Düğme Oluşturmak, Makro atamak

Libreoffice Türkiye Vikisi sitesinden
Atla: kullan, araMerhaba,

      İlk kısımda ikinci sayfaya giden bir makro kaydetmiştik. Şimdi belgemizde bir komut düğmesi oluşturarak makromuzu bu düğmeye atayacağız böylece düğmeye tıkladığımızda makromuz çalışacak ve belgemizin ikinci sayfasına geçeceğiz.


Not: Makrolar başka kontrol elemanlarına otomatik şekillere ve resimler ile resim haritalarına da benzer şekilde atanabilirler.


      Belgemize düğme eklemek için, Görünüm>Araç Çubukları>Form denetimleri yolu ile form denetimleri araç çubuğunu açarız.


Dugme ekleme.PNGForm denetimleri araç çubuğu ile form elemanlarını belgenize ekleyebilir, düzenleyebilirsiniz. Araç çubuğundaki ilk simge birden çok kontrol elemanı seçimi için, kullanılır. İkinci düğme tasarım moduna girmek/çıkmak için kullanılır ki, elemanların özelliklerini sadece tasarım modunda ayarlayabiliriz. Bir eleman seçilmiş ise üçüncü düğme ile özellikler iletişim kutusunu açabiliriz. ( Ya da eleman üzerinde sağ tıklayıp denetim menüsü seçebiliriz.)  Tasarım modunda isek kontrol elemanları aktif ve seçilebilir konumda olur. Form denetimlerinin detayları sitedeki belgede anlatılmaktadır.


      Araç çubuğunda tasarım modunu aktifleştirip komut düğmesi ikonuna tıklayalım, sonra belgemizde istediğimiz yere tıklayıp, sürüklüyerek düğmemizi yerleştirelim. Düğme seçili iken sağ tıklayarak Denetim'i seçersek, Özellikler iletişimi açılır.


      Özellikler iletişimi iki sekmelidir Genel sekmesi denetim elemanının özelliklerinin ayarlanmasında (Adı, Etiketi, yazı tipi, resim eklenmesi gibi) olaylar sekmesi ise nesne ile ilgili oluşan olaylara makro atanabilmesi için kullanılır. Resimde bu sekme açık görülmektedir. Kontrol elemanlarında en işe yarayan olaylar tuşa basıldı, fare düğmesi bırakıldı, başlatırken'dir.


       Biz Fare düğmesi bırakıldı olayını seçiyoruz, çünkü tıklamanın bitişi bu olayda olur. Olayın yanındaki ... düğmesine bastığımızda resimdeki Eylem Ata  iletişimi açılır. Burada makro seçebilir ve atanmış makroları kaldırabiliriz.


Makro calistir.PNGŞekilde Makro çalıştır iletişimi var, bize gelen iletişimde ilk düğme çalıştır değil tamam olacaktır tamam düğmesine basarak makromuzun atanmasını sağlarız.Makromuz atandıktan sonra altaki gibi görünümler ve makro adları görürüz.


Makro atandi.PNG       Son olarak iletişimleri kapatıp, form denetimi araç çubuğunda tasarım modu simgesine tıklayarak tasarım modundan çıkarız. 

Grin.gif Artık Komut Düğmesi  üzerine tıkladığımızda belgemizin ikinci sayfasına gidebiliyoruz  Grin.gif


 Dip not : bir kontrol üzerinde tasarım modunda iken sağ tıklayarak, yerdeğiştir menüsüne girerseniz kontrol elemanınızı çabuk bir şekilde diğer tip elemanlara dönüştürebilirsiniz. (Metin kutusu -->Tarih alanı vb.)


Eskiwiki.png This page is imported from Eskiwiki (previously Wiki.OpenOffice.org.tr) The whole page content and all revisions are licensed under:
24px24px This work is licensed under the Attribution NonCommercial 3.0 Unported License