Sihirbaz kullanarak sorgu oluşturmak

Libreoffice Türkiye Vikisi sitesinden
Atla: kullan, araBir önceki makalemizde “Tasarım Görünümünde Sorgu Oluştur”u ayrıntılarıyla ele almıştık. Bu yazımızda ise “Sihirbaz Kullanarak Sorgu Oluşturmak” konusunu ele alacağız.

  • Tasarım Görünümünde Sorgu Oluştur.
  • Sihirbaz Kullanarak Sorgu Oluştur.
  • SQL Görünümünde Sorgu Oluştur.

Bu bölüm daha çok yeni kullanıcılara olduğu kadar hızlı bir sorgu oluşturmak isteyen herkese yöneliktir. Bu konu için kullanacağımız tabloları “Tasarım Görünümünde Sorgu Oluştur” adlı makalemizde belirtmiştim o yüzden tekrar burada yayınlamayacağım. Eğer isterseniz kendi oluşturduğunuz veritabanlarını da kullanabilirsiniz. Veritabanı oluşturma hakkında bilgisi olmayanlar, daha önceden yayınlanan Temel Base özellikleri adlı makaleyi okuyabilirler.

Sihirbaz Kullanarak Sorgu Oluştur

Sorgular bölümünden Sihirbaz kullanarak Sorgu Oluştur'a tıklıyoruz. Karşınıza bir diyalog penceresi çıkacaktır.


Alan Seçimi

Bu adımda mevcut tablo ve/veya daha önceden oluşturulmuş bir sorgunuzda ki alanların seçim işlemi yapılır. Tablolar isimli açılır kutudan istediğiniz tablonun ve/veya sorgunun ismini seçebilirsiniz. Ben burada KITAPLAR adlı tablomu seçtim. Seçtiğiniz tabloya ait alanların hepsi alt tarafta listelenecektir. Bu listeden seçmek istediğiniz alanları sağ tarafa > veya >> butonunu kullanarak aktarabilirsiniz. Eğer tek tek aktarmak isterseniz > butonunu, tüm alanları aktarmak isterseniz >> butonunu kullanabilirsiniz.

Sorgu resim 1.png

Sıralama Düzeni

Eklemiş olduğumuz alanları artan veya azalan şekilde sıralamaya yarar. Eğer sıralama işlemi gerekli ise Sırala bölümünde ki açılır listeden sıralamak istediğiniz alanı seçerek sıralama tipini işaretlememiz yeterlidir. Ben burada kitapların sayfa sayılarını artan düzende sıralamayı seçtim.

Sorgu resim 2.png

Arama Koşulları

Seçilen alan üzerinde koşul belirtmemizi sağlar.

  • Alanlar : İşlem yapılacak alan adıdır.
  • Koşul : Uygulanmak istenen işlemin adı.
  • Değer : Karşılaştırma da kullanılacak olan veri.

Sorgu resim 3.png

Öncelikle uygulanmak istenen alan adı açılır liste yardımıyla seçilir. Ardından hangi işlemi kullanmak istediğinizi seçerek, bu işlemi gerçekleştirmek için kullanılacak bir veri girilir. Ör; 200, Pekgenc v.b. Ben burada örnek olması açısından, sayfa sayısı 150 den büyük olan satırları listelemesini istedim. Sizler farklı alan ve değerler verebilirsiniz.

Ayrıntı ya da Özet

Az önce oluşturduğumuz sorgunun tamamının görüntülenip görüntülenmeyeceği bu bölümden belirtilir. Eğer özet bir sorgu isterseniz ikinci seçenek olan Sorgu Özeti'ni işaretlemeniz gerekmektedir. Ardından özetleyecek küme işlevi seçilmelidir. Aksi takdirde tüm sorgu sonuçları listelenecektir.

Sorgu resim 4.png

Gruplama

Eğer eklemiş olduğunuz alanlarda bir gruplama söz konusu ise bu bölümde farklı ayarlardan yararlanabilirsiniz. Eğer alanlarda herhangi bir gruplama yoksa burası zaten aktif olarak görünmeyecektir.

Gruplama Koşulları

Bir önceki adımın devamıdır. Eğer bir gruplama var ise grubun koşulları burada belirtilir.

Takma Adlar

Alanların isimlerini istediğiniz başka bir isimle değiştirebilirsiniz. Eğer takma ad vermezseniz uygulama standart olarak tablonuzdaki alan adlarını kullanacaktır.

Sorgu resim 5.png

 Alanların isimleri sadece sorgu görüntüsünde değiştirilir. Tablo da herhangi bir değişiklik olmaz.

Genel Bakış

Bu bölümde oluşturulan sorguya bir isim verilebilir. Zorunlu değildir. Tamamen kullanıcının isteğine bağlıdır. Ayrıca şimdiye kadar yapmış olduğumuz ayarların listesini görebilirsiniz. Eğer değiştirmek istediğiniz bir yer varsa sorgu değiştir seçeneğini işaretleyerek Sorgu Tasarım penceresinden yararlanabilirsiniz. Eğer bir değişiklik yapılmayacak ise Bitir butonuna basılarak sorgunun görüntülenmesi sağlanır.

Sorgu resim 6.png

Sorgumuzun görüntüsü aşağıdaki gibi görünecektir.

Sorgu resim 7.png


Bu tip sihirbazlar fazla ayrıntı içermeyen küçük projelerde kullanılabilir. Kullanıcıya kolaylık ve hız sağlar. Yeni kullanıcı olsun veya olmasın bir kaç tıklama ile istenilen sorguları oluşturmak mümkündür. Bir sonraki OpenOffice.org yazısında görüşmek üzere.


Eskiwiki.png This page is imported from Eskiwiki (previously Wiki.OpenOffice.org.tr) The whole page content and all revisions are licensed under:
24px24px This work is licensed under the Attribution NonCommercial 3.0 Unported License