenOffice.org Writer görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır.

Bicem6.png

(Resim sayfaya sığması için küçültülmüştür.)


Eskiwiki.png This page is imported from Eskiwiki (previously Wiki.OpenOffice.org.tr) The whole page content and all revisions are licensed under:
24px24px This work is licensed under the Attribution NonCommercial 3.0 Unported License