Form Denetimleri

Libreoffice Türkiye Vikisi sitesinden
Atla: kullan, araBilgisayar üzerinde veri girişleri yapabileceğiniz hazır formlar oluşturmak OOo Writer ile aşağıda göstereceğim adımları izleyerek mümkün olacak... İş başvuru formu, bilgi formu, sözleşme formu gibi veri girişi yapmanız gereken ve sıkça kullanacağınız belgeleri OOo Wirter'da “Form Denetimleri”'ni kullanarak yapabilirsiniz. Bunu yalnızca bilgisayar ortamında değil (çıktılarını almak suretiyle) el ile yazmak için de kullanabilirsiniz. Burada örnek bir sözleşme formu hazırlamaya başlayacağız, siz bu denetimleri kullanarak istediğiniz türde form oluşturabilirsiniz:

Öncelikle; boş bir OOo Writer Belgesi açarak işe başlayacağız. Ardından (eğer daha önce aktive etmemiş isek) “Görünüm/Araç Çubukları/Form Denetimleri” ve “Görünüm/Araç Çubukları/Form Tasarımı” yolu ile kullanacağımız form denetimlerini görebiliriz. Form Denetimleri kutucuğundaki “Daha Fazla Denetim” düğmesini tıklayarak diğer denetimleri de ayrı bir kutu olarak açabiliriz.


Form.jpg


Bu menülerde; istediğimiz formları oluştururken ihtiyaç duyacağımız form denetimlerini bulabiliriz (Örneğin; "Metin Kutusu" denetimi, içerisine veri, bilgi girşi yapacağımız boş metin alanlarını ifade eder ve bu "Form Denetimleri" menüsünde mevcuttur.


Form a.jpg


"Daha Fazla Denetim"'den kasıt ise yine menü üzerinde göreceğiniz üzere "Form Denetimleri"'nde yer alan en temel denetimlere ek olarak "Tarih Kutusu" , "Sayısal Alan" vb. gibi denetimler yar almaktadır. Herhangi bir denetimin üzerine imleci getirip beklerseniz denetimin adını da görebilirsiniz.

Ardından “Adı” , “Soyadı” gibi sabit alanları oluşturmak için “Form Denetimleri”'nden “Alan Etiketi” isimli denetimi seçiyoruz ve uygun bir yerde (herhangi bir geometrik şekli belgede çizer gibi) enini ve boyunu ayarlamak suretiyle çiziyoruz.


Form 2.jpg


Eğer etiketimizin boyutlarını başlangıçta istediğimiz gibi belirleyemediysek veya sonradan değiştirmemiz gerekirse etiketin üzerine sağ tıklayıp “Konum ve Boyut” seçeneğinden (Genişlik ve Yükseklik ayarlarından) istediğimiz ayarları yapabiliyoruz. Sayfa içinde milimetrik hareket ettirmek için de “Konum ve Boyut” ayarlarında, “Sabitleyici” olarak “Sayfaya” seçeneğini işaretlememizde fayda var.

(NOT: Burada dikkat edilmesi gereken husus; Etiket veya diğer denetimlerin ayarlarını yapabilmemiz için “Form Denetimleri” kutucuğunda cetvel, gönye ve kalemden oluşan bir simgesi olan “Tasarım Kipi”'nin açık olması gerekir. Deneme amaçlı veri gireceğimiz zaman “Tasarım Kipi”'ni kapatıp, ayarları yapacağımız zaman açmamız gerekiyor. [Alttaki Resim])


Form 3.jpg


Varsayılan olarak “Etiket alanı” ismiyle gelen etiketin ismini değiştirmek için etikete sağ tıklayıp “Denetim” seçeneğini tıklıyor ve açılan pencerede “Etiket” yazan yerin karşısındaki kutucuğu etiket için belirlediğimiz ismi yazıyoruz.


Form 4.jpg


Form 5.jpg


Pencereyi kapattığımızda etiketimizin de ismi değişmiş olacak (bu pencerede herhangi bir onay butonu yoktur, değişiklikleri yapıp kapattığımızda değişiklikler aktif olacaktır). Bu pencerede alta alta sıralanmış özelliklerde (Yazdırılsın/yazdırılmasın, Yazıtipi, Hizalama, Arkaplan Rengi, Kenarlık vs.) gerekli düzenlemeleri yapabiliriz. Yazıtipi ve renk seçenekleri için kutucuğun yanındaki ve üzerinde üç nokta bulunan butonu tıklayıp yazıtiplerini ve renk kartelasını görebilirsiniz.


Form 6.jpg


Daha sonra bu kısmın hemen karşısındaki ve veri girişi yapacağımız kutucuğu oluşturacağız. “Form Denetimleri”'nden “Metin Kutusu” isimli denetimi seçiyoruz ve uygun bir yerde (herhangi bir geometrik şekli belgede çizer gibi) enini ve boyunu ayarlamak suretiyle çiziyoruz. Bu kutucuğa herhangi bir isim vermemiz gerekmediğinden sadece üzerine sağ tıklayıp biçimsel ayarlarını yapabiliriz (Yazıtipi, Arkaplan rengi vs.)


Form 7.jpg


Sabit ve veri girilecek alanları oluşturduktan sonra sağ tıklayıp “Konum ve Boyut” penceresini açıp “Koru” alanında denetimin konumunu ve boyutunu sabitleyebiliriz.

Bu iki denetimi kullanarak şimdilik sıradan ve basit bir form oluşturabiliriz. Gerekli ayarlarını yaptığımız denetimi kopyala-yapıştır yöntemi ile çoğaltıp isimlerini değiştirebiliriz. Sayfa arkaplanına resmi eklemek veya logo eklemek de mümkün. Resim eklemek için belgenin boş bir yerine sağ tılayıp “Sayfa/Arkaplan/Grafik” yolunu izleyip istediğimiz bir resmi seçip arplan yapabiliriz.

Bunlardan başka; “Onay Kutusu” , “Seçenek Kutusu” , “Tarih Alanı” ve “Sayısal Alan” gibi denetimleri ihtiyaçlarınıza göre kullanabilirsiniz. Tüm bunların kullanımı da yukarıda “Alan Etiketi” ve “Metin Kutusu” için anlatılanlar gibidir. Ancak “Açılır Kutu” ve “Liste Kutusu” gibi seçenekli denetimlerde ya daha önceden hazırlanmış bir listeniz veyahut kayıtlı bir veritabanı dosyanız olması gerekir. Aşağıda denetimlere ek olarak çizim nesneleri ve (Draw kullanılarak hazırlanmış) arkaplana sahip örnek bir çalışma mevcut.


Form 8.jpg


Eskiwiki.png This page is imported from Eskiwiki (previously Wiki.OpenOffice.org.tr) The whole page content and all revisions are licensed under:
24px24px This work is licensed under the Attribution NonCommercial 3.0 Unported License