LibreOffice Writer ve Zotero

Libreoffice Türkiye Vikisi sitesinden
Atla: kullan, araRedhat-office fl.png
Bu sayfa bir taslaktır. Sayfa içeriğini genişleterek katkıda bulunabilirsiniz. Üye olarak sayfayı düzenleyebilirsiniz.

LibreOffice'in dahili kaynakça yönetim aracının dışında popüler kaynakça yönetim ve atıf aracı olan Zotero'yu LibreOffice ile birlikte kullanabilirsiniz.

LibreOffice Writer için Zotero Eklentisinin Kurulumu

Zotero'yu LibreOffice Writer Kelime İşlemci ile kullanabilmek için Firefox için Zotero eklentisinin veya Zotero Zotero Standalone'un kurulması gerekmektedir.

Firefox eklentisi kurulumundan sonra Zotero LibreOffice bütünleştirme eklentisinin kurulması gerekmektedir.

Bütünleştirme eklentisi kuruluktan sonra gerekli ayarları eklenti kendisi gerçekleştirecektir.

Bu adımdan sonra Zotero bütünleştirme eklentisi LibreOffice Writer kelime işlemciniz için gerekli ayarları yapacaktır ve kelime işlemcinizin araç çubuğunda Zotero Araç Çubuğu belirecektir.


Atıf ekleme/düzenleme

Metin içerisinde atıf ekleyeceğiniz yere imleci getirip, yukarıda görülen Zotero araç çubuğundaki ilk simgeye tıkladığınızda açılacak pencere ile kütüphanenizden atıf yapmak istediğiniz eseri seçebilirsiniz.Atıf alanı arkaplanı gri şekilde görülecektir, bu alanda istediğiniz düzenlemeyi yapabilirsiniz. İkinci simge ile de seçili atfı ve kaynak eser bilgilerini düzenleyebilirsiniz.


Kaynakça(Bibliyografya) oluşturma

Zotero araç çubuğundaki üçüncü düğmeye tıklayarak dokümanınıza, metin içerisinde yaptığınız atıfların kaynakçasını kolayca ekleyebilirsiniz.Oluşan kaynakça elle yapılan değişikliklere izin vermektedir.Ayrıca düzenleme düğmesi ile de bu kaynakça biçemini düzenleyebilirsiniz.


Kaynakça(Bibliyografya) biçem seçenekleri

Oluşturduğunuz dokümanın kaynakça biçem seçenekleri ve özelliklerini dördüncü düğme ile ayarlayabilirsiniz, yanında bulunan yenileme düğmesi ile değişikliklerin bütün dokümanda uygulanmasını sağlayabilirsiniz.


Notlar

  • Kurulumda hata ile karşılaşılırsa eklenti çalışmaz ise için gerekli ayarların yapılması elle yapılabilir.

Resimde görüldüğü gibi "Firefox-> Araçlar-> Eklentiler-> Zotero LibreOffice Integration-> Tercihler yolunda hedef klasörler sırası ile olarak:

file://///.........../basis-link/ure-link/share/java/
file:///............/program/

Zotero-OoO-Ayar.png


Zotero-OoO.png