Base sorgularında alanları birleştirmek ve toplamak

Libreoffice Türkiye Vikisi sitesinden
Dennisroczek (Mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 13:37, 12 Kasım 2018 tarihli sürüm

Atla: kullan, ara

Bu yazımızda alanlar hakkında birkaç püf noktayı inceleyeceğiz. Konunun net bir şekilde anlaşılmasını sağlamak için örneğimizi inceleyelim. Öncelikle bu konu için kullanacağımız tabloları oluşturacağız. Benim bu örnek için oluşturduğum tablolar aşağıdaki gibidir. Tablo oluşturma hakkında bilgisi olmayanlar Temel Base Özellikleri adlı makaleyi okuyarak öğrenebilirler.


BaseAlan 1.png


BaseAlan 2.png


BaseAlan 3.png


Sizde kendi ihtiyaçlarınıza göre ve/veya benim örneğimi ele alarak tablonuzu oluşturabilirsiniz. Son resimde gördüğünüz gibi fatura tablosunda müşterinin toplam ödeyeceği ücret görünmemektedir. Burada kullanacağımız yöntem hesaplanabilir alan olacaktır. Şimdi nasıl yapacağımızı inceleyeceğiz. Tablolarımız hazır olduğuna göre sorgunuzu resimdeki gibi oluşturun. Bunu nasıl yapacağınızı geçen Temel Base Özellikleri başlıklı yazımızda anlatmıştık.


BaseAlan 4.png


BaseAlan 5.png


Sorgu işleminin ardından üst menüde yer alan Sorgu Çalıştır butonuna tıklayarak sonucu görebilirsiniz. Çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır.


BaseAlan 6.png


Şu ana kadar yaptığımız standart bir sorgudan başka bir şey değildi. Şimdi bu listeye müşterilerin toplam ödeyeceği tutarı hesaplatalım. Bu işlem için sorguda aşağıdaki gibi değişiklik yapmanız gerekecek.


BaseAlan 7.png


Bu sorgumuzu çalıştırdığımızda tabloya yeni bir alan eklendiğini ve bu alanda, hesaplamak istediğimiz değerin olduğunu görebilirsiniz.


BaseAlan 8.png


Yalnız bu tablo halen bizim istediğimiz gibi değil. Sizinde gördüğünüz üzere müşterilerin birden fazla alışverişi bulunmakta ve tutarlar ayrı ayrı listelenmekte. Biz ise bir müşterinin ne kadar alışveriş yapmış olursa olsun toplam ödeyeceği tutarı görmek istiyoruz. İşte burada konu başlığında bahsettiğimiz işlemi uygulamamız gerekmekte. İsterseniz örneğimizi daha net görmek açısından sorgumuzdan gereksiz alanları çıkartabilirsiniz. Bu işlem için Görünür bölümünde bulunan tik işaretini kaldırmanız yeterlidir. Ben burada çoğu alanı gizledim.


Ayrıca yeni oluşturmuş olduğumuz TUTAR isimli alanıda isteğinize göre biçimlendirmek mümkün. Bunun için TUTAR alanına farenin sağ tuşuna tıklayarak açılan menüden “Sütun Biçimi” ne tıklayın. Açılan diyalog penceresinden alanı istediğiniz şekilde biçimlendirebilirsiniz. Benim düzenlediğim tablo aşağıdaki gibidir.


BaseAlan 9.png


Sizinde gördüğünüz üzere tabloda her müşteri 2 kez alışveriş yapmış. Bizim istediğimiz ise aynı müşterileri tek bir satırda listeleyip toplam ödeyecekleri miktarları göstermekti. Bunun için önce MUSTERI_ID alanında bulunan işlev bölümünden “Grup”, TUTAR alanında ise Topla işlevlerini seçiyoruz. Ardından sorgumuzu tekrar çalıştırıyoruz.


BaseAlan 10.png


Son olarak sorgumuz aşağıdaki gibi görünecektir.


BaseAlan 11.png


Bu tip işlemleri kolay bir şekilde işlev ve fonksiyonlardan yararlanılarak halletmek mümkün. Burada bulunan işlevler hakkında bilginiz yok ise kısa zamanda bu işlemler içinde bir makale yazacağımı belirteyim. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Konuyla ilgili soru, görüş ve eleştirilerinizi forumlarımıza bekliyorum.


Eskiwiki.png This page is imported from Eskiwiki (previously Wiki.OpenOffice.org.tr) The whole page content and all revisions are licensed under:
24px24px This work is licensed under the Attribution NonCommercial 3.0 Unported License