E-posta listelerine nasıl üye olurum/ayrılırım?

Libreoffice Türkiye Vikisi sitesinden
Atla: kullan, araE-Posta Listelerini Tanıyalım

OpenOffice.org Türkiye'nin üyelik için 5 adet E-Posta listesi bulunmaktadır. Bu E-Posta listelerinin kısa bir açıklamasını aşağıda bulabilirsiniz.

 • wiki@tr.openoffice.org : Türkçe wiki.openoffice.org.tr kullanıcıları arasındaki yazışmaların yapıldığı listedir. OpenOffice Türkçe belgelendirme çalışmalarının yapıldığı bölümdür. Wiki hakkında karar verilecek yeni projeler, konular ve haberlerin yayınlandığı listedir.
 • dev@tr.openoffice.org : Türkçe OpenOffice.org geliştiricilerinin tartışma listesidir. OpenOffice.org sürümleri ve/veya teknolojilerinin tartışıldığı listedir. Bu konu hakkında bilgisi olanlar veya içeriğini merak edenler bu listeyi takip edebilirler.
 • announce@tr.openoffice.org : OpenOffice.org hakkında çıkan haberlerin duyurulduğu listedir.
 • users@tr.openoffice.org.tr : Türkçe OpenOffice.org kullanıcıları arasındaki yazışmaların, tartışma ve bilgi alışverişinin yapıldığı listedir.
 • ceviri@tr.openoffice.org : Türkçe OpenOffice.org çeviri çalışmalarının yapıldığı listedir. Çeviri işlemlerinin nasıl yapıldığını ve/veya çeviri grubuna katılmak isteyenlerin listesidir.

Üyelik

Yukarıda saymış olduğumuz E-Posta listeleri tüm kullanıcılara açıktır. İsteyen herkes istediği listeye üye olmakta serbesttir.

 Sadece ilgi duyduğunuz veya gerekli olan listelere üye olunmalıdır.

Genel olarak tüm kullanıcıları ilgilendiren E-Posta listesi users'dir. Bu listede OpenOffice.org hakkında yardım alabilir, verebilir veya bir konu hakkında görüşlerinizi belirtebilirsiniz. Bu yüzden örnek olarak ben users E-Posta üyeliğini anlatacağım. Bu anlatacağım üyelik diğer E-Posta listeleri içinde geçerli olacaktır.

Şimdi üyelik için gereken adımlara bir göz atalım. Kullandığınız herhangi bir e-posta istemcisini(Thunderbird, Outlook, Kmail vb.) açınız ve/veya başlatınız. Ardından E-Posta listesine hangi E-Mail adresinizden kayıt olmak istiyorsanız o adresten giriş yaparak boş bir ileti sayfası açınız. Kime kısmına users-subscribe@tr.openoffice.org adresini yazıp mesaj bölümüne hiçbir şey yazmadan Gönder butonuna basarak yollayınız.


Eposta 1.png


Bu kısım tüm E-Posta listeleri için geçerlidir. Hangi E-Posta listesine üye olacaksanız o listenin isminden sonra -subscribe ekini ekleyeceksiniz. Bu iletiden sonra users-help@tr.openoffice.org.tr adresinden bir e-mail gelecektir.


Eposta 2.png


Bu E-Mail, sizin E-Posta listenize eklendiğini ve onaylamanız gerektiğini içeren bir mesajdır. Aşağıdaki resimden hangi link olduğunu görebilirsiniz. Bu linke tıklayarak tekrar boş bir mesaj yolluyoruz ve üyeliğimizin aktif edilmesini bekliyoruz.


Eposta 3.png


Bu işlemden sonra sizi Hoşgeldiniz yazan bir e-mail karşılayacaktır. Bu e-maili aldığınızda üyelik işleminiz sorunsuz bir şekilde gerçekleşmiş demektir.


Eposta 4.png


Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-Posta listelerinin kullanımında dikkat edilmesi gereken kurallar aşağıdaki gibidir.

 • Üye olduğunuz E-Posta listesi dışında bir konu yazılmamalıdır.
 • Mesajımızın düzgün bir Türkçe ile yazılmasına dikkat edilmelidir.
 • Gereksiz büyük harf, alt çizgi vb. kullanımlardan kaçının.
 • Yeni bir tartışma başlatmak için mutlaka yeni bir E-Posta açarak liste adresine gönderilmelidir.
 • Bir tartışma başlattığınızda ve/veya cevapladığınızda o tartışmayı yanıtlayarak devam edilmelidir. Her E-Posta cevabı için yeni bir ileti gönderilmemelidir.
 • Konu başlığınız, sorununuza uygun ve anlaşılır olmalıdır.

Ayrılma

Ayrılma işlemi de tıpkı üye olmaya benzer. Hangi E-Posta listesinden ayrılmak istiyorsanız. Boş bir ileti sayfası açarak kime kısmına ayrılmak istediğiniz listenin adını ve -unsubscribe ekleyerek boş bir E-Posta yollanmalıdır. Örnek vermek gerekirse; users E-Posta listesi için users-unsubscribe@tr.openoffice.org yazarak üyelikten çıkabilirsiniz.


Eskiwiki.png This page is imported from Eskiwiki (previously Wiki.OpenOffice.org.tr) The whole page content and all revisions are licensed under:
24px24px This work is licensed under the Attribution NonCommercial 3.0 Unported License