LibreOffice Writer Kitabı - TÜBİTAK

Libreoffice Türkiye Vikisi sitesinden
Dennisroczek (Mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 12:13, 16 Kasım 2018 tarihli sürüm

Atla: kullan, araUyarı Bu madde TÜBİTAK tarafından yayımlanan LibreOffice Writer kitabının içeriğinin, arama ve bağlantı vermek yolu ile faydalanılması amacıyla kitabın içeriğinin buraya aktarılması ile oluşturulmuştur. Resimler zamanla eklenecektir, tam ve özgün kitabı şu adresten ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Kitap içeriğinin buradan paylaşılması ve topluluğumuzun diğer kullanımları için gerekli izin TÜBİTAK'tan alınmıştır.


Metin Düzenleyici Kullanım KılavuzuOpenDocument<ref name="ftn1">OpenDocument, OASIS(Organization for the Advancement of Structured Information Standards) tarafından ofis uygulamaları için geliştirilmekte olan açık bir dosya standardıdır.</ref> standardını destekleyen özgür ofis yazılımı üretmeyi ve geliştirmeyi amaçlayan bir vakıf olan The Document Foundation tarafından OpenOffice.org temel alınarak geliştirilmiş, tüm platformlarda çalışan özgür ofis yazılımları paketidir.Metin Belgesi (Writer)

Basit bir dilekçeden binlerce sayfalık profesyonel görünümlü belgelere kadar oluşturabileceğiniz bir kelime işlem programıdır.

Hesap Tablosu (Calc)

Tablo verileriniz üzerinde hesaplama, filtreleme, raporlama ve grafik olarak görüntüleme işlemleri yapabileceğiniz LibreOffice uygulamasıdır.

Sunu (Impress)

LibreOffice' in yazı efektleri ve görsel/işitsel nesnelerle etkileyici tanıtımlar yapabileceğiniz sunum hazırlama aracıdır.

Çizim (Draw)

Diyagram, akış çizelgesi, organizasyon şeması ve hatta 3B nesne çizimleri yapabildiğimiz LibreOffice çizim uygulamasıdır.

Veritabanı (Base)

Veri tablolarınız için form oluşturma, raporlama, sorgulama, ilişkilendirme işlemlerini gerçekleştirebildiğiniz veritabanı uygulamasıdır.

Formül (Math)

Kelime işlem programlarında yazılması çok güç olan birden fazla satırdan oluşan ve hatta özel simgeler içeren formülleri hızlı biçimde düzenlememizi sağlayan LibreOffice uygulamasıdır.


Konu başlıkları

LibreOffice Writer

LibreOffice' in, bir kelime işlem programından beklenen tüm özellikleri barındıran uygulamasıdır.

LibreOffice Writer ile;

 • Çok geniş şablon yelpazesiyle mektup, faks ve ajandaları çok hızlı oluşturabilirsiniz.
 • Belgelerinizi PDF ya da HTML formatında dışa aktarabilirsiniz.
 • Belgenizin içindekiler sayfası, alfabetik dizin, kaynakça dizinlerini otomatik olarak ekleyebilirsiniz.
 • İçerdiği biçem listeleri ile belgenizi hızlıca düzenlemenize ve kendi biçemlerinizi yaratmanızı sağlar.
 • Posta Birleştirme sihirbazı ile birbirine benzer fakat farklı ögeler içeren bir dizi belge oluşturabilirsiniz.
 • Çapraz başvuruları kullanarak belgenizdeki alanları verimli şekilde kullanabilirsiniz.
 • Çoklu dil desteği ile farklı dillerde yazım denetimi yapabilirsiniz.
 • Tablo verileriniz üzerinde matematiksel hesaplamalar yapabilir, biçimlendirilmiş tablolar oluşturabilirsiniz.
 • Nesnelerle çalışırken metin akışlarını diğer kelime işlem uygulamalarına nazaran çok daha rahat yapabilirsiniz.


LibreOffice Writer Ekranını Tanıyalım

LibreOffice Writer' da kısayol tuşlarının yanında ekranı tanımakta işlemlerinizi hızlı gerçekleştirmenize yardımcı olur.Writer' da işlemlerinizi Menü seçenekleri, araç çubukları ve klavye kısayol tuşlarını kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Writer' da yeniyseniz herhangi bir işlem için amacınıza uygun seçeneği menülerde araştırmak yerine öncelikle farenizin sağ düğmesiyle ekrana getirdiğiniz işlem listesinde araştırabilirsiniz. (Farenizin sağ tuşu fare işaretçinizin bulunduğu alanda yapabileceğiniz işlemleri listeler).

Menü Çubuğu

 • Dosya (File) : Belge oluşturma, belge açma, belgeyi kaydetme, belgeyi farklı bir formata dönüştürme, belge sayfa yapısını ayarlama, belgeyi ön izleme, belgeyi yazdırma gibi seçenekleri içerir.
 • Düzenle (Edit) : Metin düzenleme işlemleri için; yapılan işlemleri geri alma, geri alınan işlemleri yineleme, metin taşıma/kopyalama, metin arama/değiştirme seçenekleri bulunur.
 • Görünüm (View) : Belge görünüm modu, yakınlaştırma oranı, basılmayan karakterlerin görüntülenmesi ve pencere ögelerinin (cetvel, araç çubukları, durum çubuğu) görüntülenmesi bu menüden ayarlanır.
 • Ekle (Insert) : Sayfa sonu, sütun sonu, bölüm sonu, tarih, sayfa numarası, simge, köprü, üst bilgi, alt bilgi, dipnot, sonnot, başlık, yerimi, açıklama, çerçeve, tablo, resim, film, ses ve dosya ekleme seçeneklerini içerir.
 • Biçim (Format) : Yazı biçimi, paragraf biçimi, sayfa biçimi, madde imi ve numaralandırma, sütun sayısı, büyük/küçük harf değiştirme gibi işlemler menüsüdür.
 • Tablo (Table) : Tablo ekleme, tablo düzenleme ve tablo biçimlendirme işlemleri menüsüdür.
 • Araçlar (Tools) : Yazım denetimi, belge istatistikleri, anahat numaralandırma, satır numaralandırma, metin sıralama, Makro işlemleri, eklentileri yönetme, menü-kısayol tuşları ve araç çubuklarını özelleştirme, Writer seçeneklerini belirleme işlemleri yapılır.
 • Pencere (Window) : Aktif belgeyi yeni pencerede açma ve pencereler arası geçiş yapmayı sağlar.
 • Yardım (Help) : LibreOffice Writer güncelleme ve yardım seçeneklerini içerir.


Standart Araç Çubuğu

Biçimlendirme Araç Çubuğu

Durum Çubuğu

Pencerenin en alt kısmındaki durum çubuğunun sol kısmında aktif sayfa ve toplam sayfa bilgileri görüntülenirken sağ kısımdan belgenin yakınlaştırma oranı ayarlanabilir. Yine durum çubuğundan yazım denetiminde kullanılacak dil seçimi, üzerine yazma modu ve seçim modu ayarlanabilir.

Cetvel

Dikey cetvel ile belgenin üst/alt kenar boşlukları, yatay cetvel ile belgenin sol/sağ kenar boşlukları, Sol/sağ paragraf girintileri, paragrafın ilk satır girintisi ve sekme durakları ayarlanabilir.Cetvelin üzerinde farenin sağ tuşuna basarak ölçü birimini değiştirilebilirsiniz.

Yapılan ölçü biriminin değişikliğinin sonraki oturumlar için de geçerli olmasını istiyorsanız “Araçlar/Seçenekler/LibreOffice Writer/Genel” penceresini kullanabilirsiniz.

Gezgini Kullanmak

Belgeniz üzerinde kolay ve hızlı hareket etmek için gezgin penceresini kullanabilirsiniz.

Gezgin penceresinde belgemizde kullandığımız başlıklar, nesneler, tablolar, çerçeveler, bölümler, yorumlar gruplandırılmış şekilde listelenir böylece gitmek istediğiniz bir konuma hızlıca konumlanabilirsiniz.

Gezgin penceresini açmak için F5 kısayol tuşu ya da “Görünüm/Gezgin” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Gezgin penceresinde sayfa numarası girerek istediğiniz bir sayfaya hızlıca konumlanabilirsiniz.

“Liste kutusu açık/kapalı” butonu ( ) ile grup listesini gizleyebilirsiniz.

Gezgin penceresi ya da dikey kaydırma çubuğunun alt kısmındaki gezgin (dolaşma          ) butonunu kullanarak dolaşma araç çubuğunu görüntüleyebilirsiniz.


Dolaşma araç çubuğunda bir butonu aktif hale getirdiğinizde önceki sonraki butonlarını kullanarak aktif hale getirdiğiniz butonla ilgili bir sonraki nesneyi ya da konumu görüntüleyebilirsiniz.

Metin Seçme Yöntemleri

Kısayol tuşlarında değindiğimiz gibi klavyeden metin seçme işleminde “Shift” tuşunu kullanırız. Hareket tuşları Shift tuşu ile kullanıldığında hareket tuşunun işlevine göre seçim yapılır. Örneğin “Shift” tuşuyla beraber “aşağı ok” tuşuna bastığınızda satır satır seçme işlemi, işlevi belge başına gitmek olan Ctrl+Home tuşlarını Shift tuşuyla birlikte (Ctrl+Shift+Home) kullandığınızda ise bulunduğunuz noktadan belge başına kadar seçme işlemi yapmış olursunuz. Belgenizin tamamını seçmek istiyorsanız Ctrl+A tuşlarını kullanabilirsiniz. Eğer imleç bir tablonun içinde ise Ctrl+A, bulunduğunuz hücreyi, ikinci kez bastığınızda tablonun tamamını üçüncü kez basıldığında ise tüm belgeyi seçer.

Seçiminizi fare ile yapıyorsanız sol fare düğmesini basılı tutarak fare imlecini seçilecek metnin üzerinde hareket ettirmeniz yeterlidir.

Aynı anda farklı noktalardaki metinleri seçmek istiyorsanız farenizle seçim yaparken “Ctrl” tuşunu basılı tutunuz.


Bir kelimeye fare ile çift tıklarsanız o kelimeyi, üç defa tıklarsanız o cümleyi 4 defa tıkladığınızda ise o paragrafı seçmiş olursunuz.

Satır satır seçim yapmak yerine çerçeve şeklinde, alt alta birden çok satırın sadece bir bölümünü aynı anda seçmek istiyorsanız,

 • Alt tuşu basılı iken farenizin sol düğmesini kullanarak,
 • Durum çubuğundan seçim modunu BLK olarak belirleyerek,
 • Düzenle menüsünden Seçim kipi/Blok alanı (Alt+Shift+F8)
  seçeneklerinden birisini kullanabilirsiniz.Belgelerle Çalışmak

 • Yeni Belge Oluşturmak
 • Kayıtlı Belgeyi Ekrana Getirmek
 • Belgeyi Kaydetmek
 • PDF Olarak Dışa Aktar
 • Belgeyi E-Posta Eki Olarak Göndermek
 • Şablonlarla Çalışmak
 • Belge Özelliklerini Görüntülemek ve Belirlemek
 • Belgeyi Yazdırmak

Yeni Belge Oluşturmak

Metin Belgesi'nde “Ctrl + N” (New) tuşlarıyla hızlıca yeni belge açabileceğiniz gibi “Dosya” menüsünden “Yeni” seçeneği ile diğer LibreOffice uygulamalarından yeni belge açabilir, açtığınız belgenin türünü belirleyebilirsiniz.


Dosya/Yeni/Şablonlar ve Belgeler” iletişim penceresi ile kendi oluşturduğunuz şablonlar ve Writer'ın içinde gelen şablonları kullanabilirsiniz.

Etiket, Kartvizit gibi oluşturacağınız belge türü seçimini yine bu pencereden belirleyebilirsiniz. (Resim 7)


Kayıtlı Belgeyi Ekrana Getirmek

Dosya” menüsünden “Aç (Ctrl + O)” seçeneği penceresinde açılmak istenen belgenin bulunduğu klasöre gidilerek dosya listesi görüntülenir.

 • Belgenin adı yazılır ya da belge seçilerek “” butonuna basabilir ya da belgeye çift tıklayabilirsiniz.

Belgeniz açıldığında imleciniz son çalıştığınız sayfada konumlanacaktır.

Göz atılan klasörde çok fazla sayıda dosya varsa;

 • Dosya adının ilk birkaç harfi yazılarak,
 • Filtrele” listesinden açılacak olan belgenin türü seçilerek

daha sade dosya listesi görüntülenebilir.

Dosya listesi aktif iken açılacak dosya aktif hale gelinceye kadar dosya adının baş harfine sürekli basabilirsiniz.

Açılacak olan belgenin ismi hatırlanmıyorsa;

 • “Seçenekler” ( )butonu ile detaylı görünüm mod'u seçilebilir,
 • boyut ya da tarihe göre sıralama

seçenekleri kullanılabilir.

Önemli belgelerinizi “Salt okunur” seçeneği ile açarak belgenizin Orijinal halinin yanlışlıkla değiştirilmesini önleyebilirsiniz.

Yine dosya menüsünden “Son belgeler” seçeneği ile belgelerinize hızlı erişim sağlayabilirsiniz.

Belgeyi Kaydetmek

 1. Dosya/Kaydet (Ctrl + S)” penceresini açın,
 2. Belgenizi kaydedeceğiniz kayıt ortamını ve ardından klasörü seçin
 3. Filtrele” seçeneği ile belgenizin türünü belirleyin
 4. Belgenize isim girerek kaydet butonuna basın.

Belgenizin içeriğinin farklı kullanıcılarca görüntülenmesini istemiyorsanız “Parola ile kaydet” seçeneği ile belgenizi açılış şifresi vererek kaydedebilirsiniz. Bu durumda kaydet butonuna bastığınızda aşağıdaki pencere ekrana gelecektir. (Resim 10)


LibreOffice Writer'ın kaydedilmeyen belgeleri kurtarma özelliği olsa da belgenizi kaydetmek için belgenizi tamamlamayı beklemeyip ara ara kaydetmelisiniz. Bu işlemi hızlıca Ctrl + S tuşlarıyla hızlıca yapabilirsiniz.

Faklı Kaydet” seçeneği ile belgenizi farklı bir isimle kaydedebilirsiniz. Böylece birbirine benzer belgeleri daha hızlı oluşturabilirsiniz.


Orijinal hali sizin için önemli olan bir belgenin benzer bir kopyasını farklı kaydet seçeneği ile oluşturmak istiyorsanız belgedeki değişiklikleri yapmaya başlamadan önce acar açmaz farklı bir isimle kaydetmeyi unutmayın.

Birden fazla doküman üzerinde aynı anda çalışıyorsanız “Hepsini kaydet” seçeneği ile açık belgelerinizin tamamını kaydedebilirsiniz.

Belgenizi “Dışarı Aktar” seçeneği ile xhtml, pdf gibi formatlarda kaydedebilirsiniz.

PDF Olarak Dışa Aktar

Dosya menüsündeki bu seçenekle belgenizi “taşınabilir belge biçimi”nde (PDF: Portable Document Format) dışa aktarabilirsiniz.

Bu işlemde;

 • Dışa aktarılacak sayfalar,
 • Resimlerin çözünürlüğü,
 • Boş sayfalar, yorumlar ve yer imlerinin aktarılması,
 • Belge yakınlaştırma oranı,
 • Kullanıcı arayüzü,
 • Açma, kopyalama, yazdırma kalitesi izinleri için şifre belirleme
  gibi ayarlamaları yapabilirsiniz.

Belgeyi E-Posta Eki Olarak Göndermek

Dosya” menüsünden “Gönder” seçeneği ile belgenizi tanımlı posta istemcisini kullanarak e-posta olarak gönderebilirsiniz.

Belgenizi toplu mail olarak göndermek istiyorsanız “Posta Birleştirme Sihirbazı” konusunu inceleyebilirsiniz. (Bankınız sayfa: 119)

Şablonlarla Çalışmak

Birbirine benzer belgeleri oluşturmak için farklı kaydet seçeneğini yukarıda anlatmıştık. Oluşturacağınız belgelerin ortak bir kalıbı var ise en doğru yol bu belgeleri oluşturmadan önce şablon oluşturmaktır.

Şablon oluşturmak için basitçe Belgelerin kalıp verilerini yazıp Metin belgesi şablonu (.ott) olarak şablonlarım klasörüne kaydetmeniz yeterlidir.

Oluşturduğunuz bir şablonu kullanmak için dosya menüsünden “yeni/şablonlar ve belgeler” penceresinden açabilirsiniz.


LibreOffice Writer ile “Sihirbazlar” seçeneği ile hızlı bir biçimde sık kullanılan şablonları oluşturabilirsiniz. Sihirbazı kullanarak örnek bir fax şablonu oluşturma işlemini adım adım gerçekleştirelim.


 1. İlk olarak fax sayfa tasarımını belirliyoruz. (Resim 12)
 2. Fax'ta yer almasını istediğimiz bilgilerin seçenekleri belirlenir. (Resim 13)
 3. Gönderici iletişim bilgileri girildikten sonra fax belgesinin oluşturulacağı alıcılar belirlenir. Alıcılar otomatik olarak bir veritabanından seçilebileceği gibi oluşturduğumuz şablonu kullanırken de belirlenebilir. (Resim 14)
 4. Faksın alt bilgileri ve sayfa numaraları girilir.
 5. Oluşturulan şablona bir isim verilerek işlem tamamlanır. (Resim 15)

Sihirbaz tamamlandıktan sonra oluşturduğumuz fax şablonuna bağlı bir belge otomatik olarak ekrana gelir. (Resim 16)


Dikkat edilecek olursa şablonumuza “fax örneği” adını vermiş olmamıza rağmen ekrana “Adsız” isimli belge açıldı. Belgemizde ilgili (boş) kısımları doldurup kayıt işlemini yaptığımızda bizden belge adı isteyecektir. Bu şablonu sonraki oturumlarda tekrar kullanmak istediğinizde “Yeni” seçeneğinin altındaki “Şablonlar ve Belgeler” penceresinden açabilirsiniz.

Sizde şablon uygulamasına örnek olarak üst kısmında firma isim ve telefon, alt kısmına da ise firma adres bilgisinin yazılı olduğu “Antet” isimli bir şablon oluşturabilirsiniz.

Belge Özelliklerini Görüntülemek ve Belirlemek

Dosya” menüsünden “Özellikler” seçeneği ile belgenizin konum, boyut, tarih gibi genel özellikleriyle, sayfa, paragraf, satır, kelime, karakter, grafik, tablo sayısı gibi istatistiksel bilgilerini görüntüleyebilir, yazar adı, konu, başlık ve anahtar kelimeler gibi tanım özelliklerini girebilirsiniz. (Resim 17)


“Tanım” ve “Özel Tercihler” sekmelerindeki verilerin kullanımı ile ilgili olarak 37. sayfadaki “Alanlar ile çalışmak” konusunu inceleyebilirsiniz.

Belgeyi Yazdırmak

Belgenizi yazdırmadan önce “Dosya” menüsünden “Sayfa Önizleme” seçeneği ile sayfanızın kağıt üzerindeki ön görüntüsüne geniş ekranda bakabilirsiniz.


