Otomatik düzeltme seçeneği ile kısayollar oluşturma

Libreoffice Türkiye Vikisi sitesinden
Atla: kullan, araOpenOffice.org içindeki Otomatik Düzeltme seçeneği yaptığınız hataları düzeltmenize yardımcı olduğu gibi başka amaçlar için de kullanılabilmektedir. Örneğin sıkça kullandığınız uzun kelime veya kelime grupları için tanımlayacağınız kısayollar sayesinde her defasında bu uzun kelimeleri yazmak yerine kısayol için oluşturduğunuz ifadeleri kullanarak hızınıza hız katabilirsiniz. Kısayolları atamak için:

  • Araçlar> Otomatik Düzeltme... seçeneğini açın
Otomatik Düzeltme penceresinden bir görüntü.
  • Değişiklikler ve istisnalar için dil bölümünden oluşturacağınız kısayolların hangi diller için geçerli olacağını seçebilirsiniz. Yapığınız kısayolun tüm diller için geçerli olmasını istiyorsanız hepsi eğer sadece bir dilde geçerli olmasını istiyorsanız o dili seçmeniz yeterli. Aynı kısayolu farklı dillerde farklı anlamları ifade edecek biçimde tanımlayabilirsiniz.
  • Değiştir sekmesindeki Değiştir bölümüne istediğiniz kısaltmayı yazın (ör: ceb b), yeni değer bölümüne ise kullanmak istediğiniz ifadeyi yazın (ör: Cebelitarık Boğazı) ve Değiştir düğmesine basın
Bu ekranda, par hecesi, pardus kelimesiyle değiştirilmek üzere ayarlanmaktadır.
  • Bu yöntemle uzun kelime gruplarını kısaltabileceğiniz gibi, özel karakterleri de daha kolay bir şekilde yazabilirsiniz. Bunun için örneğin μ için #m veya Ω için #ohm benzeri kısayollar oluşturabilirsiniz.
Yeni düğmesine basarak, kısayolunuzu eklemiş oluyorsunuz.
ceb'in, Cebelitarık Boğazı için kısayol olarak hazırlanması.


Eskiwiki.png This page is imported from Eskiwiki (previously Wiki.OpenOffice.org.tr) The whole page content and all revisions are licensed under:
24px24px This work is licensed under the Attribution NonCommercial 3.0 Unported License