Seçim Listesi Oluşturma ve Kullanma

Libreoffice Türkiye Vikisi sitesinden
Dennisroczek (Mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 12:26, 16 Kasım 2018 tarihli sürüm

(fark) ← Önceki hâli | en güncel halini göster (fark) | Sonraki hâli → (fark)
Atla: kullan, araElimizde, sürekli ve liste halinde kullanacağımız veriler varsa; her seferinde hücreye el ile girmek yerine bir defaya mahsus oluşturacağımız “Seçim Listesi” ile daha sonra sadece tıklamayla bu zahmetten kurtulabilirsiniz:

Öncelikle açacağımız boş bir OOo Calc belgesinin herhangi bir çalışma sayfasına listelerimizi oluşturalım (Ben; “Marka” , “Tür” ve “Renk” isimli üç liste belirledim):


Liste.jpgListelerimizi oluşturduktan sonra her bir sütun için bir “Aralık Tanımlama” işlemi yapacağız. Bunun için “Veri/Aralık Tanımla” menüsünü kullanacağız. Açılan pencerede “Veritabanı Aralığını Belirle” başlığı olacaktır. Burada öncelikle listemize isim vereceğiz (Ben örnekte olduğu gibi ilk listeme marka adını verdim).


Liste1.jpgİsmi belirledikten sonra ise “İsim” kısmının hemen altındaki “Aralık” isimli kutucuğun yanındaki üzerinde yeşil bir ok olan butona tıklıyoruz. Bu tıklamayla birlikte ekran küçülür ve bizden ismini verdiğimiz listenin hücre aralığını seçmemizi bekler. Listenin hücre aralığını belirlemek için ilk hücreye tıklayıp içerisinde veri bulunan son hücreye kadar mouse’u sürüklüyoruz:


Liste2.jpgListe-kuculen.jpgArdından (eğer, küçülen ekran eski haline dönmezse yine üzerinde yeşil ok bulunan butona tıklamamız gerekir), “Veritabanı Aralığını Belirle” ekranındaki “Tamam” butonuna tıklıyoruz. Böylece ilk listemizi hazırlamış oluyoruz. Şimdi sıra bunu diğer hücrelerde seçim listesi olarak belirlemeye ve kullanmaya geldi.

Başka bir çalışma sayfasına geçip seçim listesinin görünmesini istediğimiz hücreye tıklıyoruz. “Veri/Geçerlilik” menüsüne geliyoruz. Burada “Ölçütler” sekmesinde “İzin Ver” isimli bir kutucuk vardır ve içinde “Tüm Değerler” yazar, yanındaki oka tıklayıp “Hücre Aralığı” seçeneğini tıklıyoruz (Bunu seçtiğimizde aşağıdaki pasif olan iki onay kutusu aktifleşir, bunlara dokunmaya gerek yok):


Liste33.jpg“İzin Ver” kısmının altında bir de “Kaynak” isimli bir kutucuk vardır. Bu kutucuğa ise ilk hazırladığımız listeye verdiğimiz ismi yazıyoruz (Ben “Marka” ismini vermiştim) ve “Tamam”’ı tıklıyoruz.


Liste4.jpgBu adımla birlikte üzerinde çalıştığımız hücreye bir seçim listesi eklemiş oluyoruz. Hücremizin yanında, üzerinde siyah renkli bir ok olan bir buton belirecektir. Bu butona tıkladığımızda seçim listemiz açılacaktır:


Liste5.jpgBen bu örnekte üç kolondan oluşan bir liste hazırlamıştım. Yukarıdaki adımları en başından tekrarlarsak diğer seçim listelerimizi de hazırlamış olacağız. Aşağıda diğer iki listenin hazırlanması sürecinin resimleri var ve en sonunda da hazırlanmış üç listeyi gösteren bir resim var.


Liste6.jpgListe8.jpgListe9.jpgListe10.jpgListe11.jpgListe12.jpg


Eskiwiki.png This page is imported from Eskiwiki (previously Wiki.OpenOffice.org.tr) The whole page content and all revisions are licensed under:
24px24px This work is licensed under the Attribution NonCommercial 3.0 Unported License