Windows Installer kullanarak OpenOffice.org'un otomatik kurulumu

Libreoffice Türkiye Vikisi sitesinden
Atla: kullan, araDocumentation checkarticle.png Bu makalenin tamamlanması için üzerinde çalışılmaya ihtiyacı vardır.


Documentation windows.png
Bu makale OpenOffice.org'un Microsoft Windows sürümü için hazırlanmıştır.


Açıklama

OpenOffice.org Ağınızdaki bir konumdan veya diskinizdeki herhangi bir klasörden kolayca sisteminize kurulabilir. Üstelik herhangi bir kullanıcı arayüzü getirmeden, herhangi bir soru sormadan ve istediğiniz parametrelerle birlikte hızlı bir şekilde sisteminize kurulabilir. Bu makale size parametreleri ve özellikleri mevcut ağınızda nasıl kullanacağınızı göstermektedir. Yeniden paketleme gerektirmez.

Documentation note.png Bu makalede anlatılanlar sadece yeni kurulum yapmak için değil aynı zamanda büyük güncelleştirmeler için de geçerlidir. (Örneğin 2.3'den 2.4 sürümüne güncellemek gibi)


Sistem Gereksinimleri

OpenOffice.org 2.x sürümü Windows Installer'ı kullanan Microsoft Windows Platformları için standar MSI dosyalarını da içerir. Desteklenen platformlar Windows 2000, Windows XP veya Vista'dır. Sizlere tavsiyemiz bu makaledeki verilenleri uygulamadan önce sisteminize en güncel servis paketini uygulamış ve/veya tüm güncelleştirmeleri yapmış olmanızdır.

Documentation note.png Aşağıda bahsedilen parametrelerin bir kısmının Windows Installer 3.0 veya daha yeni bir sürüm gerektirdiğini hatırlatmak isteriz. Eğer gerekirse Microsoft'un sitesinden ilgili programın son sürümünü indirin ve sisteminize kurun.


Buna ek olarak, bir yazılımın ağ üzerinden dağıtılması kontrollü yapılmalıdır. Bu makalede anlatılanların üründen ürüne farklılık göstereceğini belirtmek isteriz. Ancak yinede bu makalede anlatılanlar ile MSI dosyalarını dağıtabilirsiniz. Parametrelerin ihtiyaç duyduğu kontroller makalemizde anlatılmaktadır.

Documentation note.png Eğer Terminal Server kullanıyorsanız, aşağıda tanımlandığı şekliyle aynı OpenOffice.org parametrelerini kullanabilirsiniz. OpenOffice.Org, bir'den çok kullanıcı tarafından aynı anda kullanılabilir (uygun kullanıcı profilleri, var olduğu sürece)


OpenOffice.org Paketini İndirmek ve Açmak

İlk adım OpenOffice.org kurulum dosyasını indirmektir. Bu dosyanın güncel sürümünü ücretsiz olarak buradan indirebilirsiniz. Kurulum dosyasını istediğiniz herhangi bir klasöre kaydedin. Kurulum dosyası tek bir çalışabilen dosyadan ibarettir. Biz makalemizde OpenOffice.org 2.4.1 Türkçe sürümünü kullandık.

  OOo_2.4.1_Win32Intel_install_tr_wJRE.exe
Documentation note.png Kurulum dosyasının adı, sürüm numarası ve indireceğiniz dil'e göre değişiklik gösterebilir.


Bu dosya, içerisinde kurulum dosyalarını içermekte olan sıkıştırılmış bir dosyadır. İlk olarak bu dosyayı açmamız gerekmektedir. İhtiyacımız olan dosyaları açabilmek için aşağıdaki işlemleri yapınız.

 1. Dosyaya çift tıklayın
 2. İleri > butonuna basın
 3. Dosyanın açılacağı klasörü seçin, örneğin, [C:\OOo_Kurulumu]
 4. Genişlet butonuna basın
 5. İptal butonuna basarak kurulum işlemini bu adımda durdurun.

