Calc listelerini Base Tablolarına Dönüştürmek

Libreoffice Türkiye Vikisi sitesinden
Dennisroczek (Mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 19:11, 21 Nisan 2018 tarihli sürüm

Atla: kullan, ara

Calc Listelerini Base Tablolarına Dönüştürmek

Bu yazımızda oluşturduğunuz Calc listelerini bir veritabanı tablosuymuş gibi aktarmayı öğreneceğiz. Bu işlem için öncelikle bir Calc tablosu oluşturunuz veya önceden oluşturulmuş bir tabloyu LibreOffice.org Calc ile açınız. Ben örnek olması açısından LibreOffice.org Calc'da aşağıdaki gibi basit bir tablo oluşturdum.

CalcToBase 1.png

Sizde kendi ihtiyaçlarınıza göre veya benim örneğimi ele alarak tablonuzu oluşturabilirsiniz. Oluşturduğumuz bu listede Base tablosuna aktarmak istediğimiz verileri başlıkları ile birlikte fare(mouse) yardımıyla seçip sağ tuşuna tıklayınız. Açılan menüden kopyala seçeneğini takip edin. Bu işlem ile Calc uygulaması ile hiçbir işimiz kalmamıştır. İster Calc uygulamasını kapatabilir isterseniz de açık bırakıp farklı tablo aktarım yollarını deneyebilirsiniz. Tablo oluşturma hakkında bilgisi olmayanlar Wiki sayfamızda bulunan Temel Base Özellikleri adlı makaleyi okuyarak öğrenebilirler.

Yeni bir LibreOffice.org Base uygulaması açınız. Karşınıza çıkan diyalog penceresinden Yeni bir veritabanı oluştur seçeneğini işaretleyerek bitir butonuna basınız. Karşınıza çıkan pencereden yaratmak istediğiniz veritabanının ismini yazarak tamam butonuna basınız. Eğer veritabanı oluşturma hakkında bilginiz yoksa wiki sayfamızda bulunan Temel Base Özellikleri adlı makalemizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

İsim verme işleminden sonra karşımıza LibreOffice.org Base ana penceresi görünecektir. Bu pencereden sol tarafta bulunan Tablolar sekmesine tıklayınız. Ardından sağ tarafta bulunan Tablolar bölümünde boş bir alanda farenin sağ tuşuna tıklayarak açılan menüden yapıştırı seçiniz.

CalcToBase 2.png

Karşımıza bir diyalog penceresi gelecektir.

CalcToBase 3.png

Bu pencere, Calc listelerinden aktaracağımız veriler hakkındaki ayarları yapacağımız bölümdür. Bu pencere hakkında yapılacakları kısaca listelemek gerekirse;

 • Tablo İsmi : Oluşturmak istediğimiz tablomuzun ismidir. Eğer bir isim vermezseniz uygulama varsayılan olarak Tablo1 ismini verecektir.
 • Seçenekler
  • Tanım ve Veri : Tabloyu birebir kopyalayarak bir veritabanı oluşturur. Tabloda yer alan tüm tanım ve verileri aynen kopyalar.
  • Tanım : Sadece tablo tanımları kopyalanır.
  • Tablo Görünümü Olarak :
  • Veri Ekle : Mevcut tabloya veri eklemede kullanılır.
  • İlk satırı sütun isimleri olarak kullan : Calc tablomuzun başlıkları veritabanımızın alan adları olarak aktarılmasını sağlar.(Varsayılan olarak seçilidir.)
  • Birincil Anahtar Oluştur : Aktarılan listeye kullanıcının isteğine göre birincil anahtar ekler.

Bu pencerede bulunan işlemlerden kısaca bahsettikten sonra işlemimize devam edelim. Tablo ismi olarak ben “Maas” ismini verdim. Sizler ihtiyacınıza göre farklı bir isimde verebilirsiniz.

 Eğer verdiğiniz isimde başka bir tablo mevcutsa hata verecektir. Bu yüzden aynı isimleri kullanmamaya dikkat ediniz.

Seçenekler kısmında “Tanım ve veri” ve “Birincil Anahtar Oluştur” seçeneğini işaretleyiniz. Ardından birincil anahtar için bir isim belirleyin. Ben varsayılan olarak “ID” ismini atadım.

CalcToBase 4.png

Bu kısımı tamamladıktan sonra ileri butonuna basarak diğer sayfaya geçiniz. Burada aktarmak istediğiniz alanları belirleyebilirsiniz. Alanları seçebilmek için “>” veya “>>” butonunu kullanabilirsiniz. Alanların seçilmiş halini aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

CalcToBase 5.png

Bu pencerede ileri butonuna basarak alanlar ile ilgili ayrıntılı bilgileri değiştirmek mümkündür. Fakat ben varsayılan olarak hazırladığım için Bitir butonuna basarak tablomuzu oluşturdum. Siz kendi ihtiyacınıza göre ayarları yapıp tekrar Oluştur butonuna basabilirsiniz. Tablomuzun görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır.

CalcToBase 6.png

Bu yöntem ile yalnızca yeni bir tablo yaratmak değil önceden oluşturulmuş bir tabloya veride ekleyebilirsiniz. Peki bu işlem nasıl yapılır. Aktarma sırasında bizi karşılayan diyalog penceresinde bulunan Seçenekler bölümünde Veri Ekle seçeneğini işaretlemektir. Bu seçenek ile tablolarınıza uygun içerik olma şartıyla veri ekleyebilirsiniz. Uygun içerikten kastım;

 • Sonradan eklenen veriler eski tabloyla aynı sütun ve satır olmak zorundadır.
 • Başlıklar dahil edilmemelidir.

Bu tip basit işlemlere dikkat edilmezse tablo kayıtlarınız bozulabilir.

Konuyla ilgili soru, görüş ve eleştirilerinizi forumlarımıza bekliyorum.


--Mehmet PEKGENÇ 17:09, 5 Eylül 2012 (EEST)