“Dosya/Yazdır (Ctrl +P)” seçeneği ile ekrana getirdiğiniz yazdırma penceresinde (Resim 18), belgenin yazdırılacağı yazıcı, yazdırılacak sayfa aralığı, kopya sayısı ve yazdırma özellikleri belirlenir. Bir sayfa aralığı yazdırmak için sayfa numaraları arasında “ - ”, sadece belirli sayfaları yazdırmak içinse sayfa numaraları arasında “ , ” kullanılır. (örneğin 3-6,10 --> 3,4,5,6 ve 10. sayfayı yazdırır)

Belirli sayfaları yazdırmak yerine belgenin belirli bir kısmı yazdırılacak ise yazdır ekranından önce o bölüm seçilerek yazdır penceresinden “seçim” işaretlenmelidir.

Eğer baskı alınacak kopya sayısı 1 den farklı bir değer ise “harmanla” seçeneği belirtilen sayfa aralığı her bir kopya için sırasıyla yazdırılabilir.

Yazdırmayı ters sayfa sırasında yap” seçeneği ön ve arka sayfalara çıktı alıyorsanız kullandığınız yazıcının kağıdı çevirme özelliğine bağlı olarak sayfaları ters sırada yazdırabilirsiniz.

Yazdırma ekranında “ileri/geri” butonlarıyla belgenin ön izlemesini görüntülenebilir.

Özellikler” butonu ile yazıcı özellikleri, Kağıt boyutu, yazdırma yönü ayarlanabilir. (Resim 19)

LibreOffice Writer” sekmesinden, Arkaplan, nesneler, gizli metin ve boş sayfaların yazdırılıp yazdırılmayacağı, alınacak çıktının siyah/beyaz olması ayarları yapılabilir. (Resim 20)


Sayfa Düzeni” sekmesi ile ön ve arka sayfa şeklinde çıktı almak mümkündür. Bu işlem için “ön kenarlar/sağ sayfalar” seçeneği ile tek numaralı sayfalar yazdırıldıktan sonra “Arka kenarlar/sol sayfalar” ile de basılmış olan sayfaların arkasına çift numaralı sayfalar basılır.

Yazdırma seçenekleri ve yazıcı özellikleri için “Dosya/Yazıcı ayarları” seçeneği de kullanılabilir. (Resim 22)


Seçenekler” butonu “Dosya/Yazdır” ekranından ayarladığımız yazdırma seçeneklerini bir arada ayarlayabiliriz. (Resim 23)
Metinlerle Çalışmak


 • Nesne / Metin Taşıma
 • Nesne / Metin Kopyalama
 • Belge İçerisinde Metin Arama, Değiştirme
 • Belgeyi Kontrollü Düzenlemek
 • Yer İmlerini Kullanmak
 • Otomatik Metin Listesi Oluşturmak
 • Belgeye Yorum Eklemek
 • Belgeye Özel Karakter Eklemek
 • Seçmeli Tire, Bölünmez Tire ve Bölünmez Boşluk Eklemek
 • Alanlarla Çalışmak
 • Çapraz Başvuru
 • İmla Denetimi ve Dilbilgisi
 • Otomatik Düzeltme Seçenekleri

LibreOffice Writer İle Belge Düzenlemek

Nesne/Metin Taşıma (Kes - Yapıştır)

Seçili metin ya da nesneleri (resim, grafik v.s) taşımak için “Düzenle” menüsünden “Kes (Ctrl + X, )” komutu seçildikten sonra hedef noktaya gidilerek “Yapıştır (Ctrl + V, )” komutu uygulanır.

Metin ya da nesne taşıma işlemini farenizin sol tuşuyla sürüklemek suretiyle daha hızlı gerçekleştirebilirsiniz.

Nesne/Metin Kopyalama (Kopyala - Yapıştır)

Seçili metin ya da nesneleri kopyalamak için “Düzenle” menüsünden “Kopyala (Ctrl+C, )” komutu seçildikten sonra hedef noktaya gidilerek “Yapıştır (Ctrl+V, )” komutu uygulanır.

Metin ya da nesne taşıma işlemini Ctrl tuşu basılı iken farenizin sol tuşuyla sürüklemek suretiyle daha hızlı gerçekleştirebilirsiniz.

Taşıma ve kopyalama işlemlerinde yapıştır komutu yerine “özel yapıştır (Ctrl+Shift+V)” seçeneğini kullanarak metni biçim özelliklerinden arındırılmış salt metin olarak taşıyabilir ya da kopyalayabilirsiniz.

Eğer yaptığınız işlem kopyalama işlemi ise, “Özel Yapıştır” seçeneğindeki DDE bağlantısı seçeneği ile kaynak veri ve hedef veri arasında bağlantı kurabilirsiniz. Böylece herhangi bir zamanda kaynak veride yaptığınız tüm değişiklikler hedef veriye de aynen yansıyacaktır.

Belge İçerisinde Metin Arama ve Değiştirme

Bir metni belge içerisinde aramak için “Düzenle” menüsünden “Bul (Ctrl+F) seçeneğini kullanırız. Arama işlemine devam etmek için ileri/geri ya da dikey kaydırma çubuğunun alt kısmında bulunan önceki/sonraki butonlarını kullanabiliriz.

Amacınız belgenizde ki bir ifadeyi başka bir ifade ile değiştirmek ise “Düzenle” menüsünden “Bul ve Değiştir (Ctrl+H)” komutunu kullanabilirsiniz. (Resim 25)


Belgede tekrarlanan bir metni hızlıca silmek istiyorsanız “Bul ve Değiştir” seçeneğini kullanabilirsiniz. Bunun için aranan kutusuna silmek istediğiniz metni yazıp yeni değeri boş bırakmanız yeterlidir...


 • Değiştir” butonu ile adım adım değiştirme işlemi yaparken “Tümünü Değiştir” butonu aranan ifadeyi tüm belge içerisinde yeni değer ile değiştirir ve toplamda kaç değişiklik yapıldığını görüntüler. Bu sebeple “Tümünü Değiştir” seçeneğini kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Özellikle aranan kelimenin başka bir kelimenin içinde de geçiyor olabileceği düşünülerek gerekli ise “Sadece tüm kelimeler” onay kutusu işaretlenmelidir. Örneğin bir belgedeki tüm TL ifadelerini t simgesiyle değiştirmek istiyoruz. Bu işlemi “Sadece tüm kelimeler” onay kutusunu işaretlemeden “tümünü değiştir” butonunu kullanarak yaptığımızı bir düşünün (sadece bu paragrafta iki kelime: dikka0i, işare0enmelidir). Belge içerisinde geçen “Asiye” ismini farklı bir isimle değiştirmek istediğimizdeki gibi durumlarda bazen aranan ifadenin başka bir kelime içerisinde tekrarlama olasılığının mümkün olmadığını düşünerek “sadece tüm kelimeler” seçeneğini ihmal ederiz. Bu durum bizi gözümüzden kaçıracağımız önemli bir hataya düşürebilir. Elbetteki belgede Asiye ya da bir başkasının kırtasiye alışverişinden söz ediliyor olabilir.
 • BÜYÜK/küçük harf duyarlı” seçeneği ile, sadece aranan kutucuğuna yazdığımız moddaki ifadelerde arama/değiştirme yaptırabiliriz.
 • Öznitelikler” ve “Biçim” butonları ile arama/değiştirme işlemi aranan yazı tipi, yazı tipi efekti, yazı biçemi, yazı boyutu, yazı konumu ve hatta zemin rengine göre filtrelenebilir. Örneğin bir belgenin tamamında sadece; bordo, altı çizgili ve mavi zemine 15 puntoyla yazılmış TR ifadesini Trabzon olarak değiştirmek istiyorsanız “biçim” butonuna basıp bu seçimleri yapmanız yeterlidir. Belirlediğiniz biçim filtrelemesini “biçimsiz” butonu ile iptal edebilirsiniz.
 • Benzerlik araması yap” seçeneği ile belirttiğiniz karaktere kadar (+/-) benzer ifadeleri bulabilirsiniz.
 • Açıklama” seçeneği aranan ifadeyi belge içeriğiyle beraber belgeye eklenmiş açıklamalarda da araştırır.
 • Biçemlerde ara” seçeneği ile bir biçem başka bir biçemle otomatik olarak değiştirilebilir. Örneğin bir belgedeki tüm 2. derece başlıkları 1. derece başlık olarak bu seçenekle değiştirebilirsiniz.
 • Düzenli ifadeler” seçeneği ile joker karakterleri kullanarak arama/değiştirme işlemi yapmak mümkündür. Karmaşık gibi görünen bu seçenek size saatler sürecek işlemleri saniyeler içinde yapma imkanı sunar.
 • Bir kelimede bir karakterin önemli olmadığını belirtmek için “.” jokeri kullanılır.

a.iye --> asiye, aliye, abiye / .aba. --> babam, kaban

 • Bir karakter yerine gelebilecek karakterler [] içerisinde yazılır.

se[hfz]er --> seher, sefer, sezer, seber, seker

 • Bir karakter yerine gelebilecek karakterler aralığı “-” ile [] içerisinde yazılır.

se[a-e]er --> sefer, seher, seber, sezer, seker

 • Bir karakter hariç tutulacaksa “^” işaretiyle [] içerisinde yazılır.

se[^k]er --> sefer, seher, seber, sezer, seker

 • Bir karakter grubuyla başlayan ifadeler icin ifadenin başına “\<” yazılır.

\<can --> can, canan, cansu, caner, caniko, nurcan, bacanak

 • Bir karakter grubuyla biten ifadeler icin ifadenin sonuna “\>” yazılır.

Han>\--> Bilgehan, Ayhan, Kayahan, Hande, Cihangir

 • Enter tuşuna basılan noktalar (paragraf sonu) “$” karakteriyle ifade edilerek değiştirilir ancak bir karakter paragraf işaretiyle değiştirilecekse “\n” kullanılır.

Elimizde alt alta binlerce mail adresinin yazılı olduğu bir belge olduğunu varsayalım. Amacımız tüm belgede mail adreslerini “;” işaretiyle ayırarak yan yana yazmak olsun. Bu işlem için aranan kutucuğuna “$”, yeni değer kutucuğuna “;” yazıp tümünü değiştire basmamız yeterlidir.

Tersi bir duruma örnek olarak elimizde “,” işaretiyle ayrılmış isimlerin bulunduğu uzunca bir belge olduğunu ve bu belgedeki isimleri alt alta yazmamız gerektiğini düşünelim. Bu durumda aranan kutucuğuna “,” yeni değer kutucuğuna da “\n” yazarak tümünü değiştire basabiliriz.

 • Shift+Enter ile sonlandırılmış satır sonlarını ifade etmek için “\n” kullanılır.

Özellikle internet sitelerinden kopyala/yapıştır seçeneğiyle aldığımız metinlerdeki düzensiz paragrafları düzenleyebilirsiniz. Bunun için aranan kutucuğuna “\n” yazıp “tümünü değiştir” butonuna basabilirsiniz.

Belgeyi Kontrollü Düzenlemek

Bazen belgemize yaptığımız ilave ya da düzenlemelerden vazgeçmek isteyebiliriz. Bu durumda yaptığımız işlemlerdeki Düzenle menüsünden “Geri al (Ctrl+Z)” seçeneği ile sırasıyla geri alabilir ya da “Tekrarla (Ctrl+Y)” ile geri alınan işlemleri yineleyebiliriz. Ancak bu yolla önceki tarihte yaptığımız düzenlemeleri geri almamız ya da yaptığımız değişiklikleri sırasıyla geri almak yerine bazılarını iptal edip bazılarını onaylamamız mümkün değildir.

Düzenle menüsünden “Değişiklikler/Kayıt” seçeneğini aktif hale getirdiğimizde Writer belgemizde yaptığımız değişiklikleri farklı biçimde işaretler. Bu biçim değişikliklerini “Değiştir/Göster” seçeneği aktif ise düzenleme esnasında görebiliriz. Örneğin yaptığımız ilaveler farklı renkte yazılırken sildiğimiz verilerin renk değişikliğiyle beraber üstü çizilir. Ortak kullanım için paylaşıma açılmış belgelerde her yazarın yaptığı düzenlemeler farklı renkte işaretlenir. Belgemizde yaptığımız bu değişiklikleri onaydan geçirerek belgeye uygulama işlemi için “Değişiklikler/Kabul Et veya Reddet” seçeneğini kullanırız. Bu pencerede yapılan değişikliğin yapıldığı tarih, değişikliği yapan yazar ve değişiklik için bırakılmış açıklama metni bilgileri listelenir. (Resim 26)

Süzgeç sekmesinden yapılan değişikliklerin tarih, yazar, değişiklik türü ya da açıklama metnine göre filtreleme yapılarak onaylama işlemi daha hızlı gerçekleştirilebilir. Örneğin bir belgede “Ali” isimli yazarın düzenleme işlemleri hariç sadece yaptığı ilaveleri iptal etmek istiyorsanız süzgeç sekmesinden işlemi “Eklenen”, yazanı “Ali” olarak belirleyip “Tümünü Reddet” butonuna basabilirsiniz. (Resim 27)


Düzenle/Belgeyi Karşılaştır” seçeneği belgeyi daha önce kaydedilmiş versiyonuyla karşılaştırarak farklılıkları listeler. Bu farklılıklar onaylanabilir ya da reddedilebilir.

Yer İmlerini Kullanmak

Belgenizde hareket ederken sık sık dönüş yaptığınız noktaları yer imleri ile işaretleyebilirsiniz. Böylece bu noktalara “Gezgin”i kullanarak dönüş yapılmasını sağlayabilirsiniz. (Resim 28)Ekle” menüsünden “Köprü” ya da “Çapraz Başvuru” seçenekleri ile yer imlerine bağlantı oluşturabilirsiniz. Belge incelenirken bu bağlantılar belge üzerindeki hareketi kolaylaştıracaktır.

Otomatik Metin Listesi Oluşturmak

Sık kullandığımız metin, tablo ve nesneleri tekrar kullanmak amacıyla “Otomatik Düzelt” listesine ekleyebildiğimiz gibi “Düzenle/Otomatik Metin” ile de tanımlayabiliriz. (Resim 29)

“LibreOffice Writer” kelime grubunu sık yazdığımızı düşünerek bu ifadeyi otomatik metin listesine “LO” adıyla ekleyelim:

 1. öncelikle “LibreOffice Writer” metnini seçiyoruz,
 2. “Düzenle/Otomatik Metin (Ctrl+F3)” penceresini açıyoruz.
 3. Ad olarak “LO” girerek kategoriyi seçiyoruz. (“benim otomatik yazım”)
 4. “Otomatik metin” butonuna basarak listeden “Yeni(yalnızca metin)” seçimini yaparak penceremizi kapatıyoruz.
  Artık “LO” yazıp “F3” tuşuna bastığımızda “LibreOffice Writer” ifadesi otomatik olarak yazılacaktır.


Belgeye Yorum Eklemek

Belgenizde daha sonra incelemek istediğiniz noktalara ya da belgeyi inceleyen diğer kullanıcılara açıklama notları ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz notun alt kısmında yazar olarak adınız otomatik belirtilecektir. Bu yazar verisini “Araçlar/Seçenekler” penceresinde LibreOffice kategorisi altındaki “Kullanıcı verisi” ile değiştirebilirsiniz. Belgede her açıklama, farklı zemin rengi ile vurgulanır.

Eklenmiş yorumun sağ alt köşesindeki buton ya da farenizin sağ tuşu ile;

 • Yorumu,
 • Tüm yorumları,
 • İlgili yazarın tüm yorumlarını
  silebilirsiniz.

Belgeye Özel Karakter Eklemek

Klavyenizde bulunmayan karakterleri belgeye eklemek için kullanılır. Yazıtipini değiştirerek daha fazla karakter(sembol) görüntüleyebilirsiniz.(Resim 31)


Seçmeli Tire, Bölünmez Tire ve Bölünmez Boşluk Eklemek

Özellikle dar sütun yazılarında paragraflarımızı iki yandan hizaladığımızda satıra düşen kelime sayısı az ise hizalama işlemi için kelimelerin arası fazlaca açılır ve bu da belgemizin görünümü için hoş bir görüntü olmayabilir. Bu durumda “Ekle/Biçimlendirme işareti/Seçmeli tire ( Ctrl + - )” ile uzun kelimelerinizi elle heceleyebilirsiniz. Heceleme işlemini otomatik yapmak için 44. sayfadaki “Araçlar/Dil/Hecele” konusuna göz atabilirsiniz.

Bazen de bir kelime grubunun, satır sonlarında birbirinden ayrılmamasını isteyebiliriz. Bu durumda kelime aralarına bölünmez boşluk ya da bölünmez tire koymamız gerekir.

Bölünmez tire için “Ekle/Biçimlendirme işareti/Bölünmez tire (Ctrl+Shift+ - )”, Bölünmez boşluk için “Ekle/Biçimlendirme İşareti/Bölünmez boşluk (Ctrl+Shift+Boşluk)” komutlarını uygulamalısınız.

Alanlarla Çalışmak

Belgenizde kullandığınız birtakım veriler bazen otomatik olarak bazende tarafınızca değiştirilebilir. Örneğin belgenize yazdığınız bir tarihin yazdığınız şekliyle kalmayıp güncel tarihi göstermesini ya da açıklamakta olduğunuz konuyla ilgili “bakınız” ifadesiyle işaret ettiğiniz bir nesnenin (sekil, resim, grafik gibi) sayfa ve nesne numarası değiştiğinde yazdığınız konum tarifininde otomatik olarak değişmesini istiyorsanız “Ekle/Alanlar” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Bir alan eklediğinizde alan metninin zemin gri tonda vurgulanır. “Görünüm/Alan Gölgeleme” ya da Ctrl + F8 tuşlarıyla zemin vurgusunu/gölgesini kaldırabilirsiniz.

Belgenizin konu, başlık ve açıklama gibi bilgilerini başvuru olarak kullanmanız gerekiyorsa bu bilgileri “Dosya/Özellikler” penceresinde “Tanım” bölümüne girebilirsiniz.


Bu bilgilerin haricinde sizde “özel tercihler” sekmesini kullanarak farklı alan girdileri tanımlayabilirsiniz.


Ekle butonuna bastığımızda özellik tanımlamamız için bir satır açılır. Eklemek istediğiniz özelliğe ait isim ve türünü belirledikten sonra değer alanına bilgisini girebilirsiniz. Eklediğiniz bir özel alanı satırın sağındaki sil butonu ile kaldırabilirsiniz.

Bu alana girdiğiniz özel alanları başvuru olarak kullanmak için “Ekle/Alanlar/Diğer” penceresinde ki “belge bilgileri” sekmesini kullanabilirsiniz. (Resim 34)


Çapraz Başvuru

Yukarıda belirtiğimiz gibi belgenizdeki farklı bir alana işaret ediyorsanız bu veriyi elle yazmak yerine çapraz başvuruları kullanarak yapmalısınız. Şimdi bu konuyla ilgili aşağıdaki “Ekle/başlık” seçeneği ile numaralandırılmış resme çapraz başvuru ile işaret edelim. Bu işlem için “Ekle/Alanlar/Diğer” penceresinde “Tür” listesinden “Resim” ve gelen listeden resmimizin numarasını seçiyoruz. Sonra resmin konumu için “sayfa” ve sırası içinde “numara” seçeneğine çift tıklıyoruz. Bu durumda resmin bulunduğu sayfa ve resmin numarası belgeye eklenmiş olacaktır. Ancak bu sayısal verilerin neyi ifade ettiği çift tıklamadan önce ya da eklendikten sonra önlerine yazılmalıdır.

