EĞİLİM

Libreoffice Türkiye Vikisi sitesinden
Atla: kullan, araRegresyon doğrusu üzerinde nokta hesaplar.

Yazım Şekli

 =EĞİLİM(Veri_Y; Veri_X; Yeni_Veri_X; Doğru_Türü)

Girilen Veri_Y ve Veri_X değerlerine göre düz bir çizgi uygular. Belirlenen Yeni_X'ler için çizgi boyunca Y değerlerini verir.

  • Veri_Y : y=m.x+b formülünde görülen Y değerleri kümesidir.
  • Veri_X : y=m.x+b formülünde görülen X değerleri kümesidir. Önceden bildiğiniz isteğe bağlı X değerleridir. Eğer sadece bir değişken kullanılırsa, girilen Y ve X değerleri eşit boyutlarda olmak zorundadır. Birden fazla değişken kullanılırsa, girilen Y değerleri bir vektör olmalıdır. Herhangi bir sütun veya satır aralığı.
  • Yeni_Veri_X : EĞİLİM işlevinin karşılığında yeni Y değerlerini hesaplamak için verilen X değerleridir.
  • Doğru_Türü : İşlev türü olarak 2 seçenek girilebilir. Sadece 0 ve 1 değerlerini alabilir. Eğer 0 değeri seçilirse sıfır noktası üzerinden hesaplanır, diğer durumlarda taşınmış doğrular da hesaplanır.


Örnek-1


Egilim.pngBir yılda üretilen ürünlerin maliyetleri tablodaki gibi olduğunu varsayalım. C2 sütununda hesapladığımız maliyet bilinen değerlere karşılık gelen değerleri hesaplar. B16 de hesapladığımız maliyet ise doğrusal yönelim sürerse diğer ayların değerlerini hesaplar. Hesaplanan sonuçlar tablodaki gibidir.Egilim1.png Not:Formülün dizi formülü olarak girilmesi gereklidir. Aksi halde doğru hesaplanmayacaktır.
 Sonuç olarak bir aralık seçildikten sonra formül çubuğuna gerekli formülümüz yazılır. Doğru hesaplama yapmak için
 Enter tuşu yerine Ctrl+Shift+Enter tuşlarına basmanız gereklidir.


Eskiwiki.png This page is imported from Eskiwiki (previously Wiki.OpenOffice.org.tr) The whole page content and all revisions are licensed under:
24px24px This work is licensed under the Attribution NonCommercial 3.0 Unported License