Temel Impress özellikleri

Libreoffice Türkiye Vikisi sitesinden
Atla: kullan, araİş hayatında sıkça karşılaşacağınız konulardan birisi de üstlendiğiniz görev ve projelerin iş arkadaşlarınıza ve/veya yöneticilerinize uygun bir şekilde sunulması olacaktır. Üstelik bu durum sadece iş hayatında değil, okul hayatınızda ve hatta askerlik günlerinizde bile ihtiyaç duyacağınız konuların başında gelir. O halde OpenOffice.org'un bize bu konuda nasıl yardımcı olabileceğini inceleyelim.

OpenOffice.org bünyesindeki programlardan birisi de Impress'tir. Bu program sayesinde etkileyici sunumlar hazırlayabilirsiniz. Üstelik diğer tüm OpenOffice.org bileşenleri ile tam uyumlu olmasının yanında eskiden kullandığınız Microsoft Office içerisindeki PowerPoint programı ile de uyumludur. Bu sayede eski sunumlarınızı da rahatlıkla açıp, üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz.

Lafı fazla uzatmadan Impress kullanımına değinelim. İlk olarak boş bir sunu ile işe başlamalısınız.

Bunun için aşağıdaki adımları gerçekleştirmelisiniz.


1. OpenOffice.org Impress (Sunu) programını çalıştırın. Karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.


Impress 1.png


Bu ekranda 3 farklı seçenek mevcut. Bunlar;

  • Boş sunu : Tamamen boş yeni bir sunum yapmanız için kullanabilirsiniz. Biz örneğimizde bu seçenek ile devam edeceğiz.
  • Şablondan : Impress'in kendi şablonlarından bir tanesini seçerek ve sonrasında yarı hazır hale gelen sunu üzerinde istediğiniz değişiklikleri yaparak devam edebilirsiniz.
  • Mevcut bir sunuyu aç : Daha önce yaptığını bir sunuyu açıp üzerinde değişiklikler yapabilir veya aynen olduğu gibi kullanıp sunumunuzu yapabilirsiniz.


2. İleri butonu ile devam ettiğinizde karşınıza gelen diyalog kutusundan;


Impress 2.png


Hazırlayacağınız sunum'un Ekran için mi? Kağıt için mi? Eskiden kullanılan tepegöz dediğimiz ışıklı cihazlar için tercih edilen Asetat sayfası için mi? Sorusunun cevabını vermelisiniz. Ayrıca sunu'nun arka planında olmasını istediğiniz renk kombinasyonunu seçebilirsiniz. Ön izleme fonksiyonu sayesinde küçük ekranda sunum'un nasıl göründüğüne göz atabilirsiniz. Biz örneğimizde Ekran seçeneği ile devam ediyoruz.


3. Ekrana gelen yeni diyalog kutusunda slaytlar arasında geçiş efektleri ve istenirse otomatik belirli sürelerde geçiş zamanları ayarlanmalıdır.


Impress 3.png


Biz örneğimizde Efek Yok, Normal Hız ve Varsayılan tür'ü seçerek devam ediyoruz.


4. Artık kullanacağımız temel boş bir sunumuz hazır. Şimdi Impress'in muhteşem yeteneklerini kullanarak, çok daha şık, çok daha ilgi çeken sunumlar hazırlamaya başlayabiliriz.


Impress 4.pngŞimdi size eşsiz özelliklerden bazılarını tanıtalım.


İlk olarak sunumlarınızda dikkat etmeniz gereken konu kullandığınız yazı tipi, rengi ve boyutu dur.


Sunumlarınızı hazırlarken;


  • Bu sunumu insanlara hangi ortamlarda sunacağınızı (Işıklı, Yarı karanlık, Tam karanlık v.b.) iyi planlamalı ve gerek zemin rengini gerekse yazı rengini buna göre seçmelisiniz.
  • Ayrıca sunumu yapacağınız salonun büyüklüğüne ve sunumu yapacağınız cihazın (Data Show Projector) çözünürlüğü ile ışık gücüne bağlı olarak yazı büyüklüğünü ayarlamalısınız.

Çok büyük salonlarda küçük puntolu yazılar veya küçük salonlardaki büyük puntolu yazılar dinleyenleri rahatsız edecektir.

  • Son olarak katılımcılara göstereceğiniz yazıların çok rahat okunabilir olmasına özen göstermelisiniz. Bu sebeple çeşitli yazı tiplerini deneyerek bir tecrübe edinebilirsiniz.

Size tavsiyem genellikle rahat okunan sade ve standart yazı tiplerini tercih etmeniz olacaktır. Çok şatafatlı yazı tipleri sunumlarda uygun olmamaktadır.


Impress 5.png


Sunumlarınızda çeşitli geometrik şekiller ve semboller kullanmalısınız. Bu sayede katılımcıların sıkılmalarını önlersiniz ve dikkatlerini toparlamalarını sağlarsınız. Sunacağınız konuya uygun çeşitli sempatik şekilleri İnternet'ten temin edebilirsiniz. Impress içerisinde birçok geometrik şekil hazır gelmektedir. Bu sembollerin boyutları, renkleri ve içerisindeki yazılarda değişiklikler yapabilirsiniz. Ayrıca bu yazı ve sembollere çeşitli canlandırma efektleri vererek sunumdaki nesnelerin hareketli olmasını sağlayabilirsiniz. Bu durum size büyük avantaj sağlayabileceği gibi sunumun konusu ve katılımcı kitlesinin kültürüne göre terste tepebilir. Hiçbir şeyi abartmamakta fayda var.


Impress 6.png


Sunumlarda genel olarak insanlara yazı okutmaktan çok görseller yardımı ile konuyu anlatmak çok daha uygun olacaktır. Bu sebeple sunumlarınızda resimleri bol kullanın ve gerekiyorsa bu resimler üzerine yazı, sembol veya hareket efektleri ekleyin.


Impress 7.jpg


Unutmayın !.. Sunumu siz yapacaksınız Impress değil!..


Bu sebeple ekrana çok fazla yazı yazmak dinleyicileri sıkacaktır. Bunun yerine size konuyu hatırlatacak ancak dinleyiciler üzerinde de bir merak uyandıracak kısa bir başlık yazısı konulabilir. Bu sayede hem siz sunu sayfasını gördüğünüzde daha önceden planladığınız konuşmayı hatırlarsınız, hem de dinleyiciler çok fazla yazı okumadan sizin anlattıklarınıza odaklanırlar. Resimleri çok fazla kullanarak konuyu daha anlaşılır ve dinlenebilir hale getirebilirsiniz. Unutmayın ki insanların görsel hafızaları, yazısal hafızalarından çok daha iyidir.


Bu yazımızda Impress'i sizlere tanıtıp, iyi bir sunum için uyulması gereken kurallardan bahsettik. Konuyla ilgili soru görüş ve önerilerinizi forumlarımıza bekliyoruz.


Eskiwiki.png This page is imported from Eskiwiki (previously Wiki.OpenOffice.org.tr) The whole page content and all revisions are licensed under:
24px24px This work is licensed under the Attribution NonCommercial 3.0 Unported License