Bu durumda aşağıdaki resme ait başvuru şu şekilde oluşur: Sayfa 40 resim 35

Resimde görüldüğü gibi bu resme çapraz başvuru ile işaret ederken önce sayfa numarası ve ardından resim numarası ekledik. Belge hazırlanırken numarası 28 olan bu resim şuan siz belgeyi okurken doğru sayfa ve resim numarasıyla gösterilmiş olacaktır. Özetle, işaret ettiğimiz nesnenin numara ve konumu değiştiğinde belirtiğimiz başvuru metinleri de otomatik olarak düzenlenecektir.

Bu örneğimizdeki nesneler gibi belgemizdeki konuların, tabloların, dipnotların, sonnotların, yer imlerinin de konumları (sayfaları) değişebilir. Bu nedenle başlık, tablo, dipnot, sonnot, ve yer imlerine işaret ederken çapraz başvuru kullanılmalıdır.

Belgenizi düzenlerken numaralandırılmış paragraflarınızdaki sıralamalarda değişebilir. Numaralı listede işaret ettiğiniz bir madde sıralaması eklenen ya da çıkartılan verilerden kaynaklı değiştiğinde çapraz başvuru kullanmadan yaptığınız madde numarası ile gösterme aslında farklı bir veriye işaret edecektir. Örneğin “N. madde de görüldüğü gibi” şeklindeki bir ifade de N değerini çapraz başvuru yerine elle girerseniz maddelerin sıralaması değiştiğinde yanlış paragrafa/maddeye işaret etmiş olursunuz.


Üste numaralı listedeki bir maddeye başvuru verme seçenekleri görülmektedir. Buradaki “içerik yok” ile “a)” şeklinde sadece ilgili madde numarasını, “tam içerik” seçeneği ile de “1. a)” gibi bağlı olduğu tüm maddelerin numaralarını içerecek şekilde başvuru verebilirsiniz. Başvuruyu anlaşılır kılmak için başvuru verilerinin önüne ya da arkasına “madde 1. a) da görüldüğü gibi” şeklinde metin eklemekte daha anlamlı olacaktır. Buradaki listenin başına 1. madde olarak farklı bir veri girildiğinde işaret edilen madde numarası da “2. a)” şeklinde otomatik olarak güncellenecektir.

İmla Denetimi ve Dilbilgisi

Otomatik imla denetimi aktif ise belgemizi yazarken yanlış yazdığımız kelimelerin altının kırmızı çizgi ile işaretlendiğini görürüz. Bu hatalı kelimenin üzerinde farenin sağ tuşuna basarak ekrana gelen menüde kelimenin doğru yazılışı varsa hatalı kelime ile değiştirebiliriz.(Resim 37)


Kelimeyi doğru yazdığınız halde kelimenin altı kırmızı çizgi ile çiziliyorsa yazım denetiminde kullanılan sözlük belgeyi yazdığınız dile ait sözlük olmayabilir.

Durum çubuğundan ya da “Araçlar/Dil/” menüsünden tüm belge, paragraf ve seçim alanı için yazım denetiminde kullanılacak dil seçimini yapabilirsiniz.

LibreOffice uygulamanızda gömülü diler arasında Türkçe yazım denetimi için “Zemberek Türkçe İmla Denetimi” eklentisi yoksa “Araçlar/Dil/Daha Fazla Sözlük” komutu ile http://www.libreoffice.org sitesinin sözlük eklentileri sayfasına erişebilirsiniz. Buradan indirdiğiniz sözlük eklentisini “Araçlar/Eklenti Yöneticisi” penceresinden “Ekle” butonuna basarak indirdiğiniz eklentiyi kurabilirsiniz. LibreOffice Writer uygulamasını tekrar başlattığınızda imla denetiminin yapıldığını göreceksiniz.

Araçlar/İmla Denetimi ve Dilbilgisi (F7)” seçeneği ya da hatalı yazılmış bir kelimede sağ tuşa basarak gelen menüden “İmla Denetimi ve Dilbilgisi” ile tüm metnimizi yazım denetiminden geçirebiliriz.(Resim 38)


İmla denetimi penceresinde, belgedeki hatalı kelime kırmızı renkte gösterilir ve doğru olabilecek kelimeler önerilir. Varsa doğru kelime seçilir yoksa elle düzenlenerek “Değiştir” butonuna basılır. İmla denetimi otomatik olarak bir sonraki hatalı kelimeye konumlanacaktır. Hatalı kelimenin belgede tekrar ettiği düşünülüyorsa “Tümünü Değiştir” butonu kullanılabilir.

Otomatik Düzelt” butonu ile hatalı kelime ve doğru yazılış şekli otomatik düzeltme listesine eklenebilir. Böylece aynı hatalı kelimeyi yazdığımızda Writer otomatik olarak hatalı kelimeyi düzeltecektir.

Doğru yazdığımız bir kelime karşımıza hatalı olarak geliyorsa “Bir kere yoksay” ve ”Hepsini yoksay” butonları ile kelime atlanabilir. “Ekle” butonu ile bu kelimeyi sözlüğe ekleyerek bir daha karşımıza hatalı olarak gelmemesini sağlayabiliriz.

Seçenekler” butonu ile kullanılacak sözlük seçimleri ve yazım denetimi seçenekleri ayarlanabilir. (Resim 39)


Belgemiz farklı dillerde metinler içeriyorsa metinleri seçerek seçimlere göre farklı dillerde imla denetimi yapabiliriz.


Bir belgede farklı sözlüklerle imla denetimi yapmak istiyorsanız “Biçemler ve Biçimlendirme” penceresini kullanabilirsiniz. Bir biçem üzerinde sağ tuşa basarak “değiştir” seçeneği ile “Yazı tipi” sekmesi altından dil seçimi yapabilirsiniz.

Araçlar/Dil/Eş Anlamlılar” seçeneği ile bir kelimenin eş anlamlılarını görüntüleyebilirsiniz.

Araçlar/Dil/Hecele” ile satır sonunda kelimelerin hecelenmesini sağlayarak özellikle dar sütun yazımlarında daha düzgün bir metin görüntüsü elde edebiliriz.

Otomatik Düzeltme Seçenekleri

Yazım esnasında sık yapılan kelime yanlışları otomatik olarak doğrusuyla değiştirilir. Bunun için kelimenin hatalı ve doğru yazılışının otomatik düzelt listesinde olması gerekmektedir.

Sık kullandığınız uzun metinleri kısaltılmış şekilde “değiştir” listesine ekleyebilirsiniz. Örneğin soru bankası belgesi hazırlıyoruz ve her sorunun altına cevap şıkkı başlıklarını yazmamız gerekiyor. Her soru cevabın da cevap şıkkı başlıklarını yazmak yerine resimde gördüğünüz gibi bunu “cvp” olarak otomatik düzeltme listesine ekleyebiliriz. Böylece Writer “cvp“ yazdığımızda bunu otomatik olarak


A_) B_)C_) D_)E_)


şekline dönüştürecektir. (Resim 40)


Biçimlendirilmiş metin ve tabloları da otomatik düzeltme listesine ekleyebilirsiniz. Bunun için biçimlendirilmiş tablo ya da metni seçerek “Araçlar/Otomatik Düzeltme Seçenekleri” penceresini açın ve değiştir kutucuğuna kısa bir kod girerek “yeni” butonuna basın.

Belge Görünümünün Ayarlanması

Belgenin Sayfa düzeni (yazdırma düzeni) görünümü ve Web düzeni görünümü görünüm menüsünden uygun seçenek seçilerek görüntülenebilir.

Yakınlaştırma oranı için “Görünüm/Yakınlaştır” seçeneği ya da “Durum Çubuğu”nu kullanabilirsiniz.

Belgenizi “Görünüm/Tam Ekran (Ctrl + Shift + J)” ile tam ekran olarak görüntüleyebilir, ESC tuşu ya da ekrana gelen “Tam Ekran” butonu ile normal görünüme dönebilirsiniz.
Biçimlendirme İşlemleri

 • Metin Biçimlendirme
 • Karakter Biçimlendirmek
 • Paragraf Biçimlendirmek
 • Madde İmli ve Numaralı Listeler Oluşturma
 • Madde İmleriyle Liste Oluşturmak
 • Numaralı Liste Oluşturmak
 • Sekme Duraklarını Ayarlama
 • Sütunlar
 • Yeni Bölüm Ekleme ve Biçimlendirme
 • Sayfa Biçimlendirme
 • Kapak Sayfası Oluşturmak
 • Üst Bilgi ve Alt Bilgi Eklemek
 • Sayfa Numaraları Vermek
 • Belgeye Dipnot ve Sonnot Eklemek
 • Dipnot ve Sonnotların Biçim Özelliklerini Değiştirmek

Metni Biçimlendirmek

Karakter Biçimlendirmek

* Font belirleme


LibreOffice Writer
* Yazıtipi biçemi


LibreOffice Writer
* Metin boyutu


LibreOffice
* Yazı rengi


LibreOffice
* büyük harf/küçük harf yazım modu


LibreOffice
* Metni kabartma


LibreOffice
* Metnin anahat çizgileriyle yazma


LibreOffice
* Metni gölgeleme


LibreOffice
* Metne yanıp sönme efekti


LibreOffice
* Metni gizleme


LibreOffice
* Metnin üstünü çizme


LibreOffice
* Metnin üzerini çizme


LibreOffice
* Metnin altını çizme


LibreOffice
* Metne zemin rengi verme


LibreOffice
* Metni üst simge yapma


LibreOffice©
* Metni alt simge yapma


LibreOffice©
* Metni döndürme


LibreOffice
* Metnin karakter aralığını belirleme


LibreOffice

Belgemizde farklı fontlar kullanmak ve metnimizi vurgulamak için “Biçim/Karakter” seçeneğini kullanırız.

Paragraf Biçimlendirmek

 • Paragrafların sol/sağ ve ilk satır girintisi belirleme,

Aktif paragrafınızın girintilerini yatay cetvel üzerindeki girinti göstergelerini sürükleyerek de gerçekleştirebilirsiniz.


Paragrafların ilk satırını genellikle Tab(sekme) tuşu ile girintileriz. Ancak bu yöntemi, birkaç sayfa dan oluşan belgeler için uygun olsa da çok daha uzun belgelerde kullanmamak yararınıza olacaktır.


 • Paragraflar arası mesafe,

Yine dilekçe gibi kısa belgelerde paragraflar arasında “Enter” tuşu ile mesafe bırakmak sakıncalı olmasa da uzun belgelerde paragraflar arasında enter tuşu ile aralık bırakmak belgeyi düzenlerken sıkıntı yaratabilir.

 • Satır aralığı,

Belgenizde paragraf satır aralıklarını tek, 1,5, çift ya da orantılı seçeneği ile belirleyebilirsiniz.

 • Paragrafların hizalanma biçimi,

Paragrafların sol, sağ, orta ya da iki yandan hizalanması yapılır.


Writer'da paragrafınızın son satırını paragraftan bağımsız olarak ayrıca hizalayabilirsiniz. Paragrafın iki yandan hizalanması için Writer kelimelerin arasındaki mesafeyi açarak hizalama yapar. Ancak bazı durumlarda, özellikle de sütun yazımında bir satıra bir kelimenin denk gelmesinden kaynaklı hizalama düzgün olmaya bilir. Bu durumlarda “Tek sözcüğü genişlet” seçeneğiyle harflerin arasının açılarak iki yandan hizalanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu durum “Araçlar/Dil/Hecele” seçeneğiyle de çözülebilir.

 • Metin akışlarında paragraf davranışları,
  Sayfa geçişlerinde paragrafların bölünmemesini ya da bölünüyorsa bölünebilme satır sayısı hassasiyetini ayarlayabilirsiniz.
 • Paragraf başlangıç karakterini büyütmek,
  Paragraf vurgulamak ya da estetik bir görünüm için paragrafınızın başlangıç karakterini büyütebilirsiniz.
   • Büyütülecek karakter sayısı,
   • Kaç satır boyutunda olacağı,
   • Büyütülen karakter yazıtipi,
   • Paragraf metni ile aradaki mesafe,

seçimleri belirlenebilir.

 • Paragraf zeminini vurgulamak,
  Paragrafı vurgulamamanın etkin ve sık kullanılan bir yöntemidir.
   • Zemin rengi seçebilir,
   • Zemine resim konulabilir.
 • Paragraflar için kenarlık çizgisi belirleme,
  Paragrafları vurgulamanın bir yöntemi de paragrafları kenarlık çizgileriyle belirtmektir. Bu işlemde çizgi biçim, rengini belirleyebilir metnin kenarlık çizgisinden uzaklığını ayarlayabilirsiniz.

Madde İmli ve Numaralı Listeler Oluşturma

Paragraflarınızı yazdıktan sonra seçerek numaralı liste ya da madde imiyle işaretleyebileceğiniz gibi yazmaya başlamadan önce de belirleyebilirsiniz. Enter tuşuna bastığınızda bir sonraki liste metni için numara ya da madde imi otomatik konulur. Madde imi ya da numarayı kaldırmak için backspace (geri) tuşuna basabilirsiniz.


Madde İmleriyle Liste Oluşturmak

Sıralı bir akış şeklinde olmayan listeleriniz için “Biçim/Madde İmleri ve Numaralama” penceresindeki “Madde işaretleri” ya da “Grafik” sekmelerini kullanarak madde imi belirleyebilirsiniz.


 • Kullanmak istediğiniz madde imi madde işaretleri ya da grafik sekmesindeki listesinden seçebilirsiniz. Kullandığınız madde imini “seçenekler” sekmesi altındaki “karakter” butonu ile ekrana gelen simge listesinden değiştirebilirsiniz.
Grafik sekmesini kullanarak bir madde imi kullandıysanız “seçenekler” altındaki “seçim” butonuyla kendi çizdiğiniz bir resim ile madde imini değiştirebilirsiniz. 
Madde iminin konum ve metnin madde imine olan mesafesini konum sekmesinden ayarlayabilirsiniz.
Madde iminin boyut ve hizalanma biçimini yine seçenekler ile ayarlamanız mümkündür.
Bir maddenin alt maddesini girmek için Tab tuşunu kullanabilir ya da seçenekler sekmesinden düzeyini belirleyebilirsiniz.
Numaralı Liste Oluşturmak

Sıralı listeleriniz için 1,2,3..., a,b,c.. gibi numaralandırma seçenekleri için “Biçim/Madde İmleri ve Numaralama” penceresindeki “Numaralama türü” sekmesini kullanabilirsiniz. 1. Bir paragrafa 1. ile başlarsanız Enter tuşu ile paragrafı bitirdiğinizde sonraki paragrafın da otomatik olarak 2. şeklinde devam ettiğini görürsünüz.
  Numaralı listenize numaralandırılmamış bir metin eklemek için bir, numaralı listeyi sonlandırmak için iki defa Backspace tuşuna basabilirsiniz. (bu metin tek backspace ile girilmiştir)
  1. Alt madde girmek için Tab tuşunu kullanabilir ya da Seçenekler sekmesinden düzey belirleyebilirsiniz. (bu maddenin düzeyi 2)
  2. Numaralı listede istediğiniz numaranın üstünde farenin sağ tuşuna basarak numaralandırmayı baştan başlatabilirsiniz. (bu madde de uygulanmıştır.)
  3. Numaralandırmanın başlangıcını belirlemek için seçenekler altındaki “Burdan başla” değerini değiştiriniz. (Resim 48)


 1. Madde numarasından önce ya da sonra gelecek ifadeyi Madde işaretleri ve numaralandırma penceresinde seçenekler altından belirleyebilirsiniz.
  (“Madde 1” ya da “1. madde” gibi )
 2. Numaralı listenizin numara yazım sitilini karakter biçemlerini kullanarak değiştirebilirsiniz.(Resim 48)

Numaralı listenizde alt alta farklı düzeyler var ise başlık numaralandırmada değineceğimiz “Anahat” sekmesini kullanabilirsiniz. (Resim 49)


Sekme Duraklarını Ayarlama

Sekme(Tab) tuşuna bastığınızda imlecin satır üzerinde konumlanacağı noktayı ve bu noktada metnin hizalanma biçimini “Biçim/Paragraf/Sekmeler” ile belirleyebilirsiniz. Aktif satırda herhangi bir sekme durağı tanımlanmamışsa imleç varsayılan sekme değeri kadar sağa kayar. Varsayılan sekme aralığı “Araçlar/Seçenekler/LibreOffice Writer/Genel” penceresinden değiştirilebilir. Sekme duraklarını bir örnekle açıklayalım...


Şekilde gördüğünüz gibi listeyi Writer ile hazırlayalım. Listemizde 2, 4, 12 ve 15 de sekme durakları kullanıldığı görülmektedir. SıraNo ve ürün adı soldan, fiyat sağdan, Kdv ise sayının tam kısmına göre (ondalık) hizalanmış ve listenin sütun verileri arasında doldurma karakteri kullanılmıştır.


Biçim/Paragraf/Sekmeler” Ekranını (Resim 51) açtığımızda, tab tuşunun imlecin konumlanacağı nokta girilir ve bu noktadaki hizalama, bu noktanın önüne gelecek doldurma karakteri belirlenerek “yeni” butonuna basılır. Diğer noktalar için de aynı işlem uygulanır.

Ondalık hizalama seçeneğinde istediğiniz bir karakteri belirleyerek o karaktere göre hizalama yapabilirsiniz.

Sekme duraklarını, yatay ve dikey cetvelin kesişim noktasından hizalamayı ayarladıktan sonra yatay cetvelde imleci konumlandırmak istediğiniz noktaya fare ile tıklamak suretiyle de koyabilirsiniz. Bir sekme durağını kaldırmak için de sekmeyi fare ile hafifçe aşağı sürüklemeniz yeterlidir.

Sekmeleri cetveli kullanarak konumlandırıyorsanız doldurma karakteri için konumlandırdığınız sekmeye çift tıklayarak sekmeler penceresini ekrana getirebilirsiniz.

Özellikle sadece soldan hizalı sekmelerden oluşan listelerde sekme durağı kullanmak yerine bu tarz listeler oluştururken birkaç defa “Tab” tuşuna basarak metinleri alt alta getirme yönteminin kullanımı alışılagelmiştir. Ancak bu yöntemin metin düzenleme işleminde sizi sıkıntıya sokacağını unutmayınız. Listenizi oluştururken diğer sütun sınırını aşacak beklediğinizden uzun bir metinle karşılaşmanız ya da liste metinlerinin yazı boyutunu arttırmanız liste verilerinizin içe içe girmesi ve kaymasına neden olacaktır. Böyle bir durumda listenizi sekme duraklarıyla oluşturduysanız liste seçili iken yatay cetvel üzerinde ilgili sekmeyi sola sağa sürükleyerek tüm liste verilerinizde sütunlar arasını açabilirsiniz.

