Farklı Numaralandırma Biçemleri İle Çalışmak

Libreoffice Türkiye Vikisi sitesinden
Atla: kullan, araOpenOffice.org Writer ile gelen standart numaralama biçimi 1, 2, 3.. diye başlayıp mevcut sayfa sayısına kadar devam eder. Fakat bazı yazı türlerinde bu numaralandırma biçimi dışında farklı istekler ortaya çıkabilmektedir. Örneğin; roma rakamı ve/veya çeşitli sembol kullanımları gibi. Bu makalemizde birçok kullanıcının ortak olarak mağdur olduğu numaralandırma işlemlerini inceleyeceğiz. Makaleme bir örnekle devam edeceğim. İnceleyeceğimiz örnek aşağıdaki gibidir.


 • Numaralandırma işlemi 3.Sayfadan başlayarak 6.Sayfaya kadar(6.Sayfa dahil) standart biçem olan 3,4,5.. olarak numaralandırılacak. Daha sonra 7.Sayfadan 10.Sayfaya kadar(10.Sayfa dahil) roma rakamı ve 11.Sayfadan 14.Sayfaya kadar(14.Sayfa dahil) da sembol biçimi kullanılacaktır.


Yeni bir OpenOffice.org Writer uygulaması başlatınız. Öncelikle bu 3 numaralandırma tipi için 3 değişik sayfa biçemi oluşturacağız. Bu işlem için ana menüden Biçim-->Biçemler ve Biçimlendirme yolunu takip ederek veya klavyemizden F11 tuşuna basarak başlatıyoruz.


Numaralandirma 1.png


Karşımıza çıkan diyalog penceresinden Sayfa Biçemlerini seçiyoruz. Ardından boş bir bölgede farenin(mouse) sağ tuşuna tıklayarak açılan menüden Yeniye tıklıyoruz.


Numaralandirma 2.png


Karşımıza çıkan diyalog penceresinden Yönet sekmesinde bulunan Ad kısmına oluşturmuş olduğumuz biçemin adını yazıyoruz. Ben burada standart_bicem olarak adlandırdım. Siz farklı bir isim de kullanabilirsiniz.


Numaralandirma 3.png


Ardından Alt bilgi sekmesinde yer alan alt bilgide seçeneğini işaretleyerek Tamam butonuna tıklıyoruz.


Numaralandirma 4.png


 Eğer numaralandırma işlemini sayfanın alt tarafına değil de üst tarafına uygulamak isterseniz Alt bilgi sekmesi yerine Üst bilgi sekmesinde işlem yapınız.


Yukarıdaki son iki işlemin aynısını uyguladıktan sonra karşımıza çıkan diyalog penceresinden Yönet kısmında yer alan Ad kısmını roma_bicem olarak adlandıralım.


Numaralandirma 5.png


Sayfa sekmesine geçiyoruz. Buradan Sayfa Düzeni Ayarları bölümünde yer alan Biçim kutusunu açıyoruz ve roma rakımını işaretliyoruz. Ardından Alt bilgi sekmesinde Alt bilgide seçeneğini işaretleyerek Tamam butonuna tıklıyoruz.


Numaralandirma 6.png


Tekrar bir önceki işlemin aynısını uyguladıktan sonra karşımıza çıkan diyalog penceresinden Yönet kısmında yer alan Ad kısmını sembol_bicem olarak adlandıralım.(Yukarıda ki koyduğum resimlerin aynısı olduğu için tekrar resim koymadım.)


Sayfa sekmesine geçiyoruz. Buradan Sayfa Düzeni Ayarları bölümünde yer alan Biçim kutusunu açıyoruz ve i,ii,iii... seçeneğini işaretliyoruz. Ardından Alt bilgi sekmesinde Alt bilgide seçeneğini işaretleyerek Tamam butonuna tıklıyoruz.


Numaralandirma 7.png


Bu işlemden sonra kullanacağımız biçemleri hazırlamış olduk. Biçemler ve Biçemlendirme diyalog kutusunu F11 tuşu ile kapatıyoruz.


İlk sayfamızın üzerine mouse(fare) ile tıkladıktan sonra Ctrl+Enter tuşlarına 2 kez basarak 3.Sayfaya atlamasını sağlıyoruz. Bunu yapmamın nedeni, yukarıdaki vermiş olduğum örnekte ilk 3 sayfada numaralandırma bulunmayacağını söylemiştim. Şimdi 3.Sayfanın üzerinde iken ana menüden Ekle-->Elle Sonlandır yolunu takip ederek başlatıyoruz. Karşımıza gelen diyalog penceresi aşağıdaki gibi olacaktır.


