Base Tablolarını Calc Listelerine Dönüştürmek

Libreoffice Türkiye Vikisi sitesinden
Dennisroczek (Mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 13:35, 12 Kasım 2018 tarihli sürüm

Atla: kullan, ara

Bu yazımızda sizlerle LibreOffice.org Base'de kullandığımız tabloların Calc listelerine nasıl çevrileceğine göz atacağız. Bu işlemi gerçekleştirmek için ilk olarak gerekli olan veritabanımızı oluşturarak başlayalım. Ben örnek olması açısından LibreOffice.org Base'de aşağıdaki gibi basit bir tablo oluşturdum.


BaseToCalc 1.png


Sizde kendi ihtiyaçlarınıza göre veya benim örneğimi ele alarak tablonuzu oluşturabilirsiniz. Tablo oluşturma hakkında bilgisi olmayanlar Wiki sayfamızda bulunan Temel Base Özellikleri adlı makaleyi okuyarak öğrenebilirler.

Şuan bu yazıyı okuyan herkesin elinde bir veritabanı ve tablo olduğunu varsayarak yazıma devam ediyorum. LibreOffice.org Base uygulamasını kapatarak Calc (Hesap Tablosu) uygulamasını başlatınız. Calc uygulamasında bulunan ana menüden Görünüm-->Veri Kaynakları seçeneğini işaretleyerek veya kısayol olarak “F4” tuşuna basarak veri kaynaklarını görüntüleyiniz.


BaseToCalc 2.png


Açılan bu pencerenin sol tarafında mevcut veritabanları listelenecektir. Biz burada kendi oluşturduğumuz veritabanına tıklıyoruz. Alt dal olarak sorgular ve tablolar seçeneği çıkacaktır. Tablomuza ait bir sorgu olmadığından dolayı tablolar seçeneğine tıklıyoruz. Eğer tablonun tamamını değilde belirli bir kısmını aktarmak isterseniz bu durumda Base'de SQL sorgusu oluşturup, bu bölümde sorguyu seçerek devam edebilirsiniz. Biz tablonun tamamını aktarmak istediğimizden Tablo'yu seçerek devam ediyoruz. Hemen altında tablomuzun ismi görünecektir.


BaseToCalc 3.png


Tablomuza çift tıklayarak pencerenin sağ tarafında içeriğini görüntüleyiniz.


BaseToCalc 4.png


Tablomuzu Calc listelerine çevirmek için birkaç farklı yol mevcuttur. Bu yollar şunlardır;

  • Sadece belli bir satırı aktarmak istiyorsanız satırın başında bulunan çubuğa tıklayıp bırakmadan Calc listesine sürükleyerek bırakabilirsiniz.


BaseToCalc 5.png


  • Eğer birden fazla satır aktarmak istiyorsanız aynı şekilde satırları Ctrl veya Shift tuşu yardımı ile seçebilir ve ardından sürükleyerek Calc listesine bırakabilirsiniz.


BaseToCalc 6.png


  • Tüm verileri aktarmak istiyorsanız satır ve sütunların en başında köşede bulunan Tümünü Seç düğmesine tıklayarak verilerin tamamının seçilmesini sağlayın. Ardından yine bırakmadan Calc alanına sürükleyip bırakabilirsiniz.


BaseToCalc 7.png


  • Tüm verileri aktarmanın diğer bir yoluda verileri yukarıdaki gibi seçtikten sonra üst araç çubuğundan veriden metne seçeneğine tıklayarak anında Calc listelerine çevirebilirsiniz.


BaseToCalc 8.png


  • Bu yöntemlerden herhangi birini kullanabilirsiniz. Seçim dışında yapılan işlemler aynıdır. Ben tüm verileri aktarmayı seçerek Calc listelerine dönüştürdüm. Aktarılmış listenin görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır.


BaseToCalc 9.png


Konuyla ilgili soru, görüş ve eleştirilerinizi forumlarımıza bekliyorum.


Eskiwiki.png This page is imported from Eskiwiki (previously Wiki.OpenOffice.org.tr) The whole page content and all revisions are licensed under:
24px24px This work is licensed under the Attribution NonCommercial 3.0 Unported License