Sütunlar

Belgenizin sütun sayısını değiştirmek için;

 • Sütun sayısını belirle,
 • Sütun genişlikleri ve sütunlar arası mesafeyi ayarla,
 • Sütunlar arası ayraç (çizgi) kullanılacaksa;
  • Çizgi biçemi,
  • Çizgi kalınlığı,
  • Çizgi boyutunu,
  • Çizgi hizalanma biçimini (üst/orta/alt)
  • Çizgi rengini ayarla,
 • yapılan değişikliklerin uygulanacağı bölümü belirle,
  adımlarını kullanabilirsiniz.

Ancak sütunlar ile çalışırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.


Hali hazırda yazmakta olduğunuz belgede bulunduğunuz noktadan itibaren sütün sayısını değiştirmek istiyorsunuz. Bu durumda “Ekle/Bölüm/Sütunlar” seçeneğini kullanmanız gerekmektedir.

Belgenizin tüm metni yerine sadece bir bölümünün sütun sayısını değiştirmenizin bir yöntemi de metnin o bölümünü seçerek sütun sayısını değiştirmenizdir. Ancak bu durumda da sütunlarınız eşit sayıda satırlardan oluşacaktır. Oluşturduğunuz sütunların satır uzunlukları farklı ise “Ekle” menüsündeki “Elle sonlandır” seçeneğinden ”sütunu sonlandır” komutunu kullanmalısınız.

Yeni Bölüm Ekleme ve Biçimlendirme

Sütunlar örneğinde de gördüğümüz gibi belgelerimizin tüm sayfaları hatta bir sayfanın tamamımı aynı biçimde olmaz. Bir takım işlemlerde belge üzerinde farklı bölümler oluşturma gereği duyarız. Belgenizde farklı bölümlerle çalışırsanız;

 • Girintileri,
 • Sütunları,
 • Zemin rengini,
 • Dip not ve son notları

Tüm belgeden bağımsız olarak değiştirilebilir.Bölüm oluştururken, “Bağlantı” seçeneği ile farklı bir dosyanın içeriğini bölüme ilave edebilirsiniz. Böylece kaynak dosyada yaptığınız değişikliklerin belgenizde de güncellenmiş olacaktır.

Sayfa Biçimlendirme

Belgemizin varsayılan sayfa biçeminin

 • Kağıt boyutu,
 • Kağıdın yatay/dikey yönlendirilmesi,
 • Kağıt kaynağı,
 • Belgenin kenar boşlukları,
 • Belgenin ön sayfa, arka sayfa ya da her ikisini içerip içermediği,
 • Sayfa numaralandırma biçimi,
 • Sayfa zemin rengi,
 • Üst/alt bilgilerin konum ve biçimlendirilmesi,
 • Sayfa kenarlıklarının biçimlendirilmesi,
 • Belgeni sütun biçimi,
 • Dipnot biçimleri

ayarlarını değiştirmemizi sağlar.


Arkaplan sekmesini kullanarak belgenizde sayfa zemini olarak resim yerleştirebilirsiniz.


Yukarıda madde olarak geçtiğimiz üst/alt bilgi, dipnot ve kenarlık biçimlendirme işlemlerine kendi konu başlıklarında değineceğiz.

Kapak Sayfası Oluşturmak

Belgemize bir ya da daha fazla sayfadan oluşan kapak sayfası eklemek ve biçimlendirmek için “Biçim/Ön sayfa” seçeneğini kullanırız.Kapak sayfası eklemek ya da mevcut sayfaları kapak sayfasına dönüştürmek için kullanılır.

Bu seçenekle;

 • Kapak sayfalarının sayısı,
 • Kapak sayfalarının konumu,
 • Kapak sayfası numaralandırma biçim ve başlangıcı,
 • Belgenin diğer sayfalarının başlangıç numarası

belirlenebilir.

Üst Bilgi ve Alt Bilgi Eklemek

Belgenize, tüm sayfalarda görüntülenmesini istediğiniz bilgiler eklemek isteyebilirsiniz. Bunlar adınız, Şirket bilgileriniz, şirket logonuz, belgenizde işlediğiniz konu, sayfa numarası gibi bilgiler olabilir. (Örnek olarak şuan okumakta olduğunuz belgenin üst ve alt kenar boşluklarına göz atabilirsiniz.)

Üst ya da Alt bilgi eklemek için tek yapmanız gereken “Ekle” menüsündeki “Üst bilgi/Alt bilgi” seçeneklerinin altından tüm belge, varsayılan, ilk sayfa, dizin ya da kendi oluşturduğunuz sayfa biçemlerini tercihinize göre onaylamaktır.

Üst bilgi ya da Alt bilgi eklemek için belgenizin üst/alt kenar boşluklarına tıkladığınızda karşınıza gelen “üst/alt bilgi (varsayılan) +” butonunu da kullanabilirsiniz.

Bir üst ya da alt bilgiyi düzenlemek için de çift tıklamanız yeterli olacaktır.

Üst/alt bilgilerinizi soldan, ortadan ya da sağdan hizalı yapmak için “tab” ya da “sol/sağ” yön tuşlarını kullanabilirsiniz.

Üst/Alt bilgi biçimlendirmesi için “Biçim/sayfa” penceresindeki “Üstbilgi/Altbilgi” sekmelerini kullanabilirsiniz.


 • Sol/sağ içerik aynı” onayını kaldırırsanız tek/çift numaralı sayfalara (ön/arka) farklı üst/alt bilgi verebilirsiniz.
 • Üst/alt bilgilerin kenar boşluklarını ve yüksekliklerini ayarlayabilirsiniz. Aynı işlem cetveller üzerinden de gerçekleştirilebilir.
 • Yüksekliği otomatik olarak ayarla” seçeneğiyle üst bilginizin normal belge metniyle iç içe girmesini engelleyebilirsiniz.
 • Daha fazla” butonuyla üst alt bilginize zemin vurgusu ve kenarlık çizgisi koyabilirsiniz.

Sayfa Numaraları Vermek

Belgenizi, üst ya da alt bilgiyi aktif hale getirdiyseniz “Ekle/Alanlar/Sayfa Numarası” seçeneği ile numaralandırabilirsiniz.

 • Belgenizin sayfa numarası biçimi için “Biçim/sayfa” seçeneğini kullanarak değiştirebilirsiniz.
 • Belgenizin kapak sayfalarını farklı biçimde numaralandırmak istiyorsanız “Biçim/Ön Sayfa” seçeneğini kullanmanız gerektiğini unutmayınız.
 • Ekle/Alanlar/Sayfa Sayısı” ile sayfa numarası yanına toplam sayfa sayısını da ekleyerek “82/149” biçiminde numaralandırma yapabilirsiniz.

Belgeye Dipnot ve Sonnot Eklemek

Belgenizde bir metinle ilgili açıklamada bulunmak ya da kaynak belirtmek istiyorsanız “Ekle” menüsünden “Dipnot/Sonnot” seçeneğini kullanabilirsiniz.


 • Dipnotlar<ref name="ftn2">Dipnot sayfada geçen metinle ilgili açıklamalar için kullanılır.</ref> genellikle kısa açıklamalarda kullanılır ve sayfa sonuna, sonnotlar ise genellikle kaynakça göstermek için belge ya da bölüm sonuna eklenir.
 • Dipnot ya da sonnotlar otomatik olarak numaralandırılır. Arzu ederseniz numaralandırma yerine özel karakterlerle de işaretleyebilirsiniz.
 • Dipnot/sonnot eklediğimizde imlecin bulunduğu noktaya başvuru karakteri<ref name="ftn3">Dipnot ya da sonnot için seçtiğimiz numaralandırma/işaretleme karakteri</ref> konulur ve imleç açıklama girmemiz için sayfa sonu ya da sonnot için belge sonuna konumlanır.


Eklediğiniz bir dipnot ya da sonnotu kaldırmak için başvuru karakterini silmeniz yeterlidir.
Belgenizde bölümler oluşturmuşsanız dipnotlarınızı sayfa sonu yerine bölüm metni bitimine, sonnotlarınızı da belge sonu yerine bölüm sonuna konumlandırabilirsiniz.

Bu işlem için “Biçim/Bölümler” penceresinden “Seçenekler” butonunu kullanabilir ya da “Ekle/Bölüm” ekranında bu ayarları girebilirsiniz. (Resim 58)


Dipnotlar için “Metin sonunda topla” seçeneğini onayladığınızda açıklama metni, bölüm bir sonraki sayfaya taşmadığı takdirde bölümün sonuna; aksi takdirde sayfa sonuna konumlanır.

İstediğiniz bölümlerde dipnot ve sonnotlar için farklı numaralandırma biçimi uygulayabilir, başlangıç numarası belirleyebilirsiniz.

Numara biçimi önünde/sonunda ifade kullanabilirsiniz ( “DipNt : 1 _)” gibi).

Dipnot ve sonnotların konum, arkaplan vurgusu, ayırıcı çizgisi biçimini değiştirebilirsiniz. Bu konu için “Biçemler ve Biçimledirme” başlığını inceleyiniz.Metinlerle Çalışmak


 • Belgenin Konu Başlıklarını Belirlemek
 • Başlıkları Numaralandırmak
 • Başlıkları Biçimlendirmek
 • İçindekiler Sayfası Oluşturmak
 • Alfabetik Dizin Ekleme
 • Tablo, Resim ve Nesne Dizinleri Eklemek
 • Kullanıcı Tanımlı Dizinler Eklemek
 • Kaynakça Oluşturmak

Belgenin Konu Başlıklarını Belirlemek

Kısa belgelerimizde konu başlıklarını belirlemek/vurgulamak için genellikle başlık olacak metnin boyutunu büyütür, kalın yazar ya da rengini değiştiririz. Ancak kitap yazmak gibi uzun belge çalışmalarımızda başlıklar için bu şekilde bir yöntem kullanamayız. Bu şekilde çalışmak, aynı derecedeki başlıkların biçim özelliklerinin farklı olması gibi bir hataya düşürebileceği gibi her başlığa biçim uygulamak zaman kaybına sebep olacaktır. Hele ki belirli bir dereceye sahip başlığın biçim özelliklerini sonradan değiştirmeye karar vermek bu zaman kaybının hat safhaya ulaşmasına sebep olacaktır. En önemlisi ise başlıklarınız yerine başlık görünümlü biçimlendirilmiş metinler kullandıysanız belgenizin içindekiler sayfasını da elle yazacaksınız demektir.

Öyleyse ne yapmalıyız?

Belgemizde işlediğimiz konunun başlıklarını, biçimlendirme araç çubuğundaki “Biçemi Uygula” listesinden doğru başlık derecesini seçerek belirtmeliyiz. Bu durumda başlığınızın seçtiğiniz dereceye göre otomatik olarak biçimlendirildiğini göreceksiniz. Bir başlık derecesin biçemini değiştirdiğimizde belgenin tamamında aynı dereceye sahip başlıkların biçemi aynı şekilde değişir. Bu konuyla ilgili olarak biçemler ve biçimler konusunda detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

“Biçemi uygula” listesinde 3. derecenin altındaki başlıklar kullanılıncaya kadar görüntülenmezler. Dolayısıyla alt başlıklarınız 4. dereceye ulaştığında Biçim menüsünden “Biçemler ve biçimlendirme” ile daha alt başlık biçemlerini kullanabilirsiniz.

Belgenizi yazarken başlık tanımlama işleminin sizi yavaşlatmaması için klavyeden Ctrl tuşu ile başlık derecesine göre ilgili rakama basabilirsiniz. Örneğin bulunduğunuz paragrafın biçemini Ctrl + 1 ile birinci derece başlık, Ctrl + 4 ile dördüncü derece başlığa dönüştürebilirsiniz.

Başlık biçemi bir paragraf biçimi olduğundan biçemi uygulamadan önce başlığı seçmenize gerek yoktur.


Belgenizin başlıklarını biçemi uygula ile belirlediyseniz belgenizde konuların yerlerini değiştirmek için başlıkları taşımanız yeterlidir.

Başlıklarınızın ve dolayısıyla konuların belge üzerindeki sırasını değiştirmek için “Görünüm” menüsünden “Gezgin” penceresini kullanabilirsiniz.

Şekilde, 1 ile işaretlemiş butonlarla konuların sırasını değiştirebilirsiniz. Pencerede tüm başlıklarınız görüntülenmiyorsa herhangi bir başlığın üstünde sağ tuşa basarak “anahat düzeyi” ile kaçıncı dereceye kadar başlıkların görüntüleneceğini belirleyebilirsiniz. Gezgin penceresinden başlıkları doğru derecelendirip derecelenmediğini net olarak görüntülenebilir. Yanlış derecelendirilmiş bir başlık şekilde 2 ile gösterilen butonlarla derecelendirilebilir. Bir başlığın derecesini arttırdığınızda ya da azalttığınızda alt başlıkların derecesi de otomatik olarak artar ya da azalır.

Başlıkları Numaralandırmak

Belgenizin konu hiyerarşisinin takibi için başlıklarınızı numaralandırabilirsiniz. Bunun için herhangi bir başlık metni üzerinde iken “Biçim” menüsündeki “Madde imleri ve numaralandırma” penceresinden “Anahat” sekmesi altından bir numaralandırma biçimi seçmeniz yeterlidir. (Resim 61)


Başlıkları Biçimlendirmek

Belgemizin başlıklarını belirlediğimizde başlıkların derecelerine göre farklı biçimlerde yazıldığını görürüz. Bu başlıkların yazım biçimini “Biçim/Karakter” seçeneği ile istediğimiz biçime çeviremeyiz.

Belgemizde belirli bir derecedeki başlığın biçimini değiştirdiğimizde tüm belgede aynı dereceye sahip başlıkların aynı biçimde değişmesi gerekir.

Bu şekilde başlık biçimlendirme için;

 1. “Biçim/Biçemler ve Biçimlendirme” penceresini açın,
 2. Paragraf biçimleri listesinden değiştirmek istediğiniz başlık derecesinin üzerinde farenizin sağ tuşuna basarak menüden “değiştir” seçeneğini tıklatın.

Bu şekilde biçimlendirme ile başlıklarınızı derecelerine göre farklı karakter özelliklerinde yazabilir, başlıklarınızı kenarlık çizgileri ya da zemin renkleriyle vurgulayabilirsiniz. Biçem değiştirme ile ilgili 81. sayfadaki “Biçemleri Özelleştirmek” konusunu inceleyebilirsiniz.

İçindekiler Sayfası Oluşturmak

Belgenizi başlık biçemlerini kullanarak oluşturduysanız, imlecinizin bulunduğu konuma belgenizin içindekiler sayfasını “Ekle” menüsünden “Dizinler ve Tablolar/Dizinler ve Tablolar” seçeneğiyle ekleyebilirsiniz.

 • Ekleyeceğiniz içindekiler dizininize istediğiniz bir ifadeyi başlık olarak verebilirsiniz.
 • Tüm belgeniz gibi sadece belirli bir bölümün de içindekiler sayfasını oluşturabilirsiniz.
 • İçindekiler sayfasında, kullandığınız tüm başlıklar yerine belirli bir düzeye kadar olan başlıkları görüntüleyebilirsiniz.
 • “Elle yapılan değişikliklere karşı korumalı” onayını kaldırırsanız içindekiler sayfasını ekledikten sonra üzerinde elle düzenleme yapabilirsiniz.
 • “Anahat” seçeneği içindekiler sayfanızın başlık derecesine göre girintili ve daha anlaşılır olmasını sağlar.
 • “Dizin işaretleri” seçeneği ile başlıklar haricinde elle girmiş olduğunuz dizin girdilerini içindekiler sayfasına ekleyebilirsiniz. Dizin girdileri ekleme ile ilgili “Dizinler ve Tablolar” altında “giriş” (sayfa 72 resim 63) ya da “alfabetik dizin ekleme” konularını inceleyebilirsiniz.


İçindekiler sayfasını ekledikten sonra belgenizde değişiklik yapmışsanız içindekiler sayfasının üzerinde farenizin sağ tuşu ile ekrana gelen menüden “Dizin/Tablo Güncelle” komutunu uygulayınız. Yine farenizin sağ tuşu ile içindekiler sayfasını düzenleyebilir ya da silebilirsiniz.

Alfabetik Dizin Ekleme

Alfabetik Dizin; belgede, hakkında açıklama yapılmış önemli konuların/ifadelerin bulunduğu sayfaların, sayfa numaralarını alfabetik biçimde listeleyen dizindir ve genellikle belge sonunda bulunur. Fihrist ya da indeks olarak da adlandırılabilir.

Belgenin hakkında açıklama yapılmış ifadeler “Ekle/Dizinler ve Tablolar/Giriş” seçeneği ile dizin girdisi olarak işaretlenmelidir. (Resim 63)


 • Dizin” listesinden girdinin ekleneceği dizin seçilir. Girdi, “alfabetik dizin”, “içindekiler dizini” ya da “kullanıcı tanımlı” bir dizine eklenebilir.
 • Girdiyi işaretlemek için “Dizin Girişi Ekle” penceresi açık iken girdi olarak eklenecek metni seçin ve ardından “giriş” kutucuğuna tıklatın. Bu durumda seçtiğiniz metin giriş kutucuğuna yazılacaktır. Arzu ederseniz bu metni dizinde görünmesini istediğiniz ifade ile değiştirebilirsiniz.
 • 1. anahtar ve 2. anahtar alanları ile dizin verilerinizi gruplandırarak daha anlaşılır bir dizin oluşturabilirsiniz. Örneğin Pardus ile ilgili bir kitap yazdınız ve içeriğinde LibreOffice konularını da işlediniz. Girdileri işaretlerken 1. anahtar değer olarak LibreOffice; 2. anahtar değere de Writer girdiniz. Bu durumda dizininiz oluşturulurken LibreOffice girdileri kedi arasında alfabetik, Writer girdileri de LibreOffice altında yine kendi arasında alfabetik olarak gösterilecektir.
 • Ana giriş” onay kutusunu işaretlediğiniz girdilerin sayfa numaraları daha belirgin olarak gösterilecektir.
 • Tüm eş metinlere uygula” seçeneği girdinizin belge üzerinde tekrarladığı tüm sayfa numaralarını dizininizde gösterir.


*


Eklediğiniz bir dizin girdisini silmek ya da düzenlemek için dizin girdisi üzerinde farenizin sağ tuşuna basarak “Dizin Girdisi” seçeneğini seçin.


 • İleri/geri butonları ile girdiler üzerinde hareket ederek girdi düzenleme ya da girdi silme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Girdilerin belirlenmesi tamamlandıktan sonra “Ekle/Dizinler ve Tablolar/Dizinler ve Tablolar” ekranında tür “Alfabetik Dizin” olarak seçilerek dizin biçimi ayarlanır. (Sayfa 71 Resim 62)
 • Dizin ismi girilir,
 • “Dizin/tablo oluştur” listesinden tüm belge ya da bölüm için dizin oluştur seçimi yapılır.
 • Dizinin eklendikten sonra elle düzenlemeye açık olup olmaması “Elle yapılan değişikliklere karşı korumalı” onayı ile ayarlanır.
 • Dizinin sıralama dili ve anahtar türü belirlenir.
 • Girişler” sekmesinden alfabetik dizinin yapı ve biçimini ayarlayabilirsiniz.
  • Her bir girdi derecesi için E (girdi metni), T ((Tab) doldurma karakteri), # (sayfa numarası) biçimledirmesi yapabilirsiniz.
  • Alfabetik sınırlayıcı” ile dizinin başlangıç karakterleri başlık olarak görüntülenebilir.
 • Arkaplan sekmesiyle dizin zemin vurgusunu (renk/grafik) ayarlayabiliriz.


