Makro kaydetmek

Libreoffice Türkiye Vikisi sitesinden
(Makrokaydetmek sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, araMerhaba, Openofis ile makro kaydetmek kolay olmasına karşın kullanıcılardaki tedirginliği gidermek için bu konuyu açtım.

  • Öncelikle makro kaydetmek için bir calc dosyası açıp.  (writer, impress vb gibi dosyalarda olabilir) Dosyayı ilk_makrom.ods olarak kaydedelim.
  •  Sonra makroyu kaydetmek için Araçlar>Makrolar>Makro kaydet menüsü seçimi yapılır. Ekranda Makro kaydet araç çubuğu belirir. üzerine sadece kaydetmeyi durdur düğmesi mevcuttur. Artık yaptığınız işlemler kayıt altına alınmaktadır.
  • Fare ile sayfa 2 üzerine tıklayarak ikinci sayfaya geçtim. Yapmak istediğim sadece ikinci sayfaya geçmek olduğu için kaydetmeyi durdur, düğmesine basıyorum.


Makro kaydetme.PNG


  • Yukarıda görüldüğü gibi Makromuzu kaydetmemizi sağlayacak Openoffice.org makroları iletişim kutusu açılır. burda makrolarım kütüphanesine kayıt yapılırsa makromuz tüm openoffice içinde geçerli olur. Openoffice makroları sistem tanımlı olan makrolardır. Buraya kayıt yapamayız.Makromuzun Belgemizde geçerli olması için, ilk_makrom ve standard kütüphanesini seçiyoruz.
  • Ad kutusuna sayfa2ye_git yazıyoruz ve kaydet tuşuna basıyoruz. Belgemizde makro modulü olmadığı için;

Modul ekleme.PNG

  • Module1 yazılı Yeni modül iletişimi açılıyor ismini değiştirebiliriz. ben değiştirmiyorum.
  • Önemli: Makro ve modül adları türkçe karakter içeremez ve rakamla başlayamaz.tamam tuşuna basılınca makromuzun kaydetme işlemi gerçekleşmiş olur.

Makromuz main adıyla kaydedildi basic IDE'de main yerine sayfa2ye_git yazarak da makromuzun adı değiştirilebilir.

  • Araçlar>MakrolarMakroları Düzenle>Openoffice.org Basic... menüsü yolu ile belgemizin module1'indeki sayfa2ye_git makrosunu seçip düzenle düğmesine tıklar isek aşağıdaki basic düzenleyici penceresi açılır ve kaydetmiş olduğumuz makromuzun kodunu görüp düzenleyebiliriz.

Basic editor.PNG

Makro calistir.PNG

makromuzu seçip çalıştıralım ve Çalışma sayfası2'ye geçildiğini görürüz.

  • Son söz olarak; aşağıdaki satırlarda


dim args1(0) as new com.sun.star.beans.PropertyValue

args1(0).Name = "Nr"

args1(0).Value = 2

args1(0)value = 2

satırı iki numaralı sayfayı ifade eder. sayfamızı dördüncü sıraya kaydırırsak value değerinide 4 yapmalıyız.İlave konuda ise makromuzu bir düğmeye atıyacağız.


Eskiwiki.png This page is imported from Eskiwiki (previously Wiki.OpenOffice.org.tr) The whole page content and all revisions are licensed under:
24px24px This work is licensed under the Attribution NonCommercial 3.0 Unported License