Temel Base özellikleri

Libreoffice Türkiye Vikisi sitesinden
Atla: kullan, araBase, LibreOffice.org'un, küçük ve orta çaplı veritabanlarını yaratıp düzenleyebileceğiniz gelişmiş bir veritabanı bileşenidir. Bilgilerinizin hızlı ve kolay bir şekilde kaydedilmesine olanak tanır. OpenOffice.org Base yardımıyla Tablo, Sorgu, Form ve Raporlar oluşturabilirsiniz.

İçinde barındırdığı sihirbazlarla her tip kullanıcıya ulaşmayı amaçlamıştır. Bu sihirbazlar sayesinde çok kolay bir kullanıma sahiptir.

Daha gelişmiş veritabanları kullanma ihtiyacı duyulduğunda ise MySQL gibi veritabanlarını destekler ve kolayca bağlanmanızı sağlar. Diğer tüm bileşenlerde olduğu gibi LibreOffice.org bileşenleri ile %100 uyumlu olarak çalışır.

Veritabanı Oluşturma

Base programını başlattığımızda karşımıza aşağıdaki diyalog kutusu gelecektir.


BaseTemel 1.png


Açılan bu diyalog kutusu veritabanı sihirbazıdır. Bu sihirbazdan yeni bir veritabanı oluştur seçeneğini işaretleyerek Bitir düğmesine bastığınızda yeni veritabanınız oluşturulacak ve sizden kaydetmenizi isteyecektir. Kaydetmek için karşımıza aşağıdaki diyalog kutusu gelecektir. Bu diyalog kutusunda veritabanımızın ismini yazarak Kaydet düğmesi ile kaydedilmesini sağlıyoruz.


BaseTemel 2.png


Bu işlemlerden sonra karşımıza LibreOffice.org Base'in ana ekranı gelecektir. Bu aşamadan sonra tüm işlemler bu arayüz üzerinden yapılacaktır.


BaseTemel 3.png


Tablo Oluşturma

Tablo oluşturmak için Base'in ana ekranında solda bulunan tablolar sekmesine tıklıyoruz. Bu sekmede bize 3 seçenek görünecektir.

Bu seçenekler;

 • Tasarım Görünümünde Tablo Oluştur : Oluşturmak istediğimiz tablonun alan adlarını, veri tiplerini ve özellikleri gibi bilgileri tanımlayarak tablo oluşturmamızı sağlar.
 • Sihirbaz Kullanarak Tablo Oluştur : Bir tablo oluşturma sihirbazıdır. Önceden hazırlanmış olan iş, kişisel gibi konularda mevcut olan tablolardan yararlanarak tablo oluşturmamızı sağlar.
 • Görünüm Oluştur : Oluşturulan tabloların görsel olarak aralarındaki ilişkilerin yapılmasını sağlayan sihirbazdır.

Biz ilk seçeneğimizi seçerek işlemimize devam ettiğimizde, karşımıza aşağıdaki gibi bir tablo tasarım penceresi gelecektir. Bu pencerede bulunan bilgiler alan adı, alan türü ve Açıklamadan oluşur. Bu bilgilerden ilk ikisi zorunlu olarak girilmesi gereken sütundur. Açıklama sütunu ise kullanıcının isteğine bağlıdır ancak ileride kullanmak isteyeceğimiz bu tabloların ve alanların ne için kullanıldığını daha kolay hatırlamak açısından kısa bir açıklama yazmak daha faydalı olacaktır. Örneğimizde aşağıdaki gibi bir tablo oluşturduk.


BaseTemel 4.png


Eğer oluşturulan bu alan adlarını daha ayrıntılı olarak incelemek isterseniz, üzerine tıklayarak pencerenin alt kısımında görünen Alan Özellikleri bölümünden değiştirebilirsiniz.


BaseTemel 5.png


Tablomuzu tamamladığımıza göre Dosya-->Kaydet veya üst araç çubuğunda yer alan disket simgesine tıklayarak tablomuzu kaydediyoruz.


BaseTemel 6.png


Eğer tablomuzu ilk defa kaydediyorsak tablomuzun adını soran ilgili pencereye tablonun adını yazarak Tamam düğmesine basıyoruz. Oluşturduğumuz bu tabloyu OpenOffice.org Base ana sayfasında bulunan Tablolar kısmında görebilirsiniz.


BaseTemel 7.png


Oluşturduğumuz tablolara veri girmek için çift tıklamak yeterlidir. Veri giriş ekranı aşağıdaki gibi görünecektir.


BaseTemel 8.png


Birkaç veri ekledikten sonra tablomuzu kaydetmeyi unutmuyoruz.

Form Oluşturmak

Form için Base'in ana sayfasının solunda bulunan formlar sekmesine tıklıyoruz. Bu sekmede bize 2 seçenek görünecektir.

Bu seçenekler;

 • Tasarım Görümünde Form Oluştur : Form için gereken araçları birebir kullanarak kendi isteğine bağlı formlar oluşturmak için kullanılır.
 • Sihirbaz Kullanarak Form Oluştur : Bir form oluşturma sihirbazıdır. Oluşturmak istediğiniz formu sadece seçerek bir kaç tıklama ile oluşturmak mümkündür.

Yeni başlayanlara tavsiyemiz sihirbazı kullanmalarıdır. Sihirbazı seçerek devam ettiğimizde karşımıza aşağıdaki diyalog kutusu gelecektir.


BaseTemel 9.png


Bu sihirbaz yardımıyla Tablolar ya da sorgular bölümünden kullanmak istediğimiz tablo veya sorgumuzu seçiyoruz. Hemen alt tarafında bulunan mevcut alanlardan, formda yer almasını istediğimiz alanları seçerek ">" düğmesi ile sağ tarafa aktarıyoruz ve Sonraki düğmesine basarak bir sonraki adıma geçiyoruz.


BaseTemel 10.png


İkinci adımda ihtiyaç duyulması halinde formunuza bağlı alt formlar ekleyebilirsiniz. Biz Sonraki düğmesine basarak bir sonraki adıma geçerek, temel bir form nasıl oluşturulur onu göstermeye çalışacağız.


BaseTemel 11.png


Bu adımda bizlere, alanların ve etiketlerin forma nasıl yerleşeceğine dair çeşitli alternatifler sunulacaktır. Örnek olması açısından ana formumuzu (şimdilik tek form) "Sütunlar halinde, etiketler üstte" tarzında belirleyerek bir sonraki adıma geçiyoruz. Eğer siz farklı bir yerleşim düşünüyorsanız sihirbazın sizlere sunduğu çeşitli alternatifleri deneyebilirsiniz.


BaseTemel 12.png


Veri girdisi belirleme adımında, mevcut forma eklediğimiz alanların nasıl kullanılacağı sorulacaktır. Biz örneğimize "Formda bütün verileri göster" seçeneği ile devam ediyoruz. Siz ihtiyaç duymanız halinde diyalog kutusundaki çeşitli alternatifleri deneyebilirsiniz.


BaseTemel 13.png


Bu adımda ise formun rengi ve kenarlığı ayarlanabilir. Buradan istediğiniz rengi ve kenarlığı seçip son adımımıza geçiyoruz.


BaseTemel 14.png


Oluşturduğumuz bu forma bir isim belirliyoruz ve bitir düğmesi ile formumuzu oluşturuyoruz. Bizim örneğimizde oluşan form aşağıdaki gibi görüntülendi.


BaseTemel 15.png


Sorgu Oluşturmak

Sorgu oluşturmak için ana sayfanın sol tarafında bulunan Sorgular sekmesine tıklıyoruz. Bu sekmede bize 3 seçenek görünecektir.

Bu seçenekler;

 • Tasarım Görünümünde Sorgu Oluştur : Tablonuzu görüntüleyerek ve sıralama, süzme gibi işlemleri yaparak bir sorgu oluşturmanıza olanak sağlar.
 • Sihirbaz Kullanarak Sorgu Oluştur : Bir sorgu oluşturma sihirbazıdır. Sizlere bir sorgu oluşturmada gereken tüm kolaylıkları sağlayarak bir sorgu oluşturmanızı sağlar.
 • SQL Görünümünde Sorgu Oluştur : Normal olarak SQL cümleciklerini kullanarak oluşturacağımız sorgudur.

Örnek olması açısından son seçeneği işaretleyerek devam ettiğimizde karşımıza bir text editörü gelecektir. İstediğimiz sorguları bu editöre yazıp çalıştıracağız. Örnek olarak hemen basit bir sorgu yazalım.

 SELECT AD,SOYAD FROM Ogrenciler WHERE AD='Zeki'

Bu yazdığımız sorgu ile sadece öğrencilerin ad ve soyadlarını listelemiş olduk. Hemen bu kodu çalıştırıp görmek için üst araç çubuğunda bulunan Sorgu çalıştır simgesine basarak sonucu görebilirsiniz. Sorgumuzu yazdıktan sonra yine üst araç çubuğunda yer alan disket simgesi veya Dosya-->Kaydet yolunu takip ederek sorgumuzu kaydetmeyi unutmuyoruz.


BaseTemel 16.png


Resimde de gördüğünüz gibi sorgu çalıştırıldığında öğrencinin sadece adı ve soyadı listelenmiştir.

Rapor Oluşturmak

Rapor oluşturmak için ana sayfanın solunda bulunan Raporlar sekmesine tıklıyoruz. Bu sekmede bize tek seçenek görünecektir.

Bu seçenek;

 • Sihirbaz Kullanarak Rapor Oluştur : Bu seçenek yine kullanıcılar için tasarlanmış bir rapor oluşturma sihirbazıdır. Bu sihirbaz yardımı ile raporlarınızı istediğiniz düzen ve şekilde oluşturmanıza olanak sağlar.

Sihirbaz seçeneğine tıklayarak devam ediyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir diyalog kutusu gelecektir.


BaseTemel 17.png


Bu pencerede Tablolar ya da Sorgular bölümünden hazırlamış olduğumuz sorgu veya tablomuzu seçiyoruz. Rapor ekranında bulunmasını istediğimiz alan adlarını işaretleyerek ">" düğmesi yardımı ile sağ tarafa aktarıyoruz ve Sonraki düğmesine basarak bir sonraki adıma geçiyoruz.


BaseTemel 18.png


İkinci adımda ihtiyaç duyulması halinde raporunuza farklı etiketler ekleyebilirsiniz. Biz Sonraki düğmesine basarak bir sonraki adıma geçerek, temel bir rapor nasıl oluşturulur onu göstermeye çalışacağız.


BaseTemel 19.png


Bu adımda bizlere verileri gruplama alternatifleri sunulacaktır. Rapor ekranında bulunmasını istediğiniz grup varsa istediğiniz alan adlarını işaretleyerek ">" düğmesi yardımı ile sağ tarafa aktarabilirsiniz. Biz değişiklik yapmadan Sonraki düğmesine basarak bir sonraki adıma geçiyoruz.


BaseTemel 20.png


Sıralama adımında, rapor ekranında sıralanmasını istediğimiz veri alanını seçiyoruz. Biz bu adımda sadece OKULNO'suna göre sıralama gerçekleştiriyoruz. Siz isterseniz birden fazla veri alanını da sıralayabilirsiniz. Sonraki düğmesine basarak bir sonraki adıma geçiyoruz.


BaseTemel 21.png


Düzen adımında, raporumuzun nasıl görünmesi gerektiğini ayarlayacağız. Biz bu adımda yarlarımızı default olarak ayarlıyoruz ve Sonraki düğmesine basarak bir sonraki adıma geçiyoruz. Eğer default değer sizin ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa istediğiniz seçeneği işaretleyip devam edebilirsiniz.


BaseTemel 22.png


Oluşturmuş olduğumuz bu rapora bir başlık belirleyip raporumuzun türünü belirliyoruz. Rapor türünde karşımıza 2 seçenek görünecektir.

Bu seçenekler;

 • Statik Rapor : Sadece mevcut verilerle oluşturulmuş rapordur. Rapor verileri sabittir.
 • Dinamik Rapor : Verilerin her güncellenmesinde otomatik olarak değişen rapor türüdür.

Biz dinamik rapor türünü seçerek Bitir düğmesi yardımı ile raporumuzu oluşturuyoruz. Bizim örneğimizde oluşan rapor aşağıdaki gibi görüntülendi.


BaseTemel 23.png Microsoft Access ile hazırlanmış bir veri tabanını içeri alırken, accdb dosyasının şifreli olması halinde önce şifreyi devre dışı bırakmak gerekir,
 ayrıca içeri alma işleminde dosya türünün değiştirilmesini istiyorsanız, bu durumda sadece Tablo'lar alınacaktır.... hnmi@pardus


Eskiwiki.png This page is imported from Eskiwiki (previously Wiki.OpenOffice.org.tr) The whole page content and all revisions are licensed under:
24px24px This work is licensed under the Attribution NonCommercial 3.0 Unported License