Temel Math özellikleri

Libreoffice Türkiye Vikisi sitesinden
Atla: kullan, araOpenOffice.org Formül (Math) programı matematiksel formüllerin yazılabilmesi için tasarlanmıştır. Tüm OpenOffice.org bileşenleri ile %100 uyumludur.

OpenOffice.org Formül (Math) Arayüzü

Math programını başlattığımızda karşımıza aşağıdaki ara birim gelecektir.


Math1.png


Görüldüğü gibi karşımıza 2 bölümden oluşan pencere gelecektir. Ayrıca seçim araç çubuğu ayrı bir pencere olarak görünecektir. Seçim araç çubuğu, oluşturmak istediğimiz formül içerisinde kullanacağımız araçlar içerir. Eğer seçim araç çubuğu açılışta görünmüyorsa Görünüm-->Seçim yolunu takip ederek görüntüleyebilirsiniz.

Formül Oluşturma

İlk formülümüz olarak hepimizin okuldan hatırlayacağı 2.Dereceden denklem formüllerini ele alalım.

Bu formüller nelerdi?. Kısaca hatırlayalım;

 • Önce delta = b2 - 4ac hesaplanır.
 • Eğer delta < 0 ise kök yoktur veya karmaşıktır.
 • Eğer delta = 0 ise tek kök vardır. kök1 = kök2 dir.
 • Eğer delta > 0 ise iki farklı kök vardır.

Oluşturmak istediğimiz formülü, formül giriş alanına gireceğiz. Bu kısıma girdiğimiz formüller otomatik olarak formül gösterim alanın da görünecektir. Örneğimizde delta formülü sonuçta aşağıdaki şekilde girilecektir.


Math13.png


Şimdi adım adım delta formülünü nasıl gireceğimizi görelim.

 • Formülümüzü oluşturmak için seçim penceresinden ilk karakterimiz olan üslü ifadeyi buluyoruz. Üslü ifademiz aşağıda görüntülenmiştir.


Math14.png


 • Üslü ifademize tıkladığımızda giriş çubuğumuza ilgili formül yapısı görüntülenecektir. Formülün yapısında bulunan <?> karakterler ilk başta bir anlam ifade etmeyebilir. Fakat bu semboller bize gireceğimiz sayılarımızı ifade eder. Yani gireceğimiz sayıları sırası ile bu sembollerin yerine yerleştireceğiz. Sayı girişi yapılmamış formülümüzün görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır.


Math16.png


 • Hemen sembollerin <?> yerine ilgili karakterleri yerleştirelim. Formülümüzün son hali aşağıdaki gibi olacaktır.


Math17.png


 • Gördüğünüz gibi birkaç tıklama ile formülümüzü oluşturduk. Diğer formülleri de aynı şekilde oluşturabiliriz. Diğer formüllerin görüntüsünü aşağıda görebilirsiniz.


Math18.png


Math19.png


Math20.png


Math21.png


Formülü Kaydetmek ve Dışarı Aktarmak

Yazma işlemimizi bitirdikten sonra Dosya-->Kaydet yolunu takip ederek veya Ctrl+S kısayol tuşu ile formülümüzü kaydedebiliriz. Eğer dosyamızı dışarı aktarmak istiyorsak Dosya-->Dışarı Aktar yolunu takip ederek dosyamızı pdf formatında hızlı bir şekilde kaydedebiliriz.

Ancak Math programının genel kullanım alışkanlığı Writer, Calc veya Impress içerisinden çağırarak kullanmaktır. Bunun için ilgili program çalıştırılır. Ekle-->Nesne-->Formül kısayoluyla Math programı çağrılır. Yukarıda anlattığımız tüm kurallar aynen geçerlidir.

Formül Biçimi

Formülümüzün yazı tipini, boyutunu vb. bilgilerini değiştirmek istersek biçim menüsünden faydalanırız. Biçim menüsünün görüntüsü aşağıdaki gibidir.


Math7.png


 • Yazı Tipleri : Formülde kullanacağımız karakterlerin yazı tiplerini değiştirmek için kullanılır.
 • Yazı Tipi Boyutu : Karakterlerin büyüklüğünü belirlemek için kullanılır.
 • Aralıklar : Oluşturulan formül de karakter ile operatör arası uzaklıklar, iki karakter arası uzaklık ve kök sembol aralığı gibi hassas ayarlamaların yapıldığı bölümdür.
 • Hizalama : Formülün hangi tarafta hizalanması gerektiği bu bölümden ayarlanacaktır. (Sola, Sağa veya Ortaya yaslanabilir.)

Karmaşık Formüller

Burada sayamadığımız bir çok özelliği bulunan bu uygulama her zaman OpenOffice.org uygulamalarınız da yardımcınız olacaktır. Oldukça karmaşık formülleri Math yardımıyla çok daha şık ve anlaşılır göstermeniz mümkündür. Örnek olması açısından aşağıdaki ekran görüntüsü size yardımcı olacaktır.


Math11.png


Eskiwiki.png This page is imported from Eskiwiki (previously Wiki.OpenOffice.org.tr) The whole page content and all revisions are licensed under:
24px24px This work is licensed under the Attribution NonCommercial 3.0 Unported License