"Base Tablolarını Writer Tablolarına Dönüştürmek" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Libreoffice Türkiye Vikisi sitesinden
Atla: kullan, ara
(Base Tablolarını Writer Tablolarına Dönüştürmek: cleanup; preparing for TDFwiki move)
(adding license plate; cleanup)
1. satır: 1. satır:
=Base Tablolarını Writer Tablolarına Dönüştürmek=
 
 
Bu yazımızda sizlerle '''LibreOffice.org Base''''de kullandığımız tabloların '''Writer''' uygulamasına nasıl aktarılacağına göz atacağız. Bu işlemi gerçekleştirmek için ilk olarak gerekli olan veritabanımızı oluşturarak başlayalım. Ben örnek olması açısından LibreOffice.org Base'de aşağıdaki gibi basit bir tablo oluşturdum.
 
Bu yazımızda sizlerle '''LibreOffice.org Base''''de kullandığımız tabloların '''Writer''' uygulamasına nasıl aktarılacağına göz atacağız. Bu işlemi gerçekleştirmek için ilk olarak gerekli olan veritabanımızı oluşturarak başlayalım. Ben örnek olması açısından LibreOffice.org Base'de aşağıdaki gibi basit bir tablo oluşturdum.
  
104. satır: 103. satır:
  
 
Konuyla ilgili soru, görüş ve eleştirilerinizi [http://forum.libreoffice.org.tr/ forumlarımıza] bekliyorum.
 
Konuyla ilgili soru, görüş ve eleştirilerinizi [http://forum.libreoffice.org.tr/ forumlarımıza] bekliyorum.
 +
 +
{{ImportedFromEskiwiki}}

13:36, 12 Kasım 2018 tarihindeki hâli

Bu yazımızda sizlerle LibreOffice.org Base'de kullandığımız tabloların Writer uygulamasına nasıl aktarılacağına göz atacağız. Bu işlemi gerçekleştirmek için ilk olarak gerekli olan veritabanımızı oluşturarak başlayalım. Ben örnek olması açısından LibreOffice.org Base'de aşağıdaki gibi basit bir tablo oluşturdum.


BaseToCalc 1.png


Sizde kendi ihtiyaçlarınıza göre veya benim örneğimi ele alarak tablonuzu oluşturabilirsiniz. Tablo oluşturma hakkında bilgisi olmayanlar Wiki sayfamızda bulunan Temel Base Özellikleri adlı makaleyi okuyarak öğrenebilirler.

Veritabanı ve tablonuz hazır olduğunda LibreOffice.org Base uygulamasını kapatarak Writer (Kelime İşlemci) uygulamasını başlatınız. Writer uygulamasında bulunan ana menüden Görünüm-->Veri Kaynakları seçeneğini işaretleyerek veya kısayol olarak “F4” tuşuna basarak veri kaynaklarını görüntüleyiniz.


BaseToWriter 2.png


Çalışma sayfamızın üstüne yeni bir pencere yerleştiğini göreceksiniz. Bu pencerenin sol tarafında mevcut veritabanları listelenecektir. Bu veritabanlarından hangisi bizim veritabanımızın ismi ise ona tıklayarak alt dalların listelenmesini sağlıyoruz. Karşımıza sorgular ve tablolar diye iki seçenek çıkacaktır. Tablomuza ait bir sorgu oluşturmadığımız için tablolar seçeneğine tıklıyoruz. Eğer tablonun tamamını değilde belirli bir kısmını aktarmak isterseniz bu durumda Base'de SQL sorgusu oluşturup, bu bölümde sorguyu seçerek devam edebilirsiniz. Biz tablonun tamamını aktarmak istediğimizden Tablo'yu seçerek devam ediyoruz. Hemen altında tablomuzun ismi görünecektir.


BaseToWriter 3.png


Tablomuza çift tıklayarak pencerenin sağ tarafında içeriğini görüntüleyiniz.