*


Alfabetik dizin listesini ekledikten sonra belgenizde değişiklik yapmışsanız Alfabetik dizin üzerinde farenizin sağ tuşu ile ekrana gelen menüden “Dizin/Tablo Güncelle” komutunu ulayınız. Yine farenizin sağ tuşu ile dizininizi düzenleyebilir ya da silebilirsiniz.

Tablo, Resim ve Nesne Dizinleri Eklemek

“Dizinler ve Tablolar” penceresinde tür listesinden “Resim Dizini”, “Tablo Dizini”, “Nesne Dizini” seçimine göre belgenize tablo, resim gibi nesnelerin bulundukları sayfaların numaralarını gösteren dizinleri ekleyebilirsiniz.


Resim, Tablo, Nesne dizinlerinin eklenebilmesi için “Ekle/Başlık” seçeneği ile her öge etiketlenmelidir. İncelemekte olduğunuz bu belgede resim ve tabloların altındaki etiketlere dikkat ediniz.
*


Dizin listesini ekledikten sonra belgenizde değişiklik yapmışsanız dizin üzerinde farenizin sağ tuşu ile ekrana gelen menüden “Dizin/Tablo Güncelle” komutunu uygulayınız. Yine farenizin sağ tuşu ile dizininizi düzenleyebilir ya da silebilirsiniz.

Kullanıcı Tanımlı Dizinler Eklemek

Belgenizde dizin girdilerini belirlerken dizin türünü “Kullanıcı Tanımlı” olarak seçebilir ya da yeni bir tür oluşturabilirsiniz.

Girdileri eklenmiş kullanıcı tanımlı dizinleri de belgeye yine “Ekle/dizinler ve Tablolar” ile ekleyebilirsiniz.


Kaynakça Oluşturmak

Belgeye kaynakça eklemek için öncelikle “Ekle/Dizinler ve Tablolar/Kaynakça girişi” ile kaynakça verileri girilir.


Kaynakça verileri belge içeriğinde tutulabileceği gibi bir veritabanından da alınabilir.

“Kaynakça veritabanından” seçeneğini seçerseniz “Düzenle” butonu ile verileri değiştirebilirsiniz. “Belge içeriğinden” seçimini kullanarak “Yeni” butonu ile kaynakça verilerini girebilirsiniz. (Resim 66)


Kaynakçanın belirli verileri girildikten sonra resim 66'de görüldüğü gibi “Kısa ad” listesinden veri seçilerek “Ekle” butonuna basılır. Bu şekilde kaynakça verileri eklendikten sonra “Ekle/ Dizinler ve Tablolar/ Dizinler ve Tablolar” penceresinde tür “kaynakça” olarak seçilir. Kaynakçamız aşağıdaki gibi belgemize eklenecektir.Biçemleri Kullanmak

 • Biçemleri Uygulamak
 • Biçemleri Özelleştirmek
 • Biçem Oluşturmak

Biçemler ve Biçimlendirme

Biçem kavramını basitçe, “birden fazla biçim özelliğinin bir isim altında gruplandırılmış halidir” olarak tanımlayabiliriz. Böylece belgemizdeki karakter, paragraf, çerçeve, tablo ve listeleri biçemler oluşturarak ya da var olan biçemleri kullanarak görünümlerini kolayca değiştirebiliriz.

Biçem kavramını bir örnekle şöyle açıklayalım. Belgemizde vurgulamak istediğimiz metinleri yeşil zemin üstüne kırmızı renkte kalın ve altı çizgili olarak yazdığımızı varsayalım. Vurgulamamız gereken metni yazmamız gerektiğinde sürekli 4 ayrı işlem yapmak yerine bu yazım biçemine bir isim vererek ve yeri geldiğinde bu biçemi kullanarak aynı sonucu tek adımda elde edebiliriz.

Karakter biçemine verdiğimiz bu örnek gibi paragraf, sayfa ve listelerde de biçem oluşturabilir ya da hali hazırda var olan biçemleri kullanabiliriz.


Paragraf Biçemleri, paragrafın görünüşüne ilişkin metin hizalama, sekme durakları, satır aralığı ve kenarlıklar gibi tüm kavramları kontrol ederken, karakter biçimlendirmesini de içerebilir.

Karakter Biçemleri, yazınızın yazı tipi, metin boyutu ve yazının kalın, italik, altı çizgili yazılması gibi biçemlerdir.

Çerçeve Biçemleri, belgemize eklediğimiz Çerçeve, Etiket, Filigran, Formül, Grafik ve OLE nesnelerinin boyut, konum, metin dağılımı, kenarlık, arkaplan rengi gibi ayarlamalarını değiştirdiğimiz biçemlerdir.

Sayfa Biçemleri, belgemizin sayfa biçimleri, belgeye eklenmiş dizin, dipnot ve son notların biçem özelliklerini belirlediğimiz biçem listesidir.

Liste Biçemleri, madde işaretleri ve numaralı listelerin biçemlerini belirlemek için kullanılır.

Biçemler ve Biçimlendirme penceresindeki biçem listesini, pencerenin altındaki açılır listeden “kullanılan biçemler”, “özel biçemler” gibi seçeneklerle daha sade bir liste olarak görüntüleyebilirsiniz.

Biçemleri Uygulamak

Belgemizde bir metin üzerinde uygulanmış fakat tanımlanmamış bir biçemi başka bir metne aktarmak için Standart araç çubuğundaki biçimlendirme fırçasını (      ) kullanabiliriz. Bu işlem için;

 1. Biçem özelliğinin alınacağı konuma tıklanır,
 2. Biçimlendirme fırçasına tıklanır,
 3. Biçemin aktarılacağı metin alanı seçilir.


Biçemi birden fazla metne uygulamak istiyorsanız biçimlendirme fırçasına çift tıklayın ve biçemi aktarmak istediğiniz metin parçalarını seçin. Biçem aktarmayı sonlandırmak için ESC tuşuna basın ya da biçimlendirme fırçasını tekrar tıklatın.

Biçem Listesindeki tanımlı biçemleri uygulamak için ise;

 1. Belgede Kullandığınız ya da oluşturduğunuz biçemler Biçimlendirme Araç çubuğundaki biçemi uygula listesinde (Sayfa: 68, Resim: 59) görüntülenir. Kullanmak istediğiniz biçemi bu listeden tıklayarak seçili metne ya da aktif paragraf, sayfa, çerçeve ya da listeye uygulayabilirsiniz.
 2. F11 kısayol tuşu ya da (     ) butonu ile ekrana getirilen “Biçim/ Biçemler ve Biçimlendirme” penceresinden, biçemin uygulanacağı metin ya da konum belirlenerek ilgili kategori biçemleri listelendikten sonra;
  1. İlgili biçeme çift tıklayarak,
  2. “Doldurma Biçim Kipi” butonu aktif iken biçemin aktarılacağı metinleri seçerek
   biçem uygulanabilir.

Biçemleri Özelleştirmek

Belgenizde kullandığınız biçimleri değiştirmek isteyebilirsiniz. Biz buna genellikle belgemizi düzenlemek için ihtiyaç duyarız. Örneğin kitap yazdınız ve belgenizde paragraflarınızı iki yandan hizalamak ve ilk satır girintisi vermek istiyorsunuz ya da belgenizde metin gövdesinin gri renkte olmasını istiyorsunuz. Bu işlemleri belgenin tamamını seçerek tek hamlede yapmamız olası olmadığı gibi paragraf paragraf seçip yapmakta çok mantıklı olmayacaktır. Bu durumda yapmamız gereken sadece metin gövdesi olarak kullandığımız biçemi değiştirmek olacaktır. Biçemleri özelleştirmek ile ilgili başlıkları ve pencere görüntülerini biçimlendirme konusunda da inceleyebilirsiniz.

Yukarıda değindiğimiz tüm belgenin paragraflarını iki yandan hizalayarak ilk satır girintilerini ve paragraflar arası mesafe ile paragraf metinlerinin (Metin gövdesi) rengini değiştirelim. (Writer' da iki Enter tuşunun arası paragrafı ifade eder. Burada paragraf metninden kasıt ise şuan okuduğunuz bu yazı gibi gövde metnidir)

 1. Paragraf metni üzerinde iken “Biçemler ve biçimlendirme” penceresi açılır. Bu durumda bulunduğunuz konumun biçemi “Varsayılan”, “Metin gövdesi” gibi seçili olarak gelecektir.
 2. Biçeminizin üstünde farenizin sağ tuşuna basarak “Değiştir” seçeneğini tıklatın.
 3. İlk satır girintisi için ve paragraflar arası hizalama için “Girintiler ve Aralıklar” sekmesini açarak ilk satır değeri ve paragraf boşluklarını ayarlayın. (Resim 69)
 4. Paragrafların iki yana yaslanması için “Hizalama” sekmesini kullanın. (Resim 70)
 5. Paragraf metinlerinin rengi için “Yazı tipi efektleri” sekmesini açın. (Resim 71)

Bu biçemde yaptığımız değişikliklerin sadece imlecin bulunduğu konumda değil belgemizin tamamında uygulandığını görürüz.


Biçemler ve biçimlendirme penceresindeki bir biçemi, belgenizde seçtiğiniz bir metnin biçemi ile “Seçimden yeni biçem” listesinden “biçemi güncelle” seçeneği ile değiştirebilirsiniz.

Biçem Oluşturmak

Biçemler ve biçimlendirme konusuna giriş yaparken belirttiğimiz gibi belgemizde sık kullandığımız karakter, paragraf, liste gibi biçimlere bir isim vererek biçem olarak tanımlayabiliriz. Böylece birçok biçim özelliğini aynı anda uygulayabilir ve tüm belgede aynı biçem özelliğini kullanan metin ya da listeleri aynı anda değiştirebiliriz.

Biçem oluşturmak için biçem listesinde liste ögesi dışında bir konumda farenin sağ tuşuna basarak “yeni” seçeneğini seçebilirsiniz. Eğer bir biçemin üzerinde sağ tuşa basarak “yeni” seçeneğini seçerseniz o biçeme bağlı bir biçem oluşturursunuz.


Başka bir biçeme bağlı biçem oluşturduğumuzda ana biçemdeki değişiklik kendisine bağlı olan diğer biçemleri de etkileyecektir.

Örneğin belgenizde önemli diye belirtmek istediğiniz metinleri girintili ve kırmızı renkte yazmak için varsayılan biçeme bağlı paragraf girintisi verilmiş “girintili” isminde bir biçem oluşturdunuz. Daha sonra varsayılan biçemin yazı tipi özelliğini değiştirdiğinizde girintili biçemiyle yazılmış metinlerinizin de yazı tipinin değiştiğini görürsünüz.

Biçem oluşturmanın en kolay yöntemi ise “Seçimden Yeni Biçem” (sayfa: 82, resim: 69 ) seçeneğini kullanmaktır.

Bunun için biçemler penceresinde oluşturulmak istenen biçemin kategorisi belirlenir ve biçimlendirilmiş metin ya da öge seçildikten sonra “Seçimden Yeni Biçem” seçeneğiyle ekrana gelen pencerede biçeme isim verilir. (Resim 72)Seçili metni, Biçemler ve Biçimlendirme penceresinine sürükleyerek de biçem olarak tanımlayabilirsiniz.

Oluşturduğunuz biçemleri, Biçemler ve Biçimlendirme penceresinde biçem ismi üzerinde farenizin sağ tuşuna basarak silebilirsiniz.

Belgenize başka bir belge ya da şablondan biçem aktarmak için “Seçimden Yeni Biçem” listesinden “Biçem Yükle” seçeneğini kullanabilirsiniz. (Resim 73)

Dosya/Şablonlar/Yönet” Penceresinde açık belgelerin biçemleri listelenerek fare ile sürüklemek suretiyle de belgeler arasında biçem aktarımı yapabilirsiniz. (Resim 74)

Resim 74'de örnek olarak calisma ve Libre Office belgelerinin biçem listeleri görüntülenmektedir. Sol ve sağ listeden biçemler sürüklenerek belgeler arasında transfer edilebilir.


Nesnelerle Çalışmak


 • Resim Ekleme
 • Galeri
 • Resim Düzenleme
 • Resim Etiketlemek
 • Resim Özelliklerini Belirlemek
 • Çerçeve Eklemek
 • Kayan Çerçeve Eklemek
 • Yatay Cetvel Ekleme
 • LibreOffice Uygulamaları ile Veri bağlantısı Kurmak

Nesnelerle Çalışmak

Belgemize resim, çerçeve, film ve ses ögesi ya da diğer LibreOffice uygulamalarından veri aktarabiliriz.


Nesneleri fare ile sürükleyerek konumlandırabileceğiniz gibi yön tuşları ve daha hassas konumlandırma için “Alt + Yön tuşlarını” kullanabilirsiniz.

Resim Eklemek

Ekle/Resim/Dosyadan” seçeneği ile bilgisayarda kayıtlı bir resmi imlecin bulunduğu noktaya ekleyebileceğimiz gibi Ekle/Resim/Tara” ile bilgisayara bağlı bir tarayıcıdan resim alabiliriz. “Araçlar/Galeri” penceresini kullanarak LibreOffice'in resim kütüphanesinden resimleri de belgenizde kullanabilirsiniz(Resim 75).

Galeri

Galeri penceresindeki resimleri sürükleyerek ya da üzerinde sağ tuşa basarak gelen menüden “Ekle/Kopyala”, “Ekle/Bağlantı” seçenekleri ile belgenize ekleyebilirsiniz. “Ekle/Bağlantı” seçeneği ile eklediğiniz resimlerde, kaynak resim dosyası ile belgeye eklenen resim arasında bir bağ kurulacağından resim dosyası üzerinde herhangi bir resim düzenleyici ile yaptığınız değişiklikler belgenize eklediğiniz resme de aynen yansır.

Galerideki bir resmi çift tıklayarak ya da üzerinde sağ tuşa basarak “önizleme” seçeneği ile büyütebilir ya da küçültebilirsiniz.


Belge içerisindeki bir resmi üzerinde sağ tuşa basarak “Resmi Kaydet” ile resim dosyası olarak kaydedebiliriz.

Resim Düzenleme

Resim araç çubuğunu kullanarak resimleriniz üzerinde renk, parlaklık, kontrast gibi ayarları gerçekleştirebilirsiniz.


Süzgeç ve renk butonları ile resim dolgusunu değiştirebilirsiniz. (Resim 77)


Resim Etiketlemek

Ekle/Başlık” Seçeneği ile resimlerimizi etiketleyebiliriz. Böylece belgemizin resim dizinini otomatik olarak oluşturmamız ve resimleri çapraz başvuru ile göstermemiz mümkün olacaktır.


Etiketleme için kullanacağımız başlık etiketi (resim / tablo / çizim / metin) “kategori” listesinden belirlenir.

Eklenen başlığın etiket numarası o kategorideki etiketlerin belgedeki sırasına göre otomatik olarak atanır ve sıralaması değiştiğinde otomatik olarak güncellenir.


Belgenizi yazarken etiketlenmiş bir resme “Ekle/Çapraz Başvuru” seçeneği ile resim numarası, resmin olduğu sayfa gibi başvurularla işaret edebilirsiniz. Böylece resmin sayfası ya da sıra numarası değişirse başvurunuzdaki ifade de otomatik olarak değişir. Örnek bir başvuru: bakınız sayfa:76 resim:66 buradaki sayfa ve resim değerleri resmin sayfa ya da sıralaması değiştiğinde otomatik olarak değişecektir.

Resim Özelliklerini Belirlemek

Belgemizdeki resmin üzerinde sağ tuşa basarak;

 • Sıralama (en öne getir/ öne getir/ geriye gönder/ en alta gönder),
 • Hizalama ( [ sol/ sağ/ orta ] , [ taban üstte/ taban altta/ taban ortada ]),
 • Sabitleme (sayfaya, paragrafa, karaktere, karakter olarak),
 • Metin dağılımı ( [ metin dağılımı yok / sayfa dağılımı / en iyi sayfa dağılımı / iç dağılım / arkaplan da ] , [ kenar çizgisi, kenar çizgisini düzenle, ilk paragraf ] )
  ayarlarını geçekleştirebilirsiniz.
  • “Metin dağılımı yok” seçeneği, resminizin ya da nesne çerçevenizin sol ve sağına metin yazılmasını engeller.
  • “Sayfa dağılımı” seçimi, metninizin sol ve sağını metinle sarar.
  • “En iyi sayfa dağılımı”, resim ya da nesnenizin sol ve sağ kenar boşluklarından hangisi daha fazla ise metni o alana yazar.
  • “İç dağılım” ile metnin kesilmeden resmin arkasında yazmaya devam etmesi anlamına gelir. Yani resim ya da nesneniz metnin üzerine konumlanır.
  • “Arkaplanda” seçimi ise resmi metninizin arka alanına yerleştirir.
  • “İlk paragraf”, seçtiğiniz metin dağılımına göre resminizin sağ ya da soluna metninizin sadece ilk paragrafını yazmanıza olanak tanır.
  • “Kenar çizgisi” seçeneğini aktif hale getirdiğinizde uyguladığınız metin dağılımı, resminizin sınır çizgilerini esas alarak gerçekleşecektir.
  • “Kenar çizgisi düzenle” ile resminiz için sınır çizgileri belirleyebilirsiniz.Resim 79 te örnek bir resim için resim sınırını oval olacak şekilde belirledik bu metnin resmi dikdörtgen şeklinde sarmayıp belirlediğimiz sınırları esas alarak dağılım gösterdiği açıkça görmektesiniz.

Resim üzerinde sağ tuşa basarak “resim” seçeneği ile resim özellikleri penceresini açabilirsiniz. (Resim 80)


Resmin boyutunu sayısal değer olarak girebileceğiniz gibi “göreceli” seçeneği ile yüzde(%) olarak da belirtebilirsiniz.

Resminizi sayfaya göre sabitlediğinizde resmin metinlerle birlikte hareket etmesini (kaymasını) engellemiş olursunuz. Paragrafa göre sabitlenmiş resimler paragraflarla beraber hareket eder.

Resminizi yatay dikey hizalamasını konum seçenekleriyle ayarlayabilirsiniz.

Resminizin etrafındaki metin akışı için metin dağılımı sekmesini kullanabilirsiniz. (Resim 81)


 • İncelemekte olduğunuz bu belgede bazı nesnelerin(resimlerin) solunda, bazılarının sağında, bazılarının her iki yanında yazılar bulunabiliyorken bazılarında hiç metin olmadığına dikkat etmişsinizdir. Bu metin akışlarını ayarlar seçimleriyle sağlayabilirsiniz.
 • Bazen bir resmin sağında/solunda sadece bir paragraf olmasını isteyebiliriz bu durumda seçenekler listesindeki “ilk paragraf” seçeneğini onaylayın.(Bakınız sayfa: 100, resim: 91)
 • Nesne ile metinlerinizin iç içe girmiş gibi görünmemesi için metin ile nesne kenarları boşluk değeri girmelisiniz.
  Resminizin sadece bir bölümünü kullanmak istiyorsanız “Kes” sekmesini kullanın. (Resim 82)
 • Resminizi “ölçeği tut” ile kırparsanız tuval boyutunuz da (resim boyutu) kırpma oranında küçülür.
  Resim boyutunu koru” seçeneği aktif iken kırpma yapılırsa tuval (resim) boyutu aynı kalır, resmin kırpmadan sonra kalan kısmı tuvale yayılır.
 • Boyutlarını değiştirdiğiniz bir resmi özgün boyutuna getirebilirsiniz. Resim boyutunu koru seçeneğiyle kırpma yaptığınız resmi ise özgün boyut butonu ile ölçekli kırpma uygulanmış ebatlarına dönüştürebilirsiniz.


