Adres Mektup Birleştirme

Libreoffice Türkiye Vikisi sitesinden
Dennisroczek (Mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 12:23, 19 Nisan 2018 tarihli sürüm

Atla: kullan, ara

Adres Mektup Birleştirme

Bu yazımızda OpenOffice.org Base yardımı ile toplu mail gönderme işlemini inceleyeceğiz. Ben bu yazıda tekrar olmaması açısından bazı bölümleri atlayacağım. Size önerim bu işlemi yapmadan önce Base olmadan Adres-Mektup birleştirme nasıl yapılır ona bir göz atmanız. İlgili yazıyı buradan okuyarak öğrenebilirsiniz. Eğer daha önceden yapmış iseniz bu yazıyı rahatlıkla okuyabilirsiniz. Öncelikle mailimizi oluşturmadan önce kullanacağımız veritabanı ve tablomuzu oluşturalım. Eğer tablo oluşturma hakkında bilginiz yok ise Wiki sayfamızda yer alan Temel Base Özellikleri adlı makaleyi okuyarak öğrenebilirsiniz. Ben örnek olması açısından aşağıdaki tabloyu oluşturdum. Sizler kendi ihtiyaçlarınıza göre farklı tablolar oluşturabilirsiniz.

Dosya:Base mail1.png

Bu tabloyu bir şirkete ait personel tablosu gibi düşünelim. Yapacağımız işlemde bu tabloda yer alan tüm personele yılbaşı kutlaması hakkında toplu mail göndermek olsun. Şimdi OpenOffice.org Writer uygulamasını başlatalım. Örnek mektubumuz aşağıdaki gibi olsun,

 Sayın Mehmet PEKGENÇ,
 
 Şirketimiz tarafından gerçekleştirilen bu yılki yılbaşı kutlamasında sizleri aramızda görmekten mutluluk duyarız.
 
 Yeni yılınızı en iyi dileklerimle kutlar, sevgi ve saygılar dilerim.
 
 Yönetim Kurulu

Şimdi bu mektubu artık Writer uygulamasını kullanarak yazabiliriz. Yazma işlemi bittiğinde belgemiz aşağıdaki gibi görünecektir.

Dosya:Base mail2.png

Şimdi Araçlar-->Posta Birleştirme Sihirbazı menüsünü seçelim. Ekrana gelen diyalog kutusunu ihtiyaçlarımıza uygun şekilde cevaplandıralım.

Dosya:Base mail3.png

Adım-3:Adres Bölümü Ekle

Bu bölümde hazırladığımız mektubun kimlere gönderilmesi gerektiğini belirleyeceğiz. Biz yukarıda bu işlem için bir tablo oluşturup kaydetmiştik. Şimdi Farklı Adres Listesi Seçin.. butonuna basarak daha önce Base kullanarak hazırladığımız tabloyu ekleyelim.

Dosya:Base mail4.png

Adres Listesi Seç diyalog kutusunda mevcut veritabanları ve seçili olan tablolar görünecektir. Biz burada bizim oluşturduğumuz sirket isimli veritabanını seçip Tamam butonuna basarak devam ediyoruz.

Dosya:Base mail5.png

Eğer sirket isimli veritabanında birden fazla tablo ve sorgu mevcutsa değiştirmek için veritabanının üstüne fare(mouse) yardımı ile tıklayıp Tablo Değiştir butonuna basıyoruz.

Dosya:Base mail6.png

Karşımıza çıkan diyalog kutusunda seçtiğimiz veritabanına ait tablo ve sorgular listelenecektir. Bize gerekli olan Personel_1 isimli tablomuzu seçip Tamam butonuna basarak Adres Listesi Seç diyalog penceresine geri dönüyoruz. Sizler ihtiyaçlarınıza göre farklı tablo veya sorgular ekleyebilirsiniz. Adres Listesi Seç diyalog kutusunda gördüğünüz gibi Personel tablosu eklenmiş olacaktır. Tamam butonuna basarak Posta Birleştirme Sihirbazı'na geri dönüyoruz.