BaseToWriter 4.png


Tablomuzu Writer'a aktarmanın birkaç yöntemi vardır. Bu yöntemler şunlardır;

  • Tablo olarak aktarabilirsiniz. Bu şekilde aktarmak için tüm verileri köşede bulunan çubuk yardımı ile tutarak Writer uygulamasına sürükleyiniz.


BaseToWriter 5.png


Bıraktığınızda karşınıza bir diyalog penceresi çıkacaktır. Bu pencereden eklenecek verinin türünü tablo olarak işaretleyiniz. Eğer bu tablodan sadece belli alanları aktarmak istiyorsanız tablo sekmesinde bulunan veritabanı sütunları bölümünden istediğiniz tabloları “>” veya “>>” tuşu yardımı ile sağ tarafa aktarabilirsiniz.


BaseToWriter 6.png


Biz tüm alanları aktarmak istediğimizden “>>” butonu yardımı ile tüm alanları seçiyoruz. Ardından Tamam butonuna tıklayarak işlemimizi tamamlıyoruz.


BaseToWriter 7.png


Bu işlemler sonucunda tablonuz Writer uygulamasında şu şekilde görünecektir.


BaseToWriter 8.png Aktarılan tabloda alan adlarının yerlerinin değiştiğini görmektesiniz. Bu bir hata değildir!.
 Eğer isterseniz alan adlarının aktarılması sırasında bu sıralamayı değiştirebilirsiniz.
  • Alanlar biçiminde aktarabilirsiniz. Bu şekilde aktarmak için tüm verileri üstteki yöntemle seçip Writer uygulamasına sürükleyip bırakınız. Karşınıza çıkan diyalog penceresinden eklenecek verinin türünü alanlar olarak işaretleyiniz. İsteğinize bağlı olarak tablo sekmesinden alanları seçebilirsiniz. Ayrıca alanları seçerken belli bir sıra halinde de seçebilirsiniz. Bu sayede hangi alanın daha önce görünmesi gerektiğini ayarlayabilirsiniz. Paragraf biçemi olarak kendinize uygun seçeneği işaretleyerek tamam butonuna basınız. Ben liste seçeneğini tercih ettim.


BaseToWriter 9.png


Bu işlemin sonucu aşağıdaki gibi görünecektir.


BaseToWriter 10.png


  • Metin biçiminde aktarabilirsiniz. Üstte bahsettiğimiz şekilde verileri seçip Writer uygulamasına sürükleyip bırakınız. Daha sonra karşınıza çıkan diyalog penceresinden eklenecek verinin türünü metin olarak işaretleyiniz. Yine isteğinize göre tablo sekmesinden alanları seçebilirsiniz. Paragraf biçemi olarak kendinize uygun seçeneği işaretleyerek tamam butonuna basınız. Ben liste seçeneğini tercih ettim.


BaseToWriter 11.png


Bu işlemin sonucu aşağıdaki gibi görünecektir.


BaseToWriter 12.png


Bazı arkadaşlar alanlar seçeneği ile metin seçeneğinin aynı sonucu verdiğini düşünebilir. Ama aynı değildir. Alanlar seçeneğini kullanarak aktardığımızda elde ettiğimiz veri veritabanı ile bağlantılı olan verilerdir. Bu yüzden bu veriler üzerinde düzenleme yapmak için sadece veritabanımızdan yararlanabiliriz. Eğer metin seçeneğini kullanarak aktarırsanız elde ettiğiniz veri bildiğimiz yazı karakterleri olacaktır. Bu sayede verilerimizi veritabanı olmadan istediğimiz gibi kopyalayıp düzenleyebiliriz.

Konuyla ilgili soru, görüş ve eleştirilerinizi forumlarımıza bekliyorum.


Eskiwiki.png This page is imported from Eskiwiki (previously Wiki.OpenOffice.org.tr) The whole page content and all revisions are licensed under:
24px24px This work is licensed under the Attribution NonCommercial 3.0 Unported License