Kolay toplu veri girme

Libreoffice Türkiye Vikisi sitesinden
Atla: kullan, araOpenOffice.org Calc (Hesap tablosu) toplu veri girişi ihtiyaçlarınızı oldukça kolay hale getirmiştir. Belirli bir bölgeyi hızlı bir şekilde bir takım sayı ve/veya yazılarla doldurmak istiyorsanız klavyeden sadece TAB tuşunu kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Örnek olarak aşağıdaki tabloyu doldurmak isteyelim.

Veri Giris 0.png

Tablomuzdaki bilgileri sırasıyla (Adı, Soyadı, Takım) hızlı bir şekilde girebilmek için yapmamız gerekenler;

  • B2:D6 arasını işaretleyin. İşaretleme işlemine D6'dan başlayıp B2'de bitirin ki ilk olarak B2 hücresindeki alana bilgi girişi yapalım.
  • Sonrasında ilk ismi yazıp klavyeden TAB tuşuna basın. İmleç'in bir sonraki veri alanı olan C2'ye geçtiğini göreceksiniz. Şimdi bu alana ilk soyismi yazın ve tekrar TAB tuşuna basın. Son alan olan takımını da yazdıktan sonra TAB tuşuna bastığınızda imleç'in bir alt satırın ilk hücresine geçtiğini göreceksiniz.

Veri Giris 1.png

  • Tüm alanları aralarda sadece TAB tuşuna basarak doldurduktan sonra herhangi bir boş hücreye tıkladığınızda işaret iptal olacaktır.
  • Son hücredeyken yeniden TAB tuşuna basarsanız imleç işaretli alanın ilk hücresine gidecektir.


Eskiwiki.png This page is imported from Eskiwiki (previously Wiki.OpenOffice.org.tr) The whole page content and all revisions are licensed under:
24px24px This work is licensed under the Attribution NonCommercial 3.0 Unported License