Eğer bu aşamada kuruluma devam ederseniz OpenOffice.org sisteminizdeki bir kullanıcı için kurulum yapacaktır. Ancak makalemiz size sessiz kurulumun ağ üzerinde nasıl yapılacağını anlatmaktadır. Dosyaların açılış işlemi tamamlandığında indirdiğiniz exe dosyasını güvenle silebilirsiniz.

Otomatik Kurulum

Dosyaların genişletilmesi tamamlandıktan sonra, bazı dosyaları anlamamız gerekmektedir. openofficeorg24.msi adlı dosya merkezi kurulum dosyasıdır. MSI dosyaları Microsoft Windows platformlarında kullanılan Windows Installer teknolojisini içeren dosyalardır. Merkezi kurulum işini yapan msiexec adlı yardımcı programdır. Bu programın parametrelerinin nasıl kullanılacağı aşağıda anlatılmıştır.

İlk olarak daha önce hiç OpenOffice.org kurulmamış bir kullanıcıyı seçin.

Documentation note.png Kurulum işlemini gerçekleştirecek kullanıcının yönetici yetkilerine sahip olması gerekmektedir.


 1. Komut İstemi'ni açın (Başlat > Programlar > Donatılar > Komut İstemi)
 2. Kurulum dosyalarını açtığınız klasöre geçin, Örneğin;

cd C:\OOo_Kurulum

 1. Hiçbir kullanıcı etkileşimi gerektirmeyen kuruluma başlamak için şu komutu girin;

start /wait msiexec /qn /norestart /i openofficeorg24.msi

Documentation note.png msiexec programının tüm parametrelerini görmek istiyorsanız msiexec /? komutunu kullanabilirsiniz.


Yukarıda kullandığımız parametreleri açıklarsak;

start /wait Biz bu kurulumun kullanıcı ile etkileşime girmemesini istiyoruz. Kurulum işleminin arkaplanda yapılması gerektiğinden bu parametreyi kullanıyoruz. Komut İsteminde imlecimiz işlem süresince yok olacak ve işlem bittiğinde tekrar görünecektir.

msiexec Bu Windows Installer programıdır. MSI dosyalarını sisteme kurabilmemiz için bu yardımcı programa ihtiyacımız var.

/qn Bu parametre hiçbir kullanıcı arayüzünün ekranda görünmemesini sağlar. Hiçbir ilerleme çubuğu, hiçbir pencere ve tabi hiçbir hata mesajının görünmemesini sağlar. Bu parametrenin farklı kullanımları şunlardır;

  /qb Bu parametre Windows Installer tasarımı olan basit bir ilerleme çubuğunu gösterir.
  /qr Bu parametre OpenOffice.org tasarımı olan basit bir ilerleme çubuğunu gösterir.

/norestart Bazı kurulum programları, kurulumun ardından sistemi yeniden başlatmayı dener. Bu parametre sayesinde bu durum iptal edilir. Hernekadar kurulum sonunda sistemin yeniden başlatılması tavsiye edilsede biz sistemimizi şu anda yeniden başlatmayacağız.

/i Bu parametre Installation (Kurulum) anlamına gelmektedir.

Yukarıdaki kurulum komutunu verdikten sonra eğer /qn parametresini kullandıysanız ekranda hiçbir ileti, mesaj, ilerleme çubuğu göremeyeceksiniz ve kurulumun bitimine kadar beklemeniz gerekmektedir. Kurulum işlemi sisteminizin hızına bağlı olarak birkaç dakika sürecektir. Arkaplanda kurulum tamamlandıktan sonra imleç tekrar komut istemi ekranında görünecektir.

Şu anda OpenOffice.org'un arkaplanda kurulumunu gerçekleştirdik. Eğer Başlat > Programlar menüsüne girerseniz OpenOffice.org'un sisteminize kurulduğunu görürsünüz.

İlerleyen zamanlarda OpenOffice.org'u kaldırmak istediğinizde aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

  start /wait msiexec /qn /norestart /x openofficeorg20.msi

Dikkat ederseniz OpenOffice.org programını sistemimizden kaldırmak için /i yerine /x kullandık. Kaldırma işleminden sonra tavsiyemiz sisteminizi yeniden başlatmak olacaktır.

