SAYIDÜZENLE

Libreoffice Türkiye Vikisi sitesinden
Dennisroczek (Mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 12:24, 16 Kasım 2018 tarihli sürüm

(fark) ← Önceki hâli | en güncel halini göster (fark) | Sonraki hâli → (fark)
Atla: kullan, araBir sayının tam hane sayısını, ondalık hane sayısını ve binlik ayıracının olup olmamasını düzenleyerek sonucu metin olarak verir.

Yazım Şekli

 =SAYIDÜZENLE(Sayı; Ondalık_Hane; Binlik_Ayracı)

Girilen Sayı' değerini Ondalık_Hane ve Binlik_Ayracı değerlerini kullanarak biçimlendirir. Sayı, Ondalık_Hane ve Binlik_Ayracı sabit bir veri olabileceği gibi bir hücre adresi de olabilir.


Örnek-1 : Sabit Metin

 =SAYIDÜZENLE(1234,23; 3; 0)

Sonuç 1.234,230 olacaktır.


Örnek-2 : Hücre Değeri


Sayiduzenle1.pngYukarıda gördüğünüz tabloyu hazırlayın. İmleç D2 hücresindeyken komut satırındaki f(x) formül sihirbazı butonuna basarak formül sihirbazını çalıştırın. İşlev kategorisinden Metin seçip işlev olarak SAYIDÜZENLE'yi işaretleyin. İleri butonuna basarak devam edin. Sayı değeri olarak A2, Ondalık_Hane değeri olarak B2 ve Binlik_Ayracı olarak C2 hücresini işaretleyin. Diğer hücreler içinde aynı işlemi yapınız. Tamam butonuna bastığınızda tablomuz yukarıdaki gibi formüllerle dolacaktır.Sayiduzenle2.pngGirmiş olduğumuz verilerden sonuç olarak tablodaki verilerin oluştuğunu görmekteyiz.


Eskiwiki.png This page is imported from Eskiwiki (previously Wiki.OpenOffice.org.tr) The whole page content and all revisions are licensed under:
24px24px This work is licensed under the Attribution NonCommercial 3.0 Unported License