Numaralandirma 8.png


Tür kısmından Sayfayı sonlandır seçeneğini işaretliyoruz. Ardından sonraki sayfamız için geçerli olacak biçemi Biçem kutusundan seçiyoruz(standart_bicem) ve sayfa numarasını belirlemek için de Sayfa numarasını değiştir kutusunu işaretliyoruz. Hemen altında bulunan kutu aktif olacaktır. Bu kutudan kaçıncı sayfadan başlatacağımızı belirliyoruz(1) ve Tamam butonuna basarak diyalog penceresini kapatıyoruz.


Numaralandirma 9.png


Bu işlemimizden sonra sayfamıza bir alt bilgi eklendiğini göreceğiz. Bu alt bilgi kutusuna tıkladıktan sonra ana menüden Ekle-->Alanlar-->Sayfa Numarası yolunu takip ederek başlatıyoruz. Bu işlemin ardından alt bilgide standart biçimde 1 yazdığını göreceksiniz. Örneğimizde 6.Sayfaya kadar standart biçim kullanacağımızı söylemiştik. Bu yüzden 6.Sayfaya kadar(numaralamaya göre 3.Sayfa) Ctrl+Enter tuşlarına basarak ilerliyoruz.


6.Sayfada iken ana menüden Ekle-->Elle Sonlandır yolunu takip ederek başlatıyoruz. Tür kısmından Sayfayı sonlandır seçeneğini işaretliyoruz. Ardından sonraki sayfamız için geçerli olacak biçemi Biçem kutusundan seçiyoruz(roma_bicem) ve sayfa numarasını belirlemek için de Sayfa numarasını değiştir kutusunu işaretliyoruz. Daha sonra kaçıncı sayfadan başlatacağımızı belirliyoruz(4) ve Tamam butonuna basarak diyalog penceresini kapatıyoruz.


Numaralandirma 10.png


Bu işlemimizden sonra sayfamıza bir alt bilgi eklendiğini göreceğiz. Bu alt bilgi kutusuna tıkladıktan sonra ana menüden Ekle-->Alanlar-->Sayfa Numarası yolunu takip ederek başlatıyoruz. Bu işlemin ardından alt bilgide roma biçimde IV yazdığını göreceksiniz. Örneğimizde 10.Sayfaya kadar roma biçimi kullanacağımızı söylemiştik. Bu yüzden 10.Sayfaya kadar(numaralamaya göre 7.Sayfa) Ctrl+Enter tuşlarına basarak ilerliyoruz.


10.Sayfada iken ana menüden Ekle-->Elle Sonlandır yolunu takip ederek başlatıyoruz. Tür kısmından Sayfayı sonlandır seçeneğini işaretliyoruz. Ardından sonraki sayfamız için geçerli olacak biçemi Biçem kutusundan seçiyoruz(sembol_bicem) ve sayfa numarasını belirlemek için de Sayfa numarasını değiştir kutusunu işaretliyoruz. Daha sonra kaçıncı sayfadan başlatacağımızı belirliyoruz(8) ve Tamam butonuna basarak diyalog penceresini kapatıyoruz.


Numaralandirma 11.png


Bu işlemimizden sonra sayfamıza bir alt bilgi eklendiğini göreceğiz. Bu alt bilgi kutusuna tıkladıktan sonra ana menüden Ekle-->Alanlar-->Sayfa Numarası yolunu takip ederek başlatıyoruz. Bu işlemin ardından alt bilgide sembol biçimde viii yazdığını göreceksiniz. Örneğimizde 14.Sayfaya kadar sembol biçimi kullanacağımızı söylemiştik. Bu yüzden 14.Sayfaya kadar(numaralamaya göre 11.Sayfa) Ctrl+Enter tuşlarına basarak ilerliyoruz.7


Makalemizin başında oluşturmuş olduğumuz biçemleri istediğimiz şekilde yerleştirdik. Bu sadece benim yaptığım örnekti. Sizler bu yöntemleri kullanarak farklı tüm numaralandırma işlemlerini yapabilirsiniz. Son olarak bu yaptığımız örneğin şeklini basit bir şekilde aşağıda gösterdim.


 • 1.Sayfa, 2.Sayfa, 3.Sayfa
  • Boş
 • 4.Sayfa, 5.Sayfa, 6.Sayfa
  • 1, 2, 3
 • 7.Sayfa, 8.Sayfa, 9.Sayfa, 10.Sayfa
  • IV, V, VI, VII
 • 11.Sayfa, 12.Sayfa, 13.Sayfa, 14.Sayfa
  • viii, ix, x, xi


Eskiwiki.png This page is imported from Eskiwiki (previously Wiki.OpenOffice.org.tr) The whole page content and all revisions are licensed under:
24px24px This work is licensed under the Attribution NonCommercial 3.0 Unported License