"ODBC Kullanarak veritabanlarına bağlanmak" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Libreoffice Türkiye Vikisi sitesinden
Atla: kullan, ara
k (1 revision imported: complete import of eskiwiki)
(Bir kullanıcı tarafından yapılan bir ara revizyon gösterilmiyor)
(Fark yok)

12:23, 19 Nisan 2018 tarihindeki hâli

ODBC Kullanarak Veritabanlarına Bağlanmak

Bu makalemizde OpenOffice.org Base ile Microsoft Access bağlantısının nasıl yapılacağını inceleyeceğiz. Bu işlemin gerçekleştirilmesi için ön şart Windows kullanıyor olmanızdır. Tabiki diğer sistemler içinde bu işlem gerçekleştirebilir ama henüz tüm sistemler için bir çözüm olduğu söylenemez. Birazdan inceleyeceğimiz bu işlem sadece Windows XP Professional altında test edilmiştir. Diğer Windows versiyonları için bu işlem biraz farklılık yaratabilir. Şimdi adım adım bu işlemin nasıl yapılacağını inceleyelim.

ODBC Nedir?

ODBC(Open Database Connectivity), birbirinden farklı veritabanlarına (MySQL, Oracle, MSSQL vb.) standart metotlarla bağlantı yapmanızı sağlar. Bir nevi veritabanları ve uygulamalar arasında bir köprü görevi görürler.

ODBC Kaynağı Ekleme

Elinizde bir Access tablosu olduğunu varsayarak yazıma devam ediyorum. ODBC kaynağı oluşturmak için Denetim Masası-->Yönetimsel Araçlar -->Veri Kaynakları (ODBC) yolunu takip ederek başlatın. Karşımıza bir diyalog penceresi gelecektir.

Dosya:Odbc 1.png

Kullanıcı DSN sekmesinden Ekle butonuna tıklayarak Yeni Veri Kaynağı Oluştur diyalog penceresinin görüntülenmesini sağlıyoruz.

Dosya:Odbc 2.png

Bu pencereden bağlantı yapacağınız veritabanı sürücüsünü seçmeniz gerekiyor. Biz Access'e bağlanacağımız için Microsoft Access Driver(*.mdb, *.accdb) sürücüsünü işaretleyip Son butonuna tıklayarak işlemi bitiriyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir diyalog penceresi çıkacaktır.

Dosya:Odbc 3.png

Burada bu kaynağa ait bilgileri düzenli bir şekilde doldurmamız gerekiyor. Gerekli olan bilgiler kısaca aşağıdaki gibidir.

  • Veri Kaynağı Adı: Erişimde kullanılacak herhangi bir isim yazılır.
  • Açıklama: Kullanıcının isteğine bağlıdır. Bu alana kaynak ile küçük bir not eklenebilir.
  • Veritabanı: Bağlanmak istenen veritabanını seçebilir veya oluşturabilirsiniz.

Ben örnek olması açısından kaynağın adını Access olarak belirledim. Sizler kendi ihtiyaçlarınıza göre başka bir isim verebilirsiniz. Ardından Veritabanı bölümünden Seç butonuna tıklıyarak Access tablomuzu kaynağımıza dahil ediyoruz. Karşımıza Veritabanı Seç diyalog kutusu gelecektir.

Dosya:Odbc 4.png

Önceden oluşturulan dosyamızın bulunduğu yolu takip ederek buluyoruz ve dosyamızı seçiyoruz. Ardından Tamam butonuna basarak işlemimizi bitiriyoruz.

Dosya:Odbc 5.png

Bu işlemden sonra tekrar ana pencere görünecektir. Bu pencerede eklemiş olduğumuz kaynağın adını ve türünü görebilirsiniz. Son olarak bu pencereden de Tamam butonuna basarak işlemi sonlandırıyoruz.

Dosya:Odbc 6.png

OpenOffice.org Base Bağlantısı

Veritabanı Seç

OpenOffice.org Base programını başlattığımızda karşımıza aşağıdaki diyalog kutusu gelecektir.

Dosya:Odbc 7.png

Farklı bir veritabanına bağlanacağımız için Varolan veritabanına bağlan seçeneğini işaretliyoruz. Ardından açılır listeden ODBC sürücüsünü seçip İleri butonuna basarak devam ediyoruz.

ODBC Bağlantısı Kur


Dosya:Odbc 8.png

Bu adımda daha önceden oluşturmuş olduğumuz ODBC kaynağını seçeceğiz. Gözat butonuna tıklayarak Veri Kaynağı diyalog kutusunun görüntülenmesini sağlıyoruz.

Dosya:Odbc 9.png

Bu listeden Access isimli veri kaynağımızı seçip Tamam butonuna tıklıyoruz. Bu işlem ile tekrar Veritabanı Sihirbazına dönüyoruz ve İleri butonuna basarak devam ediyoruz.

Kullanıcı Kimlik Denetimini Kur


Dosya:Odbc 10.png

Bu adımda eğer veritabanımızda Kullanıcı Adı ve/veya Şifre bulunuyorsa bu pencereden bu bilgileri doldurmamız gerekiyor. Aksi takdirde veritabanı bağlantısı gerçekleşmeyecektir. Gerekli bilgileri verdikten sonra alt tarafta yer alan Bağlantı Testi butonuna basarak bağlantınızı test edebilirsiniz. İleri butonuna basarak bir sonraki adıma geçiyoruz.

Kaydet ve İlerle


Dosya:Odbc 11.png

Bu adımda veritabanımızı kaydetmek isteyip istemediğimizi soracak. Eğer kaydedilmesini istiyorsanız Evet, veritabanımı kaydetmek istiyorum seçeneğini işaretleyerek Bitir butonuna basmalısınız. Eğer kaydedilmesini istemiyorsanız Hayır, veritabanımı kaydetmek istemiyorum seçeneğine tıklayarak Bitir butonuna basmalısınız. Bu adımı tamamladıktan sonra karşımıza Access veritabanında oluşturduğunuz tabloları içeren bir anasayfa penceresi görünecektir.

Dosya:Odbc 12.png

Artık Access veritabanımıza bağlandık ve kaydettik. Tablo ekleyebilir, silebilir ve her türlü veritabanı işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bir sonraki OpenOffice.org yazımızda görüşmek üzere.--Mehmet PEKGENÇ 20:47, 19 Kasım 2009 (MSK)