Adım-6:Belgeyi Düzenle

Biz mektubumuzda zarf üzerine yazılacak adres bilgisi ve “Sayın ....” gibi karşılama mesajları istemediğimizden dolayı 4. ve 5. adımlardaki seçimleri iptal ederek doğrudan 6. adım'a geçtik. Siz dilerseniz 4 ve 5. adımları kullanarak zarf üzerine yazılacak posta adreslerini, “Sayın Bayan ....” gibi karşılama mesajlarını ve yerleşimlerini düzenleyebilirsiniz. Bizim bu tip bir ihtiyacımız olmadığından Adımlar listesindeki 6. maddeden devam ettik. Bu adımda karşınıza gelecek olan diyalog kutusu Belgeyi Düzenle olacaktır.

Dosya:Base mail7.png

Burada Belgeyi Düzenle butonuna basarak mektubumuzun neresinde hangi bilgilerin görünmesi gerektiğini ayarlayacağız. Butona bastığımızda Posta Birleştirme Sihirbazı küçük bir pencereye dönüşecek ve size belgenizi dilediğiniz gibi düzenleme imkanı verecektir. Tüm düzenleme işlemlerinden sonra sihirbaza devam etmek için bu küçük penceredeki Posta Birleştirme Sihirbazına Geri Dön butonuna basarak sihirbaza geri dönebilirsiniz.

Dosya:Base mail8.png

Şimdi örnek mektubumuzda “Sayın Mehmet PEKGENÇ” diye başlayan karşılama mesajındaki Mehmet PEKGENÇ yerine tablodaki isimlerin gelmesini istiyoruz. Bunun için sırasıyla;

  • Mehmet kelimesini işaretliyoruz.
  • Ekle-->Alanlar-->Diğer menüsünü seçiyoruz. Karşımıza gelen Alanlar diyalog kutusundaki Veritabanı sekmesine geçiyoruz.


Dosya:Base mail9.png

  • Tür bölümünden Posta alanlarını birleştir seçeneğini seçtikten sonra Veritabanı seçimi bölümünden daha önce eklediğimiz sirket-->Personel_1'i seçiyoruz.
  • Artık listede hangi alanların olduğunu görebiliyoruz. Şimdi sırasıyla örnek mektubunuzdaki Mehmet kelimesini işaretleyin ve Alanlar diyalog kutusundaki AD seçeneğini işaretleyip Ekle butonuna basın. Sonrasında PEKGENÇ kelimesini işaretleyin ve aynı şekilde SOYAD seçeneğini işaretleyip Ekle butonuna basın. Alan ekleme işlemi bittikten sonra kapat butonuna tıklayarak mektubumuza geri dönüyoruz.


Dosya:Base mail10.png

  • Şimdi mektubumuz yukarıdaki gibi görünecektir. Artık Posta Birleştirme Sihirbazına Geri Dön butonuna basarak işlemleri tamamlayabiliriz.


Dosya:Base mail11.png

Adım-7:Kişisel Belge

Bu bölümde oluşturduğunuz belge içerisinde her mektupta farklı farklı değişiklikler yapmanız gerektiğinde Belgeleri tek tek düzenle butonuna basarak istediğiniz herhangi bir değişikliği yapabilirsiniz. Biz herhangi bir değişiklik istemediğimizden İleri butonuna tıklayarak son adıma gidiyoruz.

Dosya:Base mail12.png

Adım-8:Kaydet, yazdır ya da gönder

Artık işlemlerin sonuna geldik. Şimdi dilerseniz yeni oluşturduğunuz belgeyi kaydedebilirsiniz, yazdırabilirsiniz, e-posta olarak gönderebilirsiniz veya İptal butonuna basarak bu işlemlerin tamamını iptal edebilirsiniz. Biz örneğimizde Başlangıç belgesini kaydet butonuna basarak devam ediyoruz ve örnek mektubumuzu aynı isimle kaydediyoruz. Sonrasında Adsız 1 adıyla birleştirilmiş yeni bir belge oluşuyor ve dilerseniz bu belgeyi de farklı bir isimle kaydedebilirsiniz.

İşte birleştirilmiş belgemiz.

Dosya:Base mail13.png--Mehmet PEKGENÇ 19:21, 4 Kasım 2009 (MSK)