Çerçeve Eklemek

Belgenize paragraflarınızdan bağımsız bir metin eklemek ya da nesnelerinizi metin akışına göre daha rahat konumlandırmak isterseniz bu metin ve nesnelerinizi çerçeve içerisine ekleyebilirsiniz. (Resim 83)

Çerçevenizin boyut, konum ve metin akışına göre davranışını belirleyebilirsiniz.

Kayan Çerçeve Eklemek

Farklı bir belge içeriğini belgenizde görüntülemek istiyorsanız kayan çerçeve ekleyebilirsiniz. (Resim 84)


Kaynak belgenizin içeriği sizin belirlediğiniz çerçeve boyutlarında görüntülenir. Ancak kaydırma çubuklarını kullanarak kaynak verinin tamamına göz atılabilirsiniz. (Resim 85)


Yatay Cetvel Ekleme

Konuları birbirinden ayırmak ya da paragraf vurgulamak için “Ekle” menüsünden “Yatay Cetvel” (Resim : 86) ile renkli şeritleri kullanabilirsiniz.


LibreOffice Uygulamaları ile Veri bağlantısı Kurmak

LibreOffice Uygulamalarından (Hesap Tablosu, Çizim, Sunu, Formül) belgemize Grafik, çizim nesneleri ya da Formül gibi nesneleri “Ekle/Nesne” seçeneği ile ekleyebiliriz. (Resim 87)


Nesne türünü belirlediğinizde ilgili uygulama Writer içerisinde veri girişiniz için boş bir çerçeve ile açılır. Veri girişiniz bittikten sonra çerçeve dışına tıklayarak nesne ekleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Halihazırda var olan bir LibreOffice dosyasını “Dosyadan oluştur” seçeneği ile belgenize nesne olarak ekleyebilirsiniz. (Resim 88)


“Ara” butonu ile nesne olarak ekleyeceğiniz dosyayı seçtikten sonra “Dosyaya bağlantı oluştur” onayı ile kaynak dosya ile nesneniz arasında bağlantı kurabilirsiniz. Tamam butonuna bastığınızda seçtiğiniz LibreOffice belgesi ekranda düzenleme yapabileceğiniz şekilde görüntülenecektir.


Resimde bir Hesap Tablosu dosyasının nesne olarak belgeye eklenme ekranını görmektesiniz. Bu çerçeve içerisinde Hesap Tablosu komutlarını kullanarak düzenleme yapabilirsiniz. Belgenizde çerçeve dışında bir noktaya tıkladığınızda nesneniz aşağıdaki gibi belgenize eklenecektir.


Nesne verileriniz üzerinde düzenleme yapmak için nesnenize çift tıklamanız yeterli olacaktır. Bu durumda resim 89'daki gibi tekrar Hesap Tablosu ekranı açılacaktır.Tablolarla Çalışmak


 • Tablo Ekleme
 • Tablo Özellikleri ve Tablo Biçimlendirmek
 • Tabloda Metin Akışı ve Metin Yönünün Ayarlanması
 • Tablo Satır Yükseklik ve Sütun Genişliğini Ayarlamak
 • Tablo Kenarlık Çizgilerinin Biçimlendirilmesi
 • Tablo Zemin Renginin Ayarlanması
 • Tabloda Sayısal Verilerin Biçimlendirilmesi
 • Tabloyu Metne Dönüştürmek
 • Metni Tabloya Dönüştürmek
 • Tablo Verilerinin Sıralanması
 • Tablolarda Formül İşlemleri

Tablolarla Çalışmak

Belgenizde Listeler oluşturmaya “Biçim/Sekmeler” konusunda değinmiştik. Liste verilerini daha etkin bir biçimde kullanmak istiyorsanız bu listeleri tablo şeklinde oluşturabilirsiniz.

Tablo Ekleme

Tablo eklemek için standart araç çubuğundaki tablo ekle butonunu kullanabileceğiniz gibi tabloyu özelliklerini belirleyerek eklemek istiyorsanız “Daha fazla” ya da “Tablo/Ekle/Tablo(Ctrl+F12)” komutunu da uygulayabilir­siniz. (Resim 92)

Otomatik düzelt seçeneği aktif ise “+” ve “-” karakterlerini kullanarak ta tablo eklenebilir.

Örneğin +---+------+-------------+---+ seklinde ki bir ifade enter tuşu ile sonlandırıldığında otomatik olarak aşağıdaki tablo şekline dönüşür. • Tablonuza isim verebilir, satır sütun sayısını belirleyebilirsiniz.
 • Tablonuzun üstten istediğiniz kadar satırını başlık olarak tanımlayabilirsiniz.
 • Başlığı tekrar et“ ile tablonuz sonraki sayfaya taştığında sonraki sayfada da tablo başlıklarının otomatik olarak yazılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece belgenizi kağıt üzerinde inceleyenlere kolaylık sağlamış olursunuz.
 • Tabloyu Bölme” seçeneği ile sayfa geçişlerinde tablonuzun bölünmesini engelleyerek tamamının bir sonraki sayfaya aktarılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Kenar” butonu ile tablo kenarlık çizgilerinin olup olmayacağını belirleyebilirsiniz.
 • Otomatik biçimlendirme” ile tablonuzu eklerken Writer'ın hali hazırda var olan tablo biçimlerinden birini kullanabilirsiniz. (Resim 93)


  • Seçtiğiniz tablo biçiminde istemediğiniz özellikleri kaldırabilirsiniz. Resimde seçilmiş olan “Eflatun” tablo biçimini “desen” biçimini kullanmadan aşağıya eklediğimizde Aşağıdaki gibi görüntülenecektir.


Ocak Şubat Mart Toplam
Kuzey 10 20 12 42
Orta 32 33 22 87
Güney 15 37 11 63
Toplam 57 90 45 192

Tablo 1: Otomatik tablo biçimi örneği


Tablo seçtiğiniz biçimde fakat boş olarak eklenecektir. Tablodaki bilgiler yazıtipi biçimlerini görebilmeniz için ekleme işleminden sonra girilmiştir.

Biçimlendirilmiş bir tabloyu “Tablo/Otomatik Biçimlendir” penceresindeki “Ekle” butonu ile otomatik tablo biçimleri listesine ilave edebilirsiniz. Daha sonra aynı tablo biçiminden oluşturmanız gerektiğinde sadece, “Otomatik biçimlendirme” listesinden seçmeniz yeterli olacaktır.
 • Tablonuzun sonuna satır eklemek için tablonun son hücresinde iken Tab tuşunu kullanabilirsiniz. Yani tablonuzu eklerken listenizindeki verilerin kaç satır tutacağını saymak zorunda değilsiniz.
 • Fare ile tabloda satır seçmek için sol kenar, sütun seçmek için üst kenar, tablonun tamamını seçmek için ise sol üst köşesini kullanabilirsiniz. Klavyeden “Ctrl + A”yı ilk kullandığınızda bulunduğunuz hücreyi tekrarında ise sırasıyla tüm tabloyu ve tüm belgeyi seçmiş olursunuz. Seçme işlemini “Tablo/Seç/” listesinden de gerçekleştirebilirsiniz.
 • Tablo/Ekle/Satır” ile aktif satırın üst ya da altına istediğiniz kadar satır ekleyebilirsiniz.
 • Tablo/Ekle/Sütun” ile aktif sütunun sol ya da sağına istediğiniz kadar sütun ekleyebilirsiniz.
 • Tablonun içinde iken tekrar tablo eklerseniz bulunduğunuz hücreye ikinci bir tablo eklemiş olursunuz.
 • Tablo/Sil” ile bulunduğunuz satır, sütun ya da tabloyu silebilirsiniz.
 • Hücreleri birleştir” ile seçili hücreleri bir hücre de birleştirebilirsiniz.
 • Hücreyi böl” seçeneği aktif hücreyi yatay ya da dikey hücrelere bölebilirsiniz.
 • Tabloyu böl” ile bulunduğunuz konumdan tabloyu ikiye bölebilirsiniz. Bölme işleminde tablo başlıklarının diğer tabloya da otomatik yazılmasını sağlayabilirsiniz.

Tablo Özellikleri ve Tablo Biçimlendirmek

Belgenizde güzel tasarlanmış tablolar kullanmak istiyorsanız bu bölümü dikkatli incelemelisiniz.

Tablo/Tablo Özellikleri” penceresinde “Tablo” sekmesinden;


 • Tablo adı,
 • Tablonun sayfa kenarına göre konumu,
 • Tablonun yatay hizalanma biçimi,
 • Tablo genişliği (Göreceli seçeneğiyle genişlik % olarak ayarlanabilir),

ayarlamalarını yapabilirsiniz.

Tabloda Metin Akışı ve Metin Yönünün Ayarlanması

Metnin tablo içerisindeki davranışlarını belirlemek için “Tablo Özellikleri” penceresinde “Metin Akışı” sekmesini kullanırız. (Resim 95) • Sonlandır” seçeneği ile tablonun sayfayı ya da sütunu sonlandırmasını sağlayabilirsiniz. Tablonun sayfa/sütun başında ya da sonunda konumlanması “önce/sonra” seçimleriyle ayarlanır.
 • Sütun ve sayfaları çapraz bölmeye izin ver” ile sütun ve sayfa geçişlerinde tablonun bölünüp bölünmemesiniz sağlayabilirsiniz.
 • Sonraki paragraf ile birlikte tut” seçeneği ile tablo ve altındaki paragrafın aynı sayfada olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Başlığı tekrar et“ ile tablonuz sonraki sayfaya taştığında, sonraki sayfada da tablo başlık satırlarınından belirttiğiniz kadarının otomatik olarak yazılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Yazılarınızın hücre içerisinde dikey hizalanma biçimi ve metin yönünü belirleyebilirsiniz.


LibreOffice
LibreOffice LibreOffice

Tablo Satır Yükseklik ve Sütun Genişliğini Ayarlamak

 • Tablo/Otomatik Sığdır/...” listesinden hücre yükseklik ve sütun genişliklerini sayısal değer girerek değiştirebilirsiniz.
  • Otomatik Sığdır” ile hücre verilerine göre en uygun genişlik ve en uygun yüksekliği otomatik belirleyebilirsiniz.
  • Tüm satırları eşit yükseklik ve tüm sütunları eşit genişlikte ayarlamak yine otomatik sığdır seçeneği altındadır.
 • Satır yükseklik ya da sütun genişliklerini, hücre sınırından fare ile sürükleyerek ayarlayabilirsiniz. Aynı sürükleme işlemini cetveller üzerinde de yapabilirsiniz.
 • Sütun genişliklerini tablo genişliğine bağlı olarak değiştirmek için “Tablo/Özellikler” penceresinden “sütun” sekmesini kullanabilirsiniz. (Resim 96)


Tablonuzda bir sütun genişlini değiştirdiğinizde sağdaki sütunun genişliği de otomatik olarak değişir.

En sondaki sütunun değerinin değişmesi ise ilk sütun genişliğini etkiler.

Tablo genişliğiniz metin sınırı değerinden küçükse;

 • Sütunları orantılı ayarla” seçeneğini onaylayarak bir sütundaki değişikliğin tüm tablo sütunlarının genişliğini,
 • Tablo genişliğini ayarla” seçeneğini onaylayarak ise, yapılan sütun genişliği değişikliğin tablonun diğer sütun genişliklerini değiştirmeden tablo genişliğini
  etkilemesini sağlayabilirsiniz.
  Her iki seçenek aktif ise bir sütunun genişliğindeki değişimin, tablo girintisi ve diğer sütun genişliklerini etkiler.

Tablo Kenarlık Çizgilerinin Biçimlendirilmesi

Tablo/hücre sınır çizgilerinizi istediğiniz renk ve biçimde belirleyebilirsiniz. (Resim 97)


Tablo kenarlıkları için kullanıcı tanımlı alanındaki örnek tablonun istediğiniz sınırına tıklayarak çizgi biçem, kalınlık, ve rengini ayarlayabilirsiniz. Yine bu pencereden kenarlık çizginize gölge verebilir, metnin hücre kenarına olan mesafesini ayarlayabilirsiniz.

Tablonuzda kendi belirlediğiniz kenarlıklar hariç, tablo sınırlarının görüntülenip görüntülenmemesini “Tablo/Tablo Sınırları” ile belirleyebilirsiniz.


Tablo Zemin Renginin Ayarlanması

“Hedef” listesinden Tablo, satır, hüre seçimi ile arkaplan değişikliğinin uygulanacağı alanı belirleyebilirsiniz. (Resim 98)

Olarak” listesinden “grafik” seçeneğini kullanarak belirttiğiniz hedefin arka planını renk yerine bilgisayarınızdaki bir resimle kaplayabilirsiniz. Seçmiş olduğunuz resmi belirttiğiniz hedefe konumlandırabilir, döşeyebilir ya da tamamına yayabilirsiniz.


LibreOffice
LibreOffice LibreOffice

Tabloda Sayısal Verilerin Biçimlendirilmesi

Tablomuzdaki sayısal veriler için sayı, yüzde, tarih, saat, para birimi, kesir ve bilimsel gösterim biçimi “Tablo/Numara Biçimi” seçeneğiyle ayarlanır. (Resim 99)


Tabloyu Metne Dönüştürmek

Özellikle web sayfalarından kopyala/yapıştır ile belgenize aldığınız metinler isteğiniz dışında tablo olarak metne aktarılır. Bu gibi tablo içerisindeki metinlerde tablodan kurtulmak için “Tablo/Dönüştür/Tablodan metne” seçeneği kullanılır. (Resim 100)

102. sayfadaki tablomuzu sütunlar arasına & işareti koyarak dönüştürdüğümüzde,


&Ocak&Şubat&Mart&Toplam

Kuzey&10&20&12&

Orta&32&33&22&

Güney&15&37&11&

Toplam&&&&

Şeklinde bir görüntü ile karşılaşırız.

Metni Tabloya Dönüştürmek

Fikrinizi değiştirdiniz ve belgeye eklediğiniz bilgileri tablo içine almaya karar verdiniz ya da farklı bir kaynaktan aldığınız bilgileri tablo içerisine yerleştirmek istiyorsunuz. “Tablo/Dönüştür/Metinden Tabloya” komutu sizi gereksiz bir dizi işlemden kurtaracaktır. (Resim 101)


Verilerinizin alanları arasında “sekme”, “;” karakterleri kullanılmamış olsa dahi ”boşluk” karakterleri mutlaka kullanılmıştır. Diğer seçeneğine “boşluk” karakterini basarak verileri aralarındaki boşluk karakterine göre sütunlara ayırarak tablo içerisine alabilirsiniz. Ben buradaki örnekte takibinizin kolay olması açısında “&” karakterini kullanacağım. Verileriniz arasında boşluk karakterleri sayı olarak düzensiz olabilir bu durumu “Düzenle/Bul Değiştir” ile tek hamlede düzeltebilirsiniz.

Elimizdeki verinin şu şekilde olduğunu varsayalım...

İl&Nüfus&Yüzölçümü

Ankara&4.771.716&25.615 Km2

İstanbul&13.255.685&5.170 Km2

Tablo/Dönüştür/Metinden Tabloya” penceresinde “metin ayır” kategorisinde “diğer” seçeneğine “&” karakterini girersek metnimiz aşağıdaki gibi tabloya dönüşecektir.


İl Nüfus yüz ölçümü
Ankara 4.771.716 25.615 Km2
İstanbul 13.255.685 5.170 Km2

Tablo 2: Metni tabloya dönüştür örneği

Tablo Verilerinin Sıralanması

Tablo verilerinizi en fazla 3 anahtar değere göre artan ya da azalan şekilde sıralayabilirsiniz.(Resim 102). Sırala seçeneğini kullanmadan önce tablonuzu ya da sıralama işlemine tabi tutulacak hücreleri seçmeniz gerekmektedir.


 • Anahtar değerlerinizin hangi sütunu işaret ettiğini belirtmelisiniz.
 • Sıralama işlemi asıl olarak 1. anahtar değerinize göre yapılır. Birinci anahtarı eşit olan veriler kendi arasında 2. anahtar değere göre sıralanacaktır.
 • Sayısal veri içeren sütunlara göre sıralama işlemi yapıyorsanız o anahtar türünü “sayısal” olarak değiştirmelisiniz.
 • Alfasayısal ifadelerin sıralanmasında büyük/küçük harf duyarlılığını kullanabilirsiniz.
 • Diğer kelime işlem uygulamalarından farklı olarak Writer'da tablonuzu belirlediğiniz bir satıra göre yatay olarak da sıralayabilirsiniz.
  Aşağıdaki tabloyu Toplam satırını baz alarak azalan şekilde sıralayalım:


A
B
C
D
E
OCAK
30
25
10
55
60
SUBAT
10
45
30
65
80
MART
60
35
40
75
50
TOPLAM
100
105
80
195
190

Tablo 3: Tablo satıra göre sıralama örneği

Aylar sütunu hariç diğer sütunları seçtikten sonra “Tablo/Sırala” penceresinde yön = sütunlar, Anahtar 1 = 5.satır, Anahtar türü = sayısal, sıra = azalan seçimlerinden donra tablonun aşağıdaki gibi toplamı en yüksek olan sütundan en az olan sütuna doğru sıralandığını görürüz. (Tablo 4)

D
E
B
A
C
OCAK
55
60
25
30
10
SUBAT
65
80
45
10
30
MART
75
50
35
60
40
TOPLAM
195
190
105
100
80

Tablo 4: Tablo satıra göre sıralama örneği -2


Tablolarda Formül İşlemleri

Tablolarınızda sayısal veri içeren hücreleri matematiksel işlemlere tabi tutabilir, bazı basit matematiksel ve istatistiksel fonksiyonları kullanabilirsiniz. Daha karmaşık fonksiyonlar için LibreOffice Hesap Tablosu uygulamasını kullanabilirsiniz. Belgeniz içerisinde karmaşık fonksiyonlar içeren bir tablo istiyorsanız “Ekle/Nesne/OLE Nesnesi” penceresinden Hesap tablosu seçeneğini seçin.

 • Tablomuzda formülleri kullanırken hücre referanslarını, LibreOffice Hesap Tablosundaki gibi sütun başlıkları A,B,C,.. şeklinde olduğunu düşünerek belirtiriz. Yani 3. sütun 2. satırdaki hücresini <C2>, 2. sütunun 5. satırdaki hücresini <B5> şeklinde gösterilir.
 • Ardışık hücreler için hücre referansları arasına “ : ”, birbirinden uzak hücreler için ise liste ayracını (“|”) kullanabilirsiniz. Örneğin <B2:C3> gösterimi B2,B3,C2,C3 hücrelerini ifade ederken <B2:C3>|<D2:D4>|E2 gösterimi B2,B3,C2,C3,D2,D3,D4,E2 hücrelerini ifade eder.
 • Tablonuzda formül kullanmak için boş hücrede iken;
  • F2” ya da “=” tuşuna basabilir,
  • Tablo/Formül” seçeneğini kullanabilir,
  • f(x) butonuna basabilirsiniz.

