BUL

Libreoffice Türkiye Vikisi sitesinden
Atla: kullan, araMetin içerisinde sözcük parçalarını arar (BÜYÜK/küçük harf duyarlıdır).

Yazım Şekli

 =BUL(Aranacak_Metin; Metin; Başlangıç_Değeri)

Girilen Metin' içinde Aranacak_Metin değerinin olup olmadığına bakılır. Başlangıç_Değeri'ne aramaya kaçıncı karakterden başlanacağı belirtilmelidir. Aksi takdirde Başlangıç_Değeri 1 olarak alınır. Aranacak_Metin, Metin ve Başlangıç_Değeri sabit bir veri olabileceği gibi bir hücre adresi de olabilir.


Örnek-1 : Sabit Metin

 =BUL("Open"; "OfficeOpen"; 2)

Sonuç 7 olacaktır.


Örnek-2 : Hücre Değeri


Bul1.pngYukarıda gördüğünüz tabloyu hazırlayın. İmleç D2 hücresindeyken komut satırındaki f(x) formül sihirbazı butonuna basarak formül sihirbazını çalıştırın. İşlev kategorisinden Metin seçip işlev olarak BUL'u işaretleyin. İleri butonuna basarak devam edin. Aranacak_Metin olarak A2, Metin olarak B2 ve Başlangıç_Değeri değeri olarak C2 hücresini işaretleyin. Diğer hücreler içinde aynı işlemi yapınız. Tamam butonuna bastığınızda tablomuz yukarıdaki gibi formüllerle dolacaktır.Bul2.pngGirmiş olduğumuz verilerden sonuç olarak tablodaki verilerin oluştuğunu görmekteyiz.


Eskiwiki.png This page is imported from Eskiwiki (previously Wiki.OpenOffice.org.tr) The whole page content and all revisions are licensed under:
24px24px This work is licensed under the Attribution NonCommercial 3.0 Unported License