MSI Özellikleri

Yukarıda anlattığımız örnek kurulum OpenOffice.org'un önceden belirlenmiş mevcut parametreleriyle yapıldı. Eğer siz bu parametreleri değiştirmek istiyorsanız msiexec programının özelliklerinin detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Parametre ve Özellik kullanımına örnek;

  start /wait msiexec /qn /norestart /i openofficeorg24.msi ÖZELLİK1=Değer1 ÖZELLİK2=Değer2

Aşağıda kullanabileceğiniz parametreler ve özellikler verilmiştir.

Özellik Açıklama ve alacağı değerler
SELECT_WORD Microsoft Word dosyaları için OpenOffice.org varsayılan program olsun mu?
 • 0: Hayır
 • 1: Evet
SELECT_EXCEL Microsoft Excel dosyaları için OpenOfiice.Org varsayılan program olsun mu?
 • 0: Hayır
 • 1: Evet
SELECT_POWERPOINT Microsoft PowerPoint dosyaları için OpenOfiice.Org varsayılan program olsun mu?
 • 0: Hayır
 • 1: Evet
INSTALLLOCATION OpenOffice.org için kurulum klasörünü tanımlar. Klasör adı çift tırnak içerisinde (") olmalıdır. Eğer böyle bir klasör yok ise otomatik olarak yeni oluşturulur.
(Örnek INSTALLLOCATION="C:\Ofis")
COMPANYNAME OpenOffice.org'un hangi firma adına kayıt edileceğini belirler. Firma ismi çift tırnak (") içerisinde olmalıdır. Firma adını boş bırakabilirsiniz.
(Örnek COMPANYNAME="Tübitak")
USERNAME OpenOffice.org'un hangi kullanıcı adına kayıt edileceğini belirler. Kullanıcı adı çift tırnak (") içerisinde olmalıdır. Kullanıcı adını boş bırakabilirsiniz.
(Örnek USERNAME="Hakan")

ADDLOCAL ve REMOVE

OpenOffice.org paketinin hangi bileşenlerinin kurulacağını belirler.

ALL: Tüm OpenOffice.org bileşenlerinin kurulmasını sağlar (ADDLOCAL=ALL)

Eğer ALL kullanmazsanız, çekirdek bileşenlerinden hangilerinin kurulacağını manuel olarak belirtmelisiniz, örneğin;

ADDLOCAL=gm_Root,gm_Prg,gm_r_Files_2,gm_r_Files_3,gm_r_Files_4,gm_r_Files_5,gm_r_Files_6,gm_r_Files_7,gm_r_Files_8,gm_r_Files_9,gm_r_Fonts_OOo_Hidden

ek olarak çekirdek bileşenlerinin dışındakiler kurulmalıdır.

Aşağıdaki liste size hangi program için hangi modüllerin kurulması gerektiğini vermektedir.

Writer
gm_p_Wrt,gm_p_Wrt_Bin,gm_p_Wrt_Help
Calc
gm_p_Calc,gm_p_Calc_Bin,gm_p_Calc_Help,gm_p_Calc_Addins
Draw
gm_p_Draw,gm_p_Draw_Bin,gm_p_Draw_Help
Impress
gm_p_Impress,gm_p_Impress_Bin,gm_p_Impress_Help
Base
gm_p_Base,gm_p_Base_Bin,gm_p_Base_Help
Math
gm_p_Math,gm_p_Math_Bin,gm_p_Math_Help
Additional graphics filter
gm_Optional,gm_o_Grfflt
Test tool
gm_Optional,gm_o_Testtool
English language module
gm_Optional,gm_o_Oo_English
XSLT example filters
gm_Optional,gm_o_Xsltfiltersamples
Python UNO bridge
gm_Optional,gm_o_Pyuno
Email form letter
gm_Optional,gm_o_Pyuno,gm_o_Pymailmerge
Filter for mobile devices
gm_Optional,gm_o_Javafilter,gmo_jf_Palm,gmo_jf_Palm_Aportisdoc,gmo_jf_Pocketpc,gmo_jf_Pocketpc_Pocket_Word,gmo_jf_Pocketpc_Pocket_Excel
Quick starter
gm_Optional,gm_o_Quickstart
ActiveX control element
gm_Optional,gm_o_Activexcontrol
Windows Explorer Shell Extension
gm_Optional,gm_o_Winexplorerext
Documentation note.png Değerler çift tırnak (") içerisinde olmamalıdır. Listede birden fazla bileşen varsa bunlar virgül (,) ile birbirlerinden ayrılmalıdır. Asla boşluk kullanılmamalıdır.


Eğer birden fazla modül kurulacaksa, modüllerin ortak ihtiyaçları olan bileşenler olabilir. Bu durumda ortak bileşenler bir defa tanımlanmalıdır.

Örneğin; Hızlı Başlangıç modülü ve ActiveX Kontrol modülü kurulması için;

  gm_Optional,gm_o_Quickstart,gm_o_Activexcontrol

kullanılmalıdır. Aşağıdaki örnek hatalıdır.

  gm_Optional,gm_o_Quickstart,gm_Optional,gm_o_Activexcontrol

Size tavsiyemiz herzaman ADDLOCAL=ALL parametresini kullanarak kurulum yapmanız. Eğer istenmeyen bileşenlerden kurtulmak istiyorsanız REMOVE parametresini kullanabilirsiniz. Bu sayede daha az hata yaparak istediğiniz kurulumu gerçekleştirmiş olursunuz.

Documentation note.png Bu parametreler sadece kurulum sırasında kullanılırlar. Kaldırma işlemi için bu parametreler kullanılmaz.


Örnekler

Örnek 1

OpenOffice.org'u aşağıdaki seçeneklerle kurmak istiyoruz:

 • OpenOffice.org Microsoft Ofis dosyaları (DOC, XLS ve PPT dosyaları) için varsayılan program olsun. (Eğer Microsoft Ofis dosyalarını OpenOffice.org ile açmak istiyorsanız)
 • kurulum klasörü C:\Open Office olsun.
 • Veritabanı (Base) modülü hariç tüm bileşnler kurulsun.

Bu seçeneklerde verilen kurulumu gerçekleştirmek için vereceğimiz komut;

  start /wait msiexec /qn /norestart /i openofficeorg24.msi SELECT_WORD=1 SELECT_EXCEL=1 SELECT_POWERPOINT=1
  INSTALLLOCATION="C:\Open Office" ADDLOCAL=ALL REMOVE=gm_p_Base,gm_p_Base_Bin,gm_p_Base_Help

Örnek 2

OpenOffice.org'u aşağıdaki seçeneklerle kurmak istiyoruz:

 • OpenOffice.org'u Microsoft Office dosyaları için varsayılan açma programı olarak istemiyoruz. Sistemimizde Microsoft Office zaten yüklü.
 • Kurulum klasörü C:\OOo olsun
 • Sadece Writer bileşenini kurmak istiyoruz

Bu seçeneklerde verilen kurulumu gerçekleştirmek için vereceğimiz komut;

  start /wait msiexec /qn /norestart /i openofficeorg24.msi SELECT_WORD=0 SELECT_EXCEL=0 SELECT_POWERPOINT=0
  INSTALLLOCATION="C:\OOo" ADDLOCAL=gm_Root,gm_Prg,gm_r_Files_2,gm_r_Files_3,gm_r_Files_4,gm_r_Files_5,
  gm_r_Files_6,gm_r_Files_7,gm_r_Files_8,gm_r_Files_9,gm_r_Fonts_OOo_Hidden,gm_p_Wrt,gm_p_Wrt_Bin,gm_p_Wrt_Help
Documentation note.png Bileşen listesini tanımladığınız ADDLOCAL parametresindeki değerler virgül (,) ile birbirlerinden ayrılmalıdır! Örneklerimizde ekranda tek satıra sığmadığı için alt satıra inilmiştir. Siz uygulamanızda tamamını tek satırda yazınız. ENTER tuşuna basarak alt satıra geçmeye çalışmayınız.


Kaynak


Eskiwiki.png This page is imported from Eskiwiki (previously Wiki.OpenOffice.org.tr) The whole page content and all revisions are licensed under:
24px24px This work is licensed under the Attribution NonCommercial 3.0 Unported License