Elimizde derslerimizle ilgili olarak aşağıdaki tablomuz var ve biz bu tablo birtakım hesaplamalar yapmak istiyoruz.


Ders
Kredi
Vize
Final
Ortalama
Matematik
6
60
80
70
<---
=(<C2>+<D2>)/2
Fizik
4
70
55
62,5
<---
=mean <C3:D3>
Kimya
3
40
70
61
<---
=<C4>*30/100+<D4>*70/100
Ekonomi
2
50
80
65
<---
=<C5:D5>/2
15
70
55
63,13
<---
=mean <C2:D5>
<-- <-- <--
=<B2:B5> =max <C2:C5> =min <D2:D5>

Tablo 5: Tablolarda formül uygulaması


 • E2 hücresine Vize ve Final ortalamasını hesaplayalım
  • I. yol
   1. “=” tuşuna bas
   2. Parantez aç
   3. C2 hücresine tıkla
   4. “+” tuşuna bas
   5. D2 hücresine tıkla
   6. Parantez kapat
   7. “/2” ekle
    ve enter tuşu ile sonlandır. Biz bu işlemleri yaparken formül çubuğunda işlemimiz =(<C2>+<D2>)/2 şeklinde görünecektir.
  • II. yol
   1. “=” tuşuna bas
   2. Formül çubuğunda f(x) butonuna basarak “istatistik işlevleri/Ortalama” yı seç
   3. C2,D2 hücrelerini fare ile işaretleyerek enter tuşuna bas
    bu durumda formül çubuğunda işlemimiz “=mean <C2:D2>” şeklinde görüntülenecektir.
 • Kredi sütununun sonuna kredi toplamlarını hesaplayalım
  • I. yol
   1. “=” tuşuna bas
   2. kredi değerlerini seç ve enter ile işlemi sonlandır
    bu işlemde formülümüz “=<B2:B5>” şeklinde görünecektir.
  • II. yol
   1. “=” tuşuna bas
   2. Formül çubuğunda f(x) butonuna basarak “Toplam” seçeneğine tıkla
   3. C2 den C5 hücresine kadar seçerek enter tuşuna bas
  • formülümüz “=sum <C2:C5>” şeklinde görünecektir.
 • En yüksek vize notunu “=max <C2:C5>”,
 • en düşük final notunu “=min <D2:D5>”,
 • Kimya dersinin vize notunun %40, final notunun %70'inin toplamını
  “=(<C4>*30/100)+(<D4>*70/100)”
 • Tüm vize ve Final notlarının ortalamasını “=mean <C2:D5>”
  formülleriyle hesaplayabilirsiniz.


Formüllerinizin sonuçları hücre değerlerini değiştirdiğinizde otomatik olarak yeniden hesaplanır. Ancak satır ya da sütun sildiğinizde kendini güncellemez.

Dilerseniz mantıksal bağlaçların kullanıldığı biraz daha gelişmiş işlemler için aşağıdaki örneği de inceleyebilirsiniz.


Ders
Kredi
Vize
Final
Ort
Sonuç
Mat
6
60
80
70
1
<---
=(<D2>g 69) and (<E2> g 49)
Fiz
4
70
55
62,5
0
<---
=(<D3>g 69) and (<E3> g 49)
Kim
3
20
70
45
1
<---
=(<D4>g 69) or (<E4> g 49)
Eko
2
50
45
47,5
0
<---
=(<D5>g 69) or (<E5> g 49)
0 = olumsuz
1 = olumlu

Tablo 6: Tablolarda formül uygulaması -2


Bu örneğimizde;

Matematik ve Fizik derslerinden geçme koşulu :

Final notunun 69'dan ve ortalamanın 49'dan büyük olması,

Kimya ve Ekonomi dersleri için ise geçme koşulu :

Final notunun 69'dan ya da ortalamanın 49'dan büyük olması

şeklinde düşünülerek formüller uygulanmıştır.Posta Birleştirme Sihirbazını Kullanmak


Posta Birleştirme Sihirbazı

Birbirine benzer sadece bazı alanları farklı belgeleri şablon kullanarak ya da farklı kaydet seçeneği ile oluşturabileceğimizi önceki konularımızdan biliyoruz. Ancak bu yöntemlerde farklı alanları sürekli belgeye eklemek ya da değiştirmek can sıkıcıdır ve hata yapmamıza sebep olabilir. Şimdi “Araçlar/Posta Birleştirme Sihirbazı” seçeneği ile bu işlemi daha hızlı ve eğlenceli nasıl yapabiliriz bunu bir örnekle görelim.

Elimizde aşağıdaki gibi Hesap tablosu (Calc) ile hazırlanmış sınav sonuç bilgilerinin olduğu bir liste var ve biz bu listedeki kişilerden sınav sonucu 70'in üzerinde olanlara mülakat için bir davet mektubu göndermek istiyoruz. (Bu liste Veritabanı (Base), ya da Metin Belgesi (Writer) ile hazırlanmış olabilir.)


Öncelikle örnek belgemizi aşağıdaki gibi hazırlıyoruz.


Bu örnekte anlaşılır olması açısından ad, sınav sonucu, sıralama gibi örnek bilgiler de yazılmıştır siz bu alanları boş bırakabilirsiniz.

 1. “Araçlar/Posta Birleştirme Sihirbazı” penceresini açtığımızda örnek belgemizi oluşturduğumuz için “Geçerli belgeyi kullan” seçeneğini kullanabiliriz.(Resim 106)


 1. Bu adımda alıcılar için belge türü seçimi yapılır.
  Oluşturduğunuz birleştirilmiş belgeyi 8. adımda değineceğimiz gibi toplu mail olarak da gönderebilirsiniz. (Resim 107)
 2. Adres bölümü ekle adımında ortak birleştirmede kullanılacak alanları içeren belge seçimi yapılır. Bu örneğimizde sınav sonuç bilgilerinin olduğu tabloyu seçiyoruz. (Resim 108)
  “Adres Listesi Seçin” butonuna bastığımızda karşımıza daha önce kullandığımız veri dosyalarının listesi gelir. (Resim 109)


Farklı bir veri dosyası başka bir deyişle alıcı listesi seçmek istiyorsanız “ekle” butonunu kullanabileceğiniz gibi veri dosyanız henüz hazır değilse “oluştur” butonunu kullanabilirsiniz.

Süzgeç” butonu ile oluşturacağımız birleştirilmiş belgenin seçtiğimiz veri kaynağındaki tüm kayıtlar yerine belirttiğimiz koşulu sağlayanlar için oluşturulmasını sağlayabiliriz. (Resim 110)


 1. Örneğimizde mülakat daveti için belgemizin sınav sonucu 70'ten büyük olanlar için oluşturulması koşulunu şekilde gördüğünüz biçimde belirledik.
  VE/VEYA” bağlaçlarını kullanarak koşulumuzu daha da detaylandırabiliriz. Örneğin veri tablomuzda ikamet ili verisinin olduğunu ve mülakat davetini 70 üzerinde not alan Ankara'daki kişiler için oluşturmak istediğimizi var sayarsak koşulumuzu Sınav sonucu > 70 VE ikamet ili benzer 'Ankara' şeklinde belirtmemiz gerekirdi.
 2. Bu adım birleştirilmiş belgemiz için selamlama satırı oluşturmamızı sağlar. Örnek belgemizde selamlama satırını sadece “Sayın” ifadesini kullanarak yazdığımız için bu adımda herhangi bir işleme gerek yoktur. Ancak veri listenizde cinsiyeti belirtir bir alanımız olduğundan arzu edersek selamlama satırını bu cinsiyet alanını kullanarak “Sayın Bay”, “Sayın Bayan” şeklinde de ayarlayabiliriz.
 3. Veri listemizde cinsiyet alanında bay ve bayanlar için “E”, “K” bilgileri girildiğinden “Adres listesi alanı bir kadın alıcı olduğunu gösteriyor” kısmından alan adı (Cins) ve değerini (K) seçmemiz ve “Alanları eşleştir” butonuna basarak “sayın bay/sayın bayan”ifadelerinden sonra gelmesini istediğimiz alanları belirlemeliyiz. (Resim 112)
 4. Biz hitap ifadesinden sonra sadece “soyadı” alanını eşleştirdik.
 5. Selamlama satırının konumunu ayarlıyoruz.
 6. Belgeyi Düzenle” butonuna bastığımızda Posta birleştirme sihirbazı penceresi ekrandan kaybolur ve ekrana “Posta Birleştirme Sihirbazına Geri Dön” botunu gelir.
  Örnek belgemizde değişken alanları “Ekle/Alanlar/Diğer” penceresinde “veritabanı” sekmesini kullanarak değiştiriyoruz. (Resim : 113)

Bunun için imleci ilgili konuma tıklayarak o bölüme gelmesi gereken veri listemizdeki alana çift tıklamamız yeterlidir. Eğer bu bölüme bizim örneğimizde olduğu gibi örnek bir veri yazdıysanız bu veriyi seçerek “Ekle/Alanlar/Diğer” penceresinde ilgili alana çift tıklayabilirsiniz. Bu durumda belgemiz aşağıdaki gibi görünecektir. (Resim 114)


 1. Alanlar belgeye yerleştirildikten sonra “Posta Birleştirme Sihirbazına Geri Dön” butonuna basarak posta birleştirme işleminde “Belgeleri tek tek düzenle” butonunu içeren “kişisel belge” adımına geçilir. Bu adımda arzu edilirse veri listemizdeki her bir kişi için belge düzenlenebilir.
 2. Son adımda belgeyi kaydetme, yazdırma ya da e-posta olarak gönderme işlemi yapabiliriz. (Resim 115)
 • “Birleştirilmiş belgeyi kaydet” ile veri listemizdeki kayıtlardan 3. adımda değindiğimiz “süzgeç” seçenekleriyle belirlediğimiz koşulu sağlayanlar için belgemiz tek bir belge olarak ya da ayrı belgeler olarak kaydedilir. Bu kayıt işleminde her bir belge için ayrı ayrı dosya adı istenmez, dosya isimleri ilk dosya ismi ile beraber 0,1,2,3.. şeklinde otomatik numaralandırılır.

Belgemizi kaydederken birleştirme işleminin veri listemizdeki tüm kayıtlar yerine belirli bir aralık için geçerli olmasını sağlayabiliriz.* Veri listemizde kişilerin e-posta bilgileri bulunduğundan belgemizi toplu e-posta olarak da gönderebiliriz. Bu durumda posta birleştirme sihirbazının son adımında “Kime” kısmından e-posta adreslerinin alan başlığını (Mail) seçmemiz gerekmektedir. (Resim 116)Posta birleştirme sihirbazında oluşturulan belgelerin e-posta olarak gönderilebilmesi için mail sunucu ayarlarının yapılmış olması gerekmektedir.


Araç Çubuklarıyla Çalışmak


 • Araç Çubuklarının Özelleştirilmesi
 • Menüleri Özelleştirmek
 • Klavye Kısayol Tuşlarının Özelleştirilmesi
 • Araç Çubukları

Araç Çubukları İle Çalışmak

Araç çubuklarını görüntülemek için “Görünüm/Araç çubukları” listesini kullanabilirsiniz. Bir araç çubuğunun ekrandaki konumunu ayarlamak için başlık çubuğu ya da sol kenarından fare ile tutarak sürükleyebilirsiniz. Araç çubuğunun sol kenarında şekilde gördüğünüz gibi taşıma noktası görünmüyorsa farenin sağ tuşuna basarak ekrana gelen menüden “araç çubuğu konumunu kilitle” onayını kaldırmanız gerekmektedir. Yine Bir araç çubuğunda farenin sağ tuşunu kullandığınızda ekrana gelen menüden o araç çubuğu kategorisindeki tüm düğmeleri “Görünür düğmeler” seçeneğiyle kullanabilirsiniz.

“Görünüm/Araç çubukları/Özelleştir” seçeneği ile menü, klavye kısayol tuşları ve araç çubuklarını arzu ettiğiniz biçimde düzenlemeniz mümkündür.

Araç Çubuklarının Özelleştirilmesi

 • Araç çubuklarındaki düğmelerin dizilimini istediğiniz sırada düzenleyebilir ve görüntülenmesini istediğiniz butonları belirleyebilirsiniz.
 • Araç çubuğu düğmelerini isimleriyle beraber görüntüleyebilirsiniz.
 • Ekle” butonu ile bir araç çubuğuna istediğiniz Writer komutunu ekleyebilirsiniz.
 • Simge değiştir” seçeneği ile bir düğmenin görüntü resmini değiştirmeniz mümkündür. (Resim 118)

içe aktar” butonu ile kendi çizdiğiniz bir resmi düğme görüntüsü olarak kullanabilirsiniz.

 • Yeni” butonuyla kendinize sık kullandığınız komutları toparladığınız bir araç çubuğu oluşturabilirsiniz.Menüleri Özelleştirmek

 • Menü ve menü seçeneklerinizin sırasını değiştirebilirsiniz.
 • Bir ana menüyü seçenek Writer komutları ekleme ya da menüden komut çıkartma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bir menü seçeneğini “Değiştir/Yeniden adlandır” butonu ile farklı şekilde ifade edebilirsiniz.
 • Değiştir/Alt menü ekle” seçeneği ile iç içe menüler oluşturabilirsiniz.
 • Yeni” butonu ile kendinize bir ana menü oluşturarak sık kullandığınız komutları bu menü altında toplayabilirsiniz.
 • Başa al” butonu ile Menü çubuğu üzerinde yaptığınız tüm değişiklikleri iptal edebilirsiniz.

Klavye Kısayol Tuşlarının Özelleştirilmesi

Değiştir” butonu ile seçili olan kısayol tuşunu seçili olan işleve atayabilir ya da seçili kısayolun işlevini sil ile iptal edebilirsiniz.

Sık kullandığınız komutları akılda kalıcı kısayol tuşlarına atayarak işlemlerinizde hız kazanabilirsiniz. Bir LibreOffice Writer için yaptığınız kısayol tuşu tanımlamalarını “Kaydet” ve “Yükle” butonlarıyla farklı bilgisayarlardaki Writer uygulamalarında da kullanabilirsiniz.Klavye Kullanımı


 • Belge İşlemleri İçin Kısayol Tuşları
 • Belge Üzerinde Hareket Etme Kısayol Tuşları
 • Metin Biçimlendirme Kısayol Tuşları
 • Metin Düzenleme Kısayol Tuşları
 • Metin Seçme Kısayol Tuşları

Writer' da Klavye Kullanımı

Ancak kelime işlem programlarında çalışırken işlemlerinizi azami düzeyde klavyeden gerçekleştirmeniz veri giriş hızınızın kesilmemesi açısından diğer uygulamalarla kıyaslandığında ayrı bir önem taşır. Bu sebeple sık kullanacağınızı düşündüğümüz kısayol tuşlarına göz atmamızda fayda var. Writer' da klavye kısayol tuşlarının işlevleri diğer kelime işlem uygulamalarıyla yüksek oranda aynıdır.

İşlemlerinizi menü seçenekleriyle gerçekleştirirken, menü ve seçeneklerine erişmek için fare yerine klavyeyi kullanınız.

Bir menüyü açmak için menü adındaki altı çizili harfe ALT tuşunu basılı tutarak basınız. ( Örneğin Dosya menüsü için Alt + D, Düzenle menüsü için Alt + Z tuşlarını kullanınız.) Menüyü açtıktan sonra ilgili seçenek için yön tuşlarını kullanabileceğiniz gibi seçeneğin altı çizili harfine basabilirsiniz. Aynı kural seçeneğin ekrana gelen diyalog penceresi için de geçerlidir. Diyalog pencerelerinde seçenekler arası geçiş için Tab (sekme), diyalog penceresi sekmelerinde geçiş için ise Ctrl + Tab tuşlarını kullanabilirsiniz.

Belge İşlemleri İçin Kısayol Tuşları

Ctrl + N (New) Yeni bir belge açar.
Ctrl + S (Save) Belgeyi kaydeder.
Ctrl + Shift + S (Save as) Belgeyi farklı bir isimle kaydeder.
Ctrl + O (Open) Kayıtlı belgeyi ekrana getirir.
Ctrl + P (Print) Belgeyi yazıcıya gönderir.
Ctrl + Q (Quit) Açık tüm LibreOffice Uygulamalarını kapatır.
Ctrl + W Aktif belgeyi kapatır ve LibreOffice ana ekranına döner.

Tablo 7: Belge işlemleri için kısayol tuşları


Belge Üzerinde Hareket Etme Kısayol Tuşları

Ctrl + Sağ ok İmleci sonraki kelimeye konumlandırır.
Ctrl + Sol ok İmleci önceki kelimeye konumlandırır.
Ctrl + Aşağı ok Bir sonraki paragraf başı
Ctrl + Yukarı ok Bir önceki paragraf başı
Home Satır Başı
End Satır sonu
Ctrl + Home Hücre, tablo, belge başı
Ctrl + End Hücre, tablo, belge sonu
Ctrl + Pg Up Sayfa başı (varsa üst bilgiye geçer)
Ctrl + Pg Dn Sayfa sonu (varsa alt bilgiye geçer)

Tablo 8: Hareket etme kısayol tuşları

Metin Biçimlendirme Kısayol Tuşları

Ctrl + B (Bold) Seçili metni koyu yazar
Ctrl + I (italic) Seçili metni italik (eğik) yazar
Ctrl + U (Underline) Seçili metni altı çizili yazar
Ctrl + D (Double U.) Seçili metnin altını çift çizgi ile çizer
Ctrl + L (Left) Aktif paragraf ya da paragrafları sola yaslar
Ctrl + E (cEnter)
Aktif paragraf ya da paragrafları ortalar
Ctrl + R (Right)
Aktif paragraf ya da paragrafları sağa yaslar
Ctrl + J (Justify) Aktif paragraf ya da paragrafları soldan ve sağdan hizalar.
F12 # Paragraf numaralandırır.


Shift + F12 * Paragrafları madde imi ile işaretler.


Ctrl + M Seçili metnin biçim özelliklerini sıfırlar.
Ctrl + Shift +P (suPerscripts) Seçili metni üst simge yapar, ya da üst simge modunu açar ya da kapatır (X2)
Ctrl + Shift + B (suBscripts) Seçili metni alt simge yapar, ya da alt simge modunu açar ya da kapatır (H2O)
Ctrl + Rakam Aktif satırı basılan rakam derecesinde başlık olarak tanımlar.
Ctrl + 0 Aktif başlığın derecesini iptal ederek paragraf biçimine dönüştür.

Tablo 9: Metin biçimlendirme kısayol tuşları


Metin Düzenleme Kısayol Tuşları

Ctrl + Z Son yapılan işlemleri sırasıyla geri alır
Ctrl + Y Geri Alınan işlemleri tekrar eder
Ctrl + Shift + Y Son yapılan işlemi tekrarlar
Ctrl + X (cut) Seçili metin ya da nesneyi silerek panoya aktarır
Ctrl + C (Copy) Seçili metin ya da nesneyi panoya kopyalar
Ctrl + V (paste) Panodaki bilgiyi imlecin bulunduğu konuma yapıştırır
Ctrl + Shift + V Panodaki bilgiyi biçim özelliklerini kaldırarak ya da kaynak veriyle arada bağ kurarak yapıştırır.
Ctrl + Aşağı ok Aktif paragraf ya da başlığı aşağı taşır.
Ctrl + Yukarı ok Aktif paragraf ya da başlığı yukarı taşır.
Ctrl + F (Find) Belge içerisinde metin araması yapar.
Ctrl + H (cHange) Belge içerisinde bir metni başka bir metinle değiştirir
Shift + F3 Seçili metnin büyük/küçük harf dönüşümünü sağlar
Ctrl + F3 Sık kullanılan Metinleri otomatik metin listesine ekler

Tablo 10: Metin düzenleme kısayol tuşları

Metin Seçme Kısayol Tuşları

Shift + Hareket Tuşu Birlikte kullanıldığı hareket tuşunun işlevine göre metni seçer
Ctrl + A Tüm metni seçer.

İmleç tablo içerisinde iken ard arda basıldığında sırasıyla;

Aktif hücre, tablo ve tüm belgeyi seçer.

Tablo 11: Metin seçme kısayol tuşları


LibreOffice Writer Seçenekleri

LibreOffice Gerçekleştirilen işlemlerin kısa özeti
Genel Bağlantıları güncelleme,

Ölçü birimi,

Varsayılan sekme durağı,

Görünüm Pencere nesnelerinden;

Yatay/dikey kaydırma çubukları,

Yatay/dikey cetvelin,

ya da belgedeki;

Grafik ve nesnelerin,

Tabloların,

Alan kodlarının,

Yorumların,

Çizimler ve denetimlerin

görüntülenip görüntülenmemesini belirleyen kategoridir.

Biçimlendirme yardımı Basılmayan karakterlerin;

Paragraf sonu,

Boşluk,

Sekme,

Bölünmez boşlukların,

Gizli metin ve alanların,

Sonlandırmaların,

Görüntülenmesi ya da görüntülenmemesi işlemleri

Izgara Belge zemininde kılavuz noktaları görüntüler.
Temel Yazıtipleri Başlık, Liste, Dizin ve varsayılan metin için,

Yazıtpi,

Yazı boyutu

ayarlamaları

Yazdır Belge içerisindeki;

Resim ve nesnelerin,

Form kontrollerinin,

Sayfa arkaplanlarının,

Gizli metinlerin,

Metin yer tutucuların,

Yorumların,

Boş sayfaların,

yazdırılıp yazdırılmaması,

Sol ve sağ sayfaların ayrı ayrı yazdırılması ve

Siyah yazdırma seçenekleri ayarlanır.

Tablo Tablo başlıkları ve başlıkların her sayfada tekrar etmesi,

Tabloların bölünmesini engelleme,

Tablo kılavuz çizgilerinin görüntülenmesi,

Sütün genişlik ve satır yükseklik değişimlerinde;

bitişik alanın,

tüm tablonun ya da

tablo boyutunun

etkilenmesi seçeneklerini belirleme.

Değişiklikler Kontrollü belge düzenlemede,

eklenen metinlerin,

silinen metinlerin,

biçimi değişen metinlerin

biçimleri ve değişiklik yapılan satırların kenar işaretlerinin konum ve renkleri ayarlanır.

Uyumluluk Diğer kelime işlem uygulamalarında oluşturulmuş belgeleri Writer ile açarken karşılaşabileceğiniz problemleri gidermenizi sağlayacak seçenekler listesini içerir.
Otomatik Başlık Belgeye eklediğiniz;

Tablo, Resim, Çerçeve, Çizelge ve nesnelerin

otomatik olarak etiketlenmesini sağlayabilirsiniz.

Posta Birleştirme E-posta ayarları E-posta gönderiminde kullanılacak mail hesap bilgileri ve mail sunucusu ayarlamalarının yapıldığı seçeneklerdir.

LibreOffice Seçenekleri

LibreOffice' in tüm bileşenleri için birtakım ön değerleri “Araçlar/ Seçenekler/ LibreOffice” ile değiştirebiliriz.


LibreOffice Gerçekleştirilen işlemlerin kısa özeti
Kullanıcı verisi LibreOffice dokümanlarının özelliklerinde dokümanı oluşturan, son düzenleyen gibi kullanıcı bilgilerini belirler
Genel Yardım ipuçları detayı,

Aç/Kaydet iletişim pencerelerinin seçimi,

Değiştirilmemiş belgelerin kaydedilebilmesi,

Yıl aralığı tanımı.

Bellek Geri alınabilecek adım sayısı,

LibreOffice' in performansını arttırmak için;

LibreOffice için ayrılacak bellek,

Her bir nesne başına ayrılacak bellek,

Ön belleğe alınacak nesne sayısı,

LibreOffice hızlı başlatıcının sistem açılışında çalışması.

Görünüm Yakınlaştırma oranı ölçekleme,

Araçların boyut ve biçemi,

Menü seçeneklerinde simgelerin görüntüleme kipi,

Fare imleci konumu ve farenin orta tuşunun işlevi,

Yazı tiplerinin ön izlemesinin gösterilmesi.

Seçimlerde seçim vurgusunun şeffaflık oranı.

Yazdır Belgeyi yazıya gönderme ya da dosyaya yazdırma,

Yazdırma kalitesi,

Sayfa boyut ve yön uyumsuzluklarında yazıcı uyarıları.

Yollar Varsayılan kayıt yeri, galeri, şablonlar v.s konumları.
Renkler Renk cetvellerindeki renkleri özelleştirir.
Yazı tipleri Sisteminizde olmayan yazı tiplerini içeren belgeler için bu yazı tipleri yerine kullanabileceğiniz sistem yazı tiplerini eşleştirme.
Güvenlik Kayıt işleminde;

parola koruması önerme,

kullanıcı kimlik bilgilerini kaldırma,

Bağlantıları açmak için tıklamanın Ctrl tuşu ile yapılması,

Makro içeren belgeler için makro güvenliği.

Görünüş Varsayılan;

belge zemin rengi,

yazı tipi rengi,

tablo sınır rengi,

metin sınır rengi,

nesne sınır rengi,

gölge rengi v.s.

Erişilebilirlik Canlandırılmış metin ve nesnelere izin verme,

Ekran görüntüleri için otomatik yazıtipi rengi,

Yardım ipuçlarının görüntülenme süresi v.s.

Java Java çalışma ortamını belirler

Sun Microsystems Inc./Oracle Corporation gibi

İnternetten güncelle Güncellemeleri kontrol etme ve otomatik indirme.

Resim Dizini

Resim 1: LibreOffice karşılama ekranı5

Resim 2: Writer ekran görüntüsü8

Resim 3: Standart araç çubuğu10

Resim 4: Biçimlendirme araç çubuğu10

Resim 5: Gezgin11

Resim 6: Dolaşım araç çubuğu12

Resim 7: Yeni belge oluşturmak15

Resim 8: Kayıtlı belgeyi açmak16

Resim 9: Belgeyi kaydet17

Resim 10: Parola ile kaydet18

Resim 11: Şablonlar20

Resim 12: Şablonlar - Fax sihirbazı - Sayfa tasarımı20

Resim 13: Şablonlar - Fax sihirbazı - İçerilecek ögeler21

Resim 14: Şablonlar - Fax sihirbazı - Gönderici ve Alıcı21

Resim 15: Şablonlar - Fax sihirbazı – Ad ve konum22

Resim 16: Şablonlar - Fax sihirbazı - Fax örneği23

Resim 17: Belge Özellikleri24

Resim 18: Yazdırma ekranı25

Resim 19: Yazıcı özellikleri26

Resim 20: Yazdırma içerik seçenekleri26

Resim 21: Ön/arka sayfaları yazdırma seçenekleri27

Resim 22: Yazıcı ayarları27

Resim 23: Yazdırma seçenekleri28

Resim 24: Özel yapıştır30

Resim 25: Bul ve Değiştir31

Resim 26: Değişiklikleri Onayla ya da Reddet34

Resim 27: Değişiklikleri filtreleme 34

Resim 28: Yer imi ekleme35

Resim 29: Otomatik metin ekleme35

Resim 30: Yorum ekle36

Resim 31: Özel karakter ekleme37

Resim 32: Dosya tanım özellikleri38

Resim 33: Belgeye özelliklerine tercih edilen alanlar ekleme 38

Resim 34: Belgeye özellik bilgileri eklemek39

Resim 35: Çapraz başvuru40

Resim 36: Numaralı listelere çapraz başvuru41

Resim 37: Otomatik yazım denetimi42

Resim 38: İmla denetimi ve Dilbilgisi43

Resim 39: İmla denetimi ve dilbilgisi seçenekleri44

Resim 40: Otomatik düzeltme listesi45

Resim 41: Yakınlaştırma ve görünüm düzeni46

Resim 42: Paragraf girintileri49

Resim 43: Paragraf biçimlendirme - Girinti ve aralıklar49

Resim 44: Paragraf biçimlendirme - Hizalama50

Resim 45: Madde imleri ve Numaralandırma araçları52

Resim 46: Madde işaretleri53

Resim 47: Numaralı liste oluşturmak54

Resim 48: Numaralandırma seçenekleri55

Resim 49: Anahat Numaralandırma56

Resim 50: Sekme durakları 56

Resim 51: Sekme durakları ayarlama57

Resim 52: Sütunlar58

Resim 53: Bölüm ekle60

Resim 54: Sayfa biçeminin ayarlanması61

Resim 55: Kapak Sayfası ekleme62

Resim 56: Üst bilgi biçimlendirme64

Resim 57: Dipnot ve Sonnot ekleme65

Resim 58: Dipnot ve sonnotların konum ve numaralandırma biçemleri66

Resim 59: Biçemi uygula68

Resim 60: Başlık taşıma ve derecelendirme69

Resim 61: Anahat numaralandırma70

Resim 62: Dizinler ve Tablolar71

Resim 63: Dizin girdisi ekleme72

Resim 64: Dizin girdisi düzenle73

Resim 65: Alfabetik dizin eklemek74

Resim 66: Kaynakça girdisi ekleme76

Resim 67: Kaynakça verileri giriş ekranı77

Resim 68: Biçemler ve Biçimlendirme79

Resim 69: Paragraf girintileri ve paragraflar arası boşluklar82

Resim 70: Paragrafların hizalanması82

Resim 71: Yazıtipi efektleri83

Resim 72: Seçimden yeni biçem oluşturmak84

Resim 73: Başka bir belge ya da şablondan biçem aktarmak85

Resim 74: Şablonlar penceresi ile biçem aktarma85

Resim 75: LibreOffice Galeri87

Resim 76: Resim araç çubuğu88

Resim 77: Resim araç çubuğu - 288

Resim 78: Tablo/Nesne etiketleme89

Resim 79: Resim sınır çizgileri belirleme91

Resim 80: Resim boyut ve konumunu ayarlama92

Resim 81: Nesnelerin sol ve sağındaki metin akışı93

Resim 82: Resimleri kırpmak94

Resim 83: Çerçeve eklemek95

Resim 84: Kayan çerçeve ekleme95

Resim 85: Eklenmiş kayan çerçeve96

Resim 86: Yatay cetvel ekleme96

Resim 87: Nesne eklemek97

Resim 88: LibreOffice belgesini nesne olarak ekleme97

Resim 89: Hesap Tablosu nesnesi ekleme örneği98

Resim 90: Hesap Tablosu nesnesi98

Resim 91: Tablo ekle butonu100

Resim 92: Tablo Ekle101

Resim 93: Otomatik Tablo Biçimi102

Resim 94: Tablo özellikleri104

Resim 95: Tablo özellikleri - Metin akışı105

Resim 96: Tablo özellikleri - sütun genişlikleri ayarlama106

Resim 97: Tablo kenarlık çizgileri107

Resim 98: Tablo arkaplan renginin ayarlanması108

Resim 99: Tablo sayı biçimi109

Resim 100: Tabloyu metne dönüştür110

Resim 101: Metni Tabloya Dönüştür111

Resim 102: Tablo sıralama112

Resim 103: Formül çubuğu114

Resim 104: Posta birleştirme sihirbazı için kullanılacak kişiler listesi119

Resim 105: Posta birleştirme sihirbazı örnek belge119

Resim 106: Posta birleştirme sihirbazı belge seçimi120

Resim 107: Posta birleştirme sihirbazı belge türü seçimi120

Resim 108: Posta birleştirme sihirbazı veri dosyası seçimi121

Resim 109: Posta birleştirme sihirbazı veri dosyası seçimi-2121

Resim 110: Posta birleştirme sihirbazı koşul belirleme122

Resim 111: Posta birleştirme sihirbazı selamlama oluşturma123

Resim 112: Posta sihirbazı - Alanları eşleştir.124

Resim 113: Posta birleştirme sihirbazı alanları ekleme125

Resim 114: Posta birleştirme sihirbazı alanları yerleştirme125

Resim 115: Posta birleştirme sihirbazı - Belgeyi kaydetme126

Resim 116: Posta birleştirme sihirbazı mail gönderme127

Resim 117: Araç çubuklarının özelleştirilmesi129

Resim 118: Araç çubuğu düğmeleri - simge değiştirme130

Resim 119: Menülerin özelleştirilmesi131

Resim 120: Kısayol tuşlarını özelleştirmek132= Tablo Dizini = Tablo 1: Otomatik tablo biçimi örneği102

Tablo 2: Metni tabloya dönüştür örneği112

Tablo 3: Tablo satıra göre sıralama örneği113

Tablo 4: Tablo satıra göre sıralama örneği -2113

Tablo 5: Tablolarda formül uygulaması115

Tablo 6: Tablolarda formül uygulaması -2117

Tablo 7: Belge işlemleri için kısayol tuşları134

Tablo 8: Hareket etme kısayol tuşları135

Tablo 9: Metin biçimlendirme kısayol tuşları136

Tablo 10: Metin düzenleme kısayol tuşları137

Tablo 11: Metin seçme kısayol tuşları137= Alfabetik Dizin = LibreOffice

Formül6

Hesap Tablosu6

LibreOffice5

LibreOffice Seçenekleri140

LibreOffice Writer Seçenekleri138

Metin Belgesi6

Sunu6

Veritabanı6

Çizim6

LibreOffice Writer

Alanlarla Çalışmak37

Alfabetik Dizin Ekleme72

Araç Çubukları İle Çalışmak129

Araç çubukları özelleştir129

Araç Çubuklarının Özelleştirilmesi129

Araçlar Menüsü9

Başlıkları Biçimlendirmek70

Başlıkları Numaralandırmak69

Belge başlıkları68

Belge Görünümünün Ayarlanması46

Belge İşlemleri İçin Kısayol Tuşları134

Belge Özelliklerini Görüntülemek ve Belirlemek24

Belge Üzerinde Hareket Etme Kısayol Tuşları135

Belgelerle Çalışmak14

Belgeyi E-Posta Eki Olarak Göndermek19

Belgeyi Karşılaştır34

Belgeyi Kaydetmek17

Belgeyi Yazdırmak24

Biçem Oluşturmak83

Biçemler ve Biçimlendirme79

Biçemleri Özelleştirmek81

Biçim Menüsü9

Biçimlendirme Araç Çubuğu 10

Bölüm Ekleme ve Biçimlendirme59

Bölünmez Boşluk Eklemek37

Bölünmez Tire Eklemek37

Bul ve Değiştir30

Cetvel11

Değişiklikler33

Değişiklikleri kabul et veya reddet34

Değişiklikleri kaydet33

Dipnot 65

Dolaşma araç çubuğu12

Dosya Menüsü9

Durum Çubuğu10

Düzenle Menüsü9

Ekle Menüsü9

Eş Anlamlılar44

Faklı Kaydet18

Galeri87

Geri al33

Gezgin11, 69

Görünüm Menüsü9

Hecele44

Hücre böl103

Hücreleri birleştir103

Kapak Sayfası Oluşturmak62

Karakter Biçemleri80

Karakter Biçimlendirmek48

Kayan Çerçeve Eklemek95

Kayıtlı Belgeyi Ekrana Getirmek16

Kaynakça Oluşturmak76

Kısayol Tuşlarının Özelleştirilmesi132

Klavye kullanımı134

Kontrollü belge düzenlemek33

Kullanıcı Tanımlı Dizinler Eklemek75

Liste Biçemleri80

Madde İmi51

Madde İmleriyle Liste Oluşturmak52

Menü Çubuğu9

Menüleri Özelleştirmek131

Metin Arama ve Değiştirme30

Metin Biçimlendirme Kısayol Tuşları136

Metin Düzenleme Kısayol Tuşları137

Metin Seçme Kısayol Tuşları137

Metin Seçme Yöntemleri12

Metni Biçimlendirmek48

Metni Tabloya Dönüştürmek110

Nesne Eklemek96

Nesne/Metin Kopyalama30

Nesne/Metin Taşıma30

Nesnelerle Çalışmak87

Numaralı Liste Oluşturmak53

Numaralı Listeler51

Otomatik Düzeltme Seçenekleri44

Otomatik Metin35

Otomatik tablo biçimi101

Paragraf başlangıç karakterini büyütmek51

Paragraf Biçemleri80

Paragraf Biçimlendirmek49

Paragraf zeminini vurgulamak51

Paragraflar için kenarlık çizgisi belirleme51

Parola ile kaydet18

PDF Olarak Dışa Aktar18

Pencere Menüsü9

Posta Birleştirme Sihirbazı119

Resim Düzenleme88

Resim Eklemek87

Resim Etiketlemek89

Resim Özellikleri90

Sayfa Biçemleri80

Sayfa Biçimlendirme60

Sayfa Numaraları Vermek64

Seçmeli Tire Eklemek37

Sekme Duraklarını Ayarlama56

Sonnot65

Standart Araç Çubuğu10

Sütunlar58

Tablo Biçimlendirmek103

Tablo böl103

Tablo Ekleme100

Tablo Kenarlık Çizgileri107

Tablo Menüsü9

Tablo Özellikleri103

Tablo sil103

Tablo Verilerinin Sıralanması112

Tablo Zemin Rengi108

Tablo, Resim ve Nesne Dizinleri Eklemek75

Tabloda metin akışı104

Tabloda metin yönü104

Tabloda sayısal verilerin biçimlendirilmesi109

Tablolarda Formül İşlemleri114

Tablolarla Çalışmak99

Tabloya satır ekleme103

Tabloya sütun ekleme103

Tabloyu Metne Dönüştürmek109

Tekrarla33

Yardım Menüsü9

Yazıcı ayarları27

Yeni Belge Oluşturmak15

Yer İmleri35

Yorum Eklemek36

Çapraz Başvuru39

Çerçeve Biçemleri80

Çerçeve Eklemek94

İçindekiler Sayfası Oluşturmak71

İmla Denetimi ve Dilbilgisi42

Özel Karakter Eklemek36

Özel Yapıştır30

Şablonlarla Çalışmak19

Üst bilgi eklemek63

Alt bilgi eklemek63

OpenDocument5


<references/>