OpenOffice.org avantajları

Libreoffice Türkiye Vikisi sitesinden
Atla: kullan, araBu belgede OpenOffice.org'un diğer ofis yazılımlarına göre avantajlarını bulabilirsiniz.

  • Lisanslama yok. OOo herkes için ücretsiz olan bir ofis paketidir. Diğer ofis paketlerinde olduğu gibi bir çok özelliğe hatta daha fazlasına (PDF çıktıları vb) sahiptir ve bunu yanı sıra serbesttir.
  • Açık yazılım. OOo'u dağıtabilir, kopyalayabilir ve yazılımı dilediğiniz kadar açık yazılım lisanslarına bağlı olarak değiştirebilirsiniz.
  • Çok-platformlu. OOo bir çok farklı platformda çalışmaktadır. Bunlar; Linux, Microsoft Windows ve Sun Solaris.
  • Geniş dil desteği. OOo'un kullanıcı ara yüzü 40 dilin üzerini desteklemektedir ve bunlardan biri de Türkçe'dir. Eğer sizde Türkçe konusunda yardımcı olmak isterseniz lütfen OpenOfiice.org Türkiye sayfasını ziyaret ediniz.
  • Tutarlı kullanıcı ara yüzü. Bütün bileşenler benzer bir görünüme sahiptir. Onlara bakıp rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bir Metin Belgesi ile Hesap Tablosunun görünümü gibi.
  • Tümleştirme. OpenOffice.org bileşenleri ile tümleşik çalışabilme. Bütün bileşenlerde kullanılan ortak programlar vardır ve her birinde de aynı tutarlılığı göstermektedir. Örneğin, çizim araç çubuğu Metin belgesinde, Hesap tablosunda , Sunuda ve Çizim bileşenlerinde bulunur.
  • Seçenek çeşitliliği. Genellikle siz bir özelliği değiştirdiğinizde bütün bileşenleri etkiler. Bununla birlikte OOo seçeneklerinde OOo bileşenleri için ayrı ayrı ayarlar yapabileceğiniz özellikleri mevcuttur.
  • Belge uyumluluğu. OOo içerisinde farklı bir çok belgeyi açabilir ve farklı yazılımların anlayacağı şekilde belgeler üretebilirsiniz. Örneğin PDF ve Flaş belgeleri üretebilirsiniz. Ayrıca Microsoft Office, HTML, XML, WordPerfect ve Lotus biçimlerinde belgeler üretebilir ve daha önceden bu biçimde üretilmiş olan belgeleri açabilirsiniz.
  • OpenOffice.org 2.0'dan itibaren tüm OpenOffice.org ürünleri (Writer, Calc, Impress, vb) standart OASIS OpenDocument XML biçimini kullanmaya başlayacak. Bu sayede üreticiden bağımsız bir şekilde hazırlanan belgeler, herhangi bir editör yardımıyla açılıp incelenebilecek. Bu doküman biçimi sadece OpenOffice.org değil, açık kaynak kodlu KOffice programı ve OpenOffice.org muadili StarOffice tarafından da kullanılacak.


Eskiwiki.png This page is imported from Eskiwiki (previously Wiki.OpenOffice.org.tr) The whole page content and all revisions are licensed under:
24px24px This work is licensed under the Attribution NonCommercial 3.0 Unported License