Base sorgularında alanları birleştirmek ve toplamak

Libreoffice Türkiye Vikisi sitesinden
Dennisroczek (Mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 12:23, 19 Nisan 2018 tarihli sürüm

Atla: kullan, ara

Base Sorgularında Alanları Birleştirmek ve Toplamak

Bu yazımızda alanlar hakkında birkaç püf noktayı inceleyeceğiz. Konunun net bir şekilde anlaşılmasını sağlamak için örneğimizi inceleyelim. Öncelikle bu konu için kullanacağımız tabloları oluşturacağız. Benim bu örnek için oluşturduğum tablolar aşağıdaki gibidir. Tablo oluşturma hakkında bilgisi olmayanlar Temel Base Özellikleri adlı makaleyi okuyarak öğrenebilirler.

Dosya:Base Makale1.png

Dosya:Base Makale2.png

Dosya:Base Makale3.png

Sizde kendi ihtiyaçlarınıza göre ve/veya benim örneğimi ele alarak tablonuzu oluşturabilirsiniz. Son resimde gördüğünüz gibi fatura tablosunda müşterinin toplam ödeyeceği ücret görünmemektedir. Burada kullanacağımız yöntem hesaplanabilir alan olacaktır. Şimdi nasıl yapacağımızı inceleyeceğiz. Tablolarımız hazır olduğuna göre sorgunuzu resimdeki gibi oluşturun. Bunu nasıl yapacağınızı geçen Temel Base Özellikleri başlıklı yazımızda anlatmıştık.

Dosya:Base Makale4.png

Dosya:Base Makale5.png

Sorgu işleminin ardından üst menüde yer alan Sorgu Çalıştır butonuna tıklayarak sonucu görebilirsiniz. Çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır.

Dosya:Base Makale6.png

Şu ana kadar yaptığımız standart bir sorgudan başka bir şey değildi. Şimdi bu listeye müşterilerin toplam ödeyeceği tutarı hesaplatalım. Bu işlem için sorguda aşağıdaki gibi değişiklik yapmanız gerekecek.

Dosya:Base Makale7.png

Bu sorgumuzu çalıştırdığımızda tabloya yeni bir alan eklendiğini ve bu alanda, hesaplamak istediğimiz değerin olduğunu görebilirsiniz.

Dosya:Base Makale8.png

Yalnız bu tablo halen bizim istediğimiz gibi değil. Sizinde gördüğünüz üzere müşterilerin birden fazla alışverişi bulunmakta ve tutarlar ayrı ayrı listelenmekte. Biz ise bir müşterinin ne kadar alışveriş yapmış olursa olsun toplam ödeyeceği tutarı görmek istiyoruz. İşte burada konu başlığında bahsettiğimiz işlemi uygulamamız gerekmekte. İsterseniz örneğimizi daha net görmek açısından sorgumuzdan gereksiz alanları çıkartabilirsiniz. Bu işlem için Görünür bölümünde bulunan tik işaretini kaldırmanız yeterlidir. Ben burada çoğu alanı gizledim.

Ayrıca yeni oluşturmuş olduğumuz TUTAR isimli alanıda isteğinize göre biçimlendirmek mümkün. Bunun için TUTAR alanına farenin sağ tuşuna tıklayarak açılan menüden “Sütun Biçimi” ne tıklayın. Açılan diyalog penceresinden alanı istediğiniz şekilde biçimlendirebilirsiniz. Benim düzenlediğim tablo aşağıdaki gibidir.

Dosya:Base Makale9.png

Sizinde gördüğünüz üzere tabloda her müşteri 2 kez alışveriş yapmış. Bizim istediğimiz ise aynı müşterileri tek bir satırda listeleyip toplam ödeyecekleri miktarları göstermekti. Bunun için önce MUSTERI_ID alanında bulunan işlev bölümünden “Grup”, TUTAR alanında ise Topla işlevlerini seçiyoruz. Ardından sorgumuzu tekrar çalıştırıyoruz.

Dosya:Base Makale10.png

Son olarak sorgumuz aşağıdaki gibi görünecektir.

Dosya:Base Makale11.png

Bu tip işlemleri kolay bir şekilde işlev ve fonksiyonlardan yararlanılarak halletmek mümkün. Burada bulunan işlevler hakkında bilginiz yok ise kısa zamanda bu işlemler içinde bir makale yazacağımı belirteyim. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Konuyla ilgili soru, görüş ve eleştirilerinizi forumlarımıza bekliyorum.


--Mehmet PEKGENÇ 02:20, 8 Temmuz 2010 (MSD)