Tartışma:Ana Sayfa

Libreoffice Türkiye Vikisi sitesinden
Yakusha (Mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 15:21, 30 Aralık 2013 tarihli sürüm

(fark) ← Önceki hâli | en güncel halini göster (fark) | Sonraki hâli → (fark)
Atla: kullan, ara

Wiki belgeleri ve LibreOffice belgelerinin çevirisi

Öncelikle Zeki Beye, LibreOffice'e olan katkılarından dolayı teşekkür etmek isterim.

Anladığım kadarıyla kapanan OpenOffice Wikisindeki belgeler, LibreOffice'e uyarlanarak buraya taşınacak. Bu belgeleri kullanıcılar için oldukça faydalı buluyorum ancak şimdi şöyle bir durum ortaya çıkacak; birincisi LibreOffice sitesindeki (şu an İngilizce olan) belgeler, ikincisi ise buradaki wiki belgeleri. Bir program için biribirinden bağımsız iki belgelendirme çalışması yapmanın bir gereği olmadığını hepimiz kabul ederiz sanırım. Bir konu sistematik bir şekilde, bir kerede anlatılıp çıkılmalıdır diye düşünüyorum. Bu yüzden kendimce şu tavsiyelerde bulunacağım;

  • OpenOffice Wikisindeki belgeler hiç bir değişikliğe uğratılmadan (ekran görüntülerini LibreOffice'e çevirmeyle hiç uğraşmadan) aynen bu siteye taşınsın.
  • LibreOffice Wiki ana sayfasında bulunan, wikiye katkıda bulunmaya davet edici cümleler kaldırılsın, bunun yerine buradaki belgelerin eski OpenOffice'den geldiği, LibreOffice'in asıl belgelerinin LibreOffice sitesinde olduğu, LibreOffice'in OpenOffice ile büyük benzerlik taşıdığı için eskiden hazırlanmış olan bu belgelerin wikide muhafaza edildiği... belirtilsin.
  • LibreOffice Wiki belgeleri uzun vadede tasviye edilsin. Daha doğrusu şöyle diyeyim ilerde LibreOffice arayüzünde ciddi değişiklikler yapıldığında buradaki belgeler de kaldırılsın derim.

Kolaylıklar dilerim...--Hkn 19:09, 26 Temmuz 2012 (EEST)

Merhaba,
Öncelikle önerileriniz için teşekkür ederim. LibreOffice belgelerinin rehber kitaplar olup orta seviyeye kadar bir anlatım içerdiğini söylemek durumundayım. Ayrıca bu belgeler bildiğiniz üzere PDF ve ODT biçimine sunulmakta ve bu durum yardımın asıl başlangıcı olan Google arama kutucuğundan yol arayanlara bir fayda getirmemekte. Aranabilir bir içerik sunmak için wikiye ihtiyaç var.
Belgelendirmenin iki bacaklı olması gibi bir durum söz konusu değil. Bahsettiğim gibi başlangıç ve orta seviye bir rehber olan kitapları çevirdikçe buraya aktaracağız, böylece bu içerik aranabilir olacak. Ayrıca bunun yanında Nasıl belgeleri ve bu kitaplarda yer almayan bilgileri buradan yayınlayacağız. Eski Wikiye gelirsek, belgelerin büyük kısmı şimdiki LibreOffice kitaplarının OpenOffice.org zamanındaki kitaplarının çevirisi. Ayrıca biraz da nasıl belgesi mevcut. Bunların işe yarar olanlarını alacağız. Geriye kalan içerik ise eksik, vandalizme uğramış ve zamanı geçmiş bilgiler.
LibreOffice wiki belgelerinin uzun vadede tasfiye edilmesiyle ne kastettiğnizi anlamadım. O belgelendirme sayfasındaki rehberleri uluslararası belgelendirme ekibi yazmakta. Yani şimdi Merkez Bankası'ndan nasıl döviz kurlarını çekebilecemiz ile ilgili wiki belgesini nasıl tasfiye edelim? Veya makro yazımıyla ilgili örnekli anlatımları nereye koyalım?
Veya, Kullanan Kurumlar ve Başarı hikayeleri ya da toplu kurulum nasıl yapılır gibi onlarca madde ihtiyaç var. Onca iş beklerken ki en önemlilerinden birisi eski wikiyi içe aktarmak, katkı verme çağrısını nasıl kaldıralım? Zaten katkıcı bulamıyoruz, onca iş dururken kim yapacak bu işleri? Sekize mi bölünelim yoksa cinler mi yapsın bu işleri :)Kobzeci 20:11, 26 Temmuz 2012 (EEST)

Sayfa ön adları

Sayfa ön adları ile uğraşmadan her sayfayı yalın olarak adlandırmanın daha basit olacağını düşünüyorum. Öneri şu; Calc ile ilgili bir sayfa ise sayfanın üstüne {{calc}} şablonu eklenir, writer ile ilgili bir konu ise {{writer}} şablonu eklenir. vb. Şimdilik {{menü}} şablonu iş görüyor. Bunun gibi şablonları kullanmanın sayfa adı ön eki kullanmaktan basit olduğunu düşünüyorum. Mesela Calc/Nasıl:Sayıları Yazıya Çevirmek sadece Sayıları Yazıya Çevirmek olsun. --Sadri 19:47, 30 Temmuz 2012 (EEST)

Öyle diyorsan öyle yapalım hocam. Bileşen çok diye öyle dedim. Ama Calc/Nasıl da güzel durmuyor. Bir de Nasıl belgelerini "Nasıl:" ile gösterirsek daha mı iyi olur? Ya da nasıllar için bir şablon mu ekleyelim. Nedeni şu, mevcut kitapların yanına belki biz de kendimizin ürettiği Nasıl belgelerini derler bir kitap olrak sunarız? Nasıl olur :~) --195.142.247.7 15:00, 1 Ağustos 2012 (EEST)

LibreOffice Müfredatı Projesi

Şurada Özgür Yazılım A.Ş., gönüllüleri de kapsayacak şekilde "LibreOffice Müfredatı" adında oldukça kapsamlı bir proje başlatmış. LibreOffice Türkiye toplulğu ya da site yöneticileri, bu projeden haberdar edildi mi ya da kim nasıl bir belgelendirme çalışması yapıyor pek anlayabilmiş değilim. --Hkn 16:50, 5 Ağustos 2012 (EEST)

Merhaba, oradaki çalışma, ÖY A.Ş.'nin kendi bünyesinde hazırladığı belgelerden oluşmakta. Bu müfredat şirketin kendi verdiği LibreOffice Eğitimleri için hazırlanmıştı. Sadece bunu herkesin kullanımına açtılar. --Kobzeci 20:10, 12 Ağustos 2012 (EEST)

Son Değişiklikler

5-6 Eylül 2012 - Sabri

  • Spamlardan korunmak için Regex tanımlandı
  • Spamlandan korunmak için ReCaptha aktif edildi
  • Anonim kullanıcıların sayfa CREATE ve EDİT yetkisi kaldırıldı
  • Kayıtlı kullanıcıların sayfa CREATE ve EDİT yetkisi kaldırıldı
  • Kayıtlı kullanıcılar eposta adreslerini doğrulamış ise CREATE ve EDİT yetkisi geri veriliyor
  • Kullanıcı silme birleştirme eklentisi yüklendi
  • Ajax arama kutusu aktif edildi
Eline sağlık. --Sadri 17:32, 7 Eylül 2012 (EEST)