Çizelgeye formül eklemek

Libreoffice Türkiye Vikisi sitesinden
Dennisroczek (Mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 12:35, 16 Kasım 2018 tarihli sürüm

(fark) ← Önceki hâli | en güncel halini göster (fark) | Sonraki hâli → (fark)
Atla: kullan, araAdım 1. Elimizdeki değerleri Hesap Tablosuna ekliyoruz ve fare ile değerleri seçiyoruz.

Cizelge 1.png


Adım 2. Ekle>çizelge yolu ile açılan çizelge sihirbazı penceresinde kullanmak istediğimiz grafik sistemini seçiyoruz. ( Ben tür olarak XY serpme ve yöntem olarak noktaları seçtim) İleri ... ileri... sistemiyle istediğimiz özellikleri belirleyerek çizelgenin oluşmasını sağlıyoruz.

Cizelge 2.png

Adım 3. Fare ile noktalardan biri üstüne tıklayın ve bütün noktaların yeşil renkli olduğunu görün. Fare ile sağ tıklayıp "insert regression curve" ifadesini seçin. Doğrunun oluştuğunu göreceksiniz.

Cizelge 3.png


Cizelge 4.png

Adım 4. Oluşan doğruya fare ile bir kere tıklayarak seçili hale gelmesini sağlayın ve Fare ile sağ tıklayıp "insert regression curve equation" ifadesini seçin. Böylece hesap tablosu doğrunun denklemini hesaplayıp çizelge üstüne yazacaktır.


Cizelge 5.png

Cizelge 6.png

Adım 5. "correlation coefficient (R^2)" ifadesinin de denklemde yer almasını istiyorsanız, doğruyu fare ile tıklayıp seçimli hale getirdikten sonra yine sağ tıklayarak "nesne özelliklerini" seçin ve açılan pencerede equation sekmesi altındaki " show correlation coefficient (R^2)" ifadesinin yanına bir tik koyun...

Cizelge 7.png

Cizelge 8.png


Eskiwiki.png This page is imported from Eskiwiki (previously Wiki.OpenOffice.org.tr) The whole page content and all revisions are licensed under:
24px24px This work is licensed under the Attribution NonCommercial 3.0 Unported License