DOĞRUSALTREND

Libreoffice Türkiye Vikisi sitesinden
Atla: kullan, araDoğrusal regresyonun parametrelerini matris olarak hesaplar

Yazım Şekli

 =DOĞRUSALTREND(Veri_Y; Veri_X; Doğru_Tipi; Parametreler)

Girilen Veri_Y ve Veri_X değerlerine göre doğrusal regresyonu hesaplar.

  • Veri_Y : y=b+m.x formülünde görülen Y değerleri kümesidir.
  • Veri_X : İsteye bağlı X değerleri kümesidir.
  • Doğru_Tipi : İşlev türü olarak 2 seçenek girilebilir. Sadece 0 ve 1 değerlerini alabilir. Eğer 0 değeri seçilirse doğrular Sıfır Noktası üzerinden hesaplanır. Diğer durumlarda ise taşınmış doğrular da hesaplanır.
  • Parametreler : Eğer değer 0 olursa, yalnızca regresyon katsayıları hesaplanır. Diğer durumlarda değerlerin tümü hesaplanır.


Örnek-1


Dogrusaltrend1.pngYukarıda gördüğünüz tabloyu hazırlayın. İmleç D2 hücresindeyken komut satırındaki f(x) formül sihirbazı butonuna basarak formül sihirbazını çalıştırın. İşlev kategorisinden Dizi seçip işlev olarak DOĞRUSALTREND i işaretleyin. Sol alt köşedeki dizi kutucuğunu işaretleyin. İleri butonuna basarak devam edin. Veri_Y değeri olarak C2:C8 aralığını işaretleyin, Veri_X olarak A2:B8 aralığını işaretleyin ve son olarak ta Doğru_Tipi ve Parametre değerlerini 1 olarak girin. Tamam butonuna bastığınızda tablomuz aşağıdaki gibi formüllerle dolacaktır.Dogrusaltrend2.pngDogrusaltrend3.pngEğer formülümüzü doğru kullanıp dizi formülü olarak hesapladıysanız işlev sonucunuz yukarıdaki gibi olacaktır.


 Not:Formülün dizi formülü olarak girilmesi gereklidir. Aksi halde doğru hesaplanmayacaktır.
 Sonuç olarak bir aralık seçildikten sonra formül çubuğuna gerekli formülümüz yazılır. Doğru hesaplama yapmak için
 Enter tuşu yerine Ctrl+Shift+Enter tuşlarına basmanız gereklidir.


Eskiwiki.png This page is imported from Eskiwiki (previously Wiki.OpenOffice.org.tr) The whole page content and all revisions are licensed under:
24px24px This work is licensed under the Attribution NonCommercial